Nauka

Stypendia dla najzdolniejszych młodych sportowców z Gdyni

Natalia Kozioł, arch. prywatne
Trzy młode gdynianki znalazły się wśród pięćdziesięciu najwybitniejszych sportowców z całego Pomorza. Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał im stypendia, na które w tym roku zostało przeznaczone w sumie 222 500 złotych.

Wszyscy stypendyści, zgodnie ze swoją kategorią wiekową, zostali podzieleni na trzy grupy: młodzieżowcy, juniorzy oraz juniorzy młodsi. Ci pierwsi otrzymają największe wsparcie w wysokości 700 złotych miesięcznie, juniorzy 350 złotych, a juniorzy młodsi 200 złotych.

Do grona pięćdziesięciu nagrodzonych należą trzy utalentowane sportsmenki z Gdyni. Natalii Kozioł, najlepszej zawodniczce mistrzostw Polski w gimnastyce artystycznej w latach 2017 i 2018, i jej nieco młodszej koleżance, Kornelii Pacholec (m.in. wicemistrzyni Polski w wieloboju juniorek 2018) przyznano odpowiednio stypendia młodzieżowca i juniora. Obie dziewczyny należą do Stowarzyszenia Gimnastyki Artystycznej Gdynia. W kategorii „młodzieżowiec” znalazła się również Aleksandra Melzacka z Yacht Klubu Polskiego Gdynia, która w ubiegłym roku na Volvo Gdynia Sailing Days zajęła drugie miejsce w klasie 49erFX, w kategorii młodzieżowej.
 
- Wśród stypendystów znaleźli się najwybitniejsi młodzi sportowcy z Pomorza, również osoby z niepełnosprawnościami – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Mam nadzieję, że wsparcie samorządu będzie szansą na dalszy rozwój i realizację sportowych ambicji. Zdaję sobie sprawę, z jak wieloma trudnościami muszą zmagać się sportowcy. Tym bardziej im kibicuję i trzymam kciuki za rozwój kariery.
 
Nagrody będą wypłacane przez 10 miesięcy od 1. lutego do 30 listopada 2019 roku.