Nauka

Poznaj naukowy świat z Akademią Experymentu

Plakat promujący Akademię Experymentu // fot. materiały prasowe

Plakat promujący Akademię Experymentu // fot. materiały prasowe

Mali odkrywcy po raz kolejny będą mogli wyruszyć w naukową podróż po wiedzę. Wkrótce ruszy kolejny semestr Akademii Experymentu. To cykl comiesięcznych wykładów z różnych dziedzin, które prowadzą nauczyciele akademiccy oraz entuzjaści nauki. Centrum Nauki Experyment organizuje je dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich opiekunów. Tym razem uczestnicy zajęć dowiedzą się więcej na temat tajemnic kryształów, roli nietoperzy w środowisku, życia w dawnych czasach czy historii psich zaprzęgów. Zapisy na semestr zimowy ruszą już 3 października, a pierwszy wykład zaplanowano 19 października.
 
Celem Akademii Experymentu jest promowanie myślenia i poznawania otoczenia, a także poszukiwanie odpowiedzi oraz pobudzenie wyobraźni i kreatywności. Pod okiem ekspertów z różnych dziedzin dzieci udadzą się w podróż do świata nauki i zdobędą wiedzę na różnorodne tematy. A przy tym poczują się jak prawdziwi studenci. Otrzymają legitymacje i indeksy. Ponadto spotkania będą się odbywać w sali wykładowej.
 
Zajęcia od 10 lat organizuje Centrum Nauki Experyment. Są one skierowane do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu w sobotnie przedpołudnia. Podczas wykładów małym odkrywcom muszą towarzyszyć opiekunowie. Każde spotkanie potrwa 45 minut. Uczestnicy będą podzieleni na dwie grupy wiekowe. Dzieci w wieku od 6 do 8 lat rozpoczną zajęcia o godz. 10.00. Natomiast dzieci w wieku od 9 do 12 latod godz. 11.15.


 
Zimowy semestr Akademii Experymentu ruszy 19 października. Pierwszy wykład poprowadzi wtedy Grzegorz Linda – podróżnik i trener sportu psich zaprzęgów. Zajmie się on tematem „Wypraw i treningów z psami zaprzęgowymi Siberian Husky”. Opowie m.in. jakie role pełnią członkowie psiego zaprzęgu oraz jak dzisiaj wyglądają wyścigi – te najdłuższe, najtrudniejsze i organizowane najdalej na północ. Kolejne spotkanie odbędzie się 16 listopada. Będzie ono dotyczyć „Nocnych pogromców owadów”. Konrad Bidziński – chiropterolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego powie więcej o nietoperzach i ich roli w środowisku. Natomiast 14 grudnia mali odkrywcy przeżyją prawdziwą podróż w czasie. Zabierze ich w nią Maciej Flis – prowadzący grupę rekonstrukcyjną Załogi i Mieszkańców XVII-wiecznej Twierdzy Wisłoujście. Podczas wykładu pt. „Podróże w czasie - epoka pończoch i żaglowców” mali studenci poznają, jak nasi przodkowie radzili sobie z obroną przed zagrożeniami, jak pozyskiwali pożywienie oraz jak wytwarzali przedmioty potrzebne w życiu codziennym. Nauczą się też dawnych rzemiosł  i wykonają własną linę oraz spróbują swoich sił w szkole szermierki. 11 stycznia ostatnie zajęcia poprowadzi dr hab. Artur Sikorski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Zdradzi on „Tajemnice kryształów”. Uczestnicy dowiedzą się, czy mogą one znikać, pachnieć i wyglądać jak kwiaty. Nie zabraknie również eksperymentów i doświadczeń chemicznych.
 
Wszystkie szczegóły znajdują się tutaj.
 
Udział w wykładach jest płatny. Koszt to 68 złotych (to opłata za cały semestr i obejmuje wejście zarówno dziecka, jak i opiekuna). Sprzedaż biletów ruszy 3 października o godz. 8.00 na stronie bilety.experyment.gdynia.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

ikona