Społeczeństwo

Aktywny Samorząd – pomocny „AS” w likwidowaniu barier

Aktywny Samorząd – pomocny „AS” w likwidowaniu barier

Aktywny Samorząd – pomocny „AS” w likwidowaniu barier

Pomoc, która może nadać życiu osoby z niepełnosprawnością zupełnie nowy wymiar - minimalizując, a niekiedy trwale likwidując bariery. Pilotażowy program „Aktywny Samorząd” to w 2019 roku 346 tysięcy złotych na dofinansowania, o które mogą ubiegać się indywidualnie mieszkańcy Gdyni posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Termin składania wniosków upływa 30 sierpnia, dlatego już dziś warto skontaktować się z Zespołem ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdyni. Można tam uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków jakie należy spełniać starając się o dofinansowanie oraz wsparcie przy wypełnianiu i składaniu wymaganych dokumentów. Szczegóły na www.mopsgdynia.pl, w zakładce „Aktywny samorząd”.

- Aktywny Samorząd w Gdyni to program, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym, zawodowym i dostępie do edukacji – wyjaśnia Piotr Harhaj, kierownik Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdyni. – Od kilku lat w ten sposób wspieramy mieszkańców Gdyni posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, zależy nam, aby minimalizować życiowe bariery, które mogą przybierać różny wymiar. W tegorocznej edycji dysponujemy kwotą 346 tysięcy złotych, a jednorazowe dofinansowania, w zależności  od rodzaju i zakresu wsparcia, w latach ubiegłych, wahały się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Na jaką pomoc mogą liczyć osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?To kwestia bardzo indywidualna, a katalog możliwości jest szeroki – informuje Piotr Harhaj. - Mogą to być zarówno szkolenia i kursy, np. dofinansowanie do nauki prawa jazdy, czy obsługi określonego sprzętu elektronicznego. Istotna jest pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą się ubiegać o dofinansowanie zakupu skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego lub protezy kończyny (co najmniej na III poziomie jakości). Innej pomocy mogą oczekiwać osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu, tu także będziemy się starać znaleźć najlepsze rozwiązanie i wesprzeć je finansowo.

Co trzeba zrobić aby ubiegać się o pomoc z programu Aktywny Samorząd?W pierwszej kolejności zachęcam do kontaktu z naszym zespołem – odpowiada Piotr Harhaj. - Mieścimy się przy ulicy Władysława IV 43, na IV piętrze (lokal 402), pokój nr 2. Budynek ma dostępną przestrzeń, posiada windy, dojazd jest dobrze skomunikowany z dzielnicami. Można do nas także zadzwonić, aby umówić się na spotkanie, tel. (58) 728-27-12.

Jesteśmy otwarci na pytania i wątpliwości, a każdy kto zgłosi się do naszego zespołu otrzyma wyczerpujące informacje i niezbędną pomoc przy ubieganiu się o wsparcie z programu „Aktywny Samorząd”. Zachęcam, aby po tego prawdziwego „AS-a” sięgnął każdy, kto boryka się z barierami w życiu społecznym i zawodowym.

Druki wniosków są dostępne do pobrania w siedzibie Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS Gdynia oraz na stronie internetowej www.mopsgdynia.pl w zakładce „Aktywny samorząd”. Termin składania wniosków upływa 30 sierpnia 2019 roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona