Nauka

O cruiserach online

Międzynarodowy projekt edukacyjny Johanna, którego częścią jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Źródło: johanna.website

Międzynarodowy projekt edukacyjny Johanna, którego częścią jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Źródło: johanna.website

Nauczanie zdalne nabrało w czasach pandemii raczej negatywnych konotacji. Tymczasem ma wiele zalet, z których korzystają uczelnie, jak Uniwersytet Morski, który właśnie zainaugurował Szkołę Online „Cruise Management Course" w ramach międzynarodowego projektu Johanna.

Nauka online jest obecna w systemie nauczania od lat i nie jest bynajmniej dzieckiem koronawirusa. Jednak w czasie pandemii COVID-19 stała się koniecznością i zaczęła być kojarzona z przymusem pozostania w domach, osamotnieniem i brakiem osobistego kontaktu ze studencką bracią i wykładowcami. Uczelnie dostrzegają jednak wygodę i wiele zalet, jakie niesie nauczanie zdalne i organizują kolejne kursy dostępne online.

Jakie są więc plusy ślęczenia przed monitorem zamiast na sali wykładowej, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa w czasach zarazy?

Po pierwsze studenci mają swobodę uczenia się - mogę to robić gdziekolwiek, a czasem nawet kiedykolwiek, byle mieli dostęp do internetu. Dla niektórych osób edukacja zdalna jest jedyną szansą zdobycia odpowiedniej wiedzy. Dla szkół to natomiast poszerzenie terytoriów nauczania, nieograniczone granicami geograficznymi. To także oszczędność czasu i pieniędzy – nie trzeba dojeżdżać na uczelnię ani wynajmować mieszkania w obcym mieście.

Ponadto jeszcze nie wszystkie szkoły są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, więc zanim dostępność budynków, często leciwych, zostanie dostosowana w stu procentach, nauka zdalna znosi wszelkie bariery. Ale to także wygoda dla osób z małymi dziećmi, które nie mają z kim ich zostawić na czas wykładów. I dla wszystkich, którzy muszą łączyć naukę z pracą, życiem osobistym, czy społecznym.

I wreszcie, last but not least, jak mawiają Anglicy – nauka zdalna to dostęp do bezkresu zasobów edukacyjnych – materialnych i osobowych – treści audiowizualnych, interaktywnych wykładów, kierunków dostępnych tylko w wybranych miejscach i międzynarodowego zespołu wykładowców.

Zalety te dostrzega m.in. Uniwersytet Morski w Gdyni, na którym w poniedziałek 18 października JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit uroczyście otworzył Szkołę Online „Cruise Management Course". Szkoła realizowana będzie w formie siedmiu popołudniowych spotkań na platformie Teams, a zajęcia prowadzone będą przez międzynarodowy zespół wykładowców oraz ekspertów branżowych z Niemiec, Szwecji i Polski.

Studenci poznają specyfikę obsługi sektora rejsów wycieczkowych oraz wymagań stawianych przez armatorów cruiserów. Szczególnie ważna jest oferta turystyczna miast i regionów docelowych, mogąca przyciągnąć potencjalnych turystów morskich.

„Cruise Management Course" działa w ramach międzynarodowego projektu Johanna i obejmie prelekcje, warsztaty oraz wirtualne wizyty studyjne. Johanna to europejski projekt z udziałem partnerów z Niemiec (Rostock, Wismar, Stralsund i Sassnitz), Szwecji (Karlskrona), Litwy (Kłajpeda), a także Polski - Akademii Morskiej w Gdyni i stowarzyszenia Media Dizajn ze Szczecina. Za prowadzenie szkoły internetowej odpowiada Uniwersytet Morski w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 20.10.2021 13:30
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.10.2021 13:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także