Nauka

Gdyńska edukacja przyszłości gotowa do działania

Cel ma zostać osiągnięty poprzez realizację szeregu komplementarnych działań, fot. pixabay.com

Cel ma zostać osiągnięty poprzez realizację szeregu komplementarnych działań, fot. pixabay.com

Główny cel? Utworzenie i wdrożenie do systemu edukacji szkoły ćwiczeń ukierunkowanej na rozwijanie u uczniów kluczowych kompetencji i uniwersalnych umiejętności. W Gdyni rusza nowy projekt.
 
„Szkoła ćwiczeń” jako pierwsza w Polsce otrzymała pozytywną ocenę i została skierowana do dofinansowania.
Głównym celem projektu pn. „Laboratorium Edukacji Przyszłości” jest utworzenie i wdrożenie do systemu edukacji szkoły ćwiczeń ukierunkowanych na rozwijanie u uczniów kluczowych kompetencji i uniwersalnych umiejętności, w tym m. in. umiejętności matematyczno-przyrodniczych, ICT, posługiwania się językami obcymi, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się, pracy zespołowej.
 
- Szkoła ćwiczeń to kolejny krok dla społeczności uczącej się w naszej szkole– mówi Oktawia Korzeńska, dyrektor XVII LO w Gdyni, uczestnika projektu. - Da nam to przede wszystkim moc dobrych szkoleń, na które z reguły nie możemy sobie pozwolić. To będzie czas wymiany, uczenia się od siebie nawzajem, a później czas na wypracowanie innowacji, ciekawych i nowych projektów. W ramach systemu  będziemy mogli sobie pozwolić na pewne eksperymenty edukacyjne. Całe to spektrum działań będzie bardzo ciekawe, kreatywne, wzmacniające nas. Liczę na to, że wyciągniemy wszyscy wnioski z projektu, będziemy też przyglądali się, jak on działa i będziemy chcieli się tymi spostrzeżeniami dzielić szerzej; w Gdyni i w całym województwie pomorskim.
 


Projekt będzie realizowany w formule partnerskiej od grudnia 2018 roku do października 2020 roku.
Cel ma zostać osiągnięty poprzez realizację szeregu komplementarnych działań, tj. m. in. przygotowanie szkół do prowadzenia doskonalenia zawodowego nauczycieli w ramach szkół ćwiczeń, szkolenia dla trenerów szkół ćwiczeń z zakresu metod i form pracy dydaktycznej (z naciskiem na metody eksperymentalne oraz zindywidualizowane podejście do ucznia), doskonalenie zawodowe nauczycieli ze szkół współpracujących w ramach szkoły ćwiczeń, dzięki którym nauczyciele otrzymają szeroko rozumiane wsparcie w zakresie prowadzenia skutecznych metod pracy, rozwijających kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne u uczniów.
 
- Główna idea szkoły ćwiczeń to „uczymy się od siebie nawzajem” – twierdzi Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty. - To miejsce spotkań i wymiany doświadczeń. Myślę, że w szkole najważniejszy jest uczeń, jednak bez nauczyciela nie byłoby oświaty, kształcenia i wychowania. Dlatego też bardzo ważne jest połączenie i wzmocnienie nauczyciela w jego codziennej pracy. Szkoła ćwiczeń to szkoła otwarta na potrzeby nauczycieli i wzmacniająca ich potencjał. Szkoła ćwiczeń dla Gdyni będzie kolejną wizytówką wysokiej jakości edukacji.
 
 W ramach projektu zakupione zostanie także wyposażenie do pracowni przedmiotowych (20 komputerów, 5 laptopów, 5 projektorów multimedialnych, 30 tabletów, interaktywne pomoce dydaktyczne do nauki matematyki i nauk przyrodniczych, czujniki, mikroskopy, szalki do preparowania, zestawy eksperymentalne).
 
- Nie mam wątpliwości, że sukces gdyńskiej oświaty to efekt współpracy wielu środowisk, w tym wielkiego zaangażowania gdyńskich nauczycieli – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.Chcę, abyśmy w Gdyni tworzyli laboratorium dedykowane nauczycielom, stąd pomysł na szkołę ćwiczeń. Pierwsza taka szkoła w Polsce powstaje właśnie w Gdyni, po to abyśmy starali się wdrażać nowości oraz inwestowali w nauczycieli. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu oraz pomysłom gdyńska oświata jest uznawana za najlepszą w Polsce. To także wola do tego, abyśmy dzielili się doświadczeniem z innymi samorządami oraz innymi szkołami w woj. pomorskim.
 
Wartość projektu: 659 901,25 zł (w tym poziom dofinansowania: 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego)
 
Partnerzy:
 
a) Partner Wiodący – Gmina Miasta Gdyni
b) Partner nr 1 – Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
c) Partner nr 2 – Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie
 
Grupa docelowa (90 osób):
 
-nauczyciele XVII LO w Gdyni
-nauczyciele, dyrektorzy i wicedyrektorzy ze szkół współpracujących (z województwa pomorskiego)
-studenci specjalności nauczycielskich

  • ikonaOpublikowano: 21.11.2018 11:34
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.11.2018 12:09
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona