Społeczeństwo

Gdyński woonerf ulubieńcem Polski? Zagłosuj!

Mieszkańcy spacerujący po ul. Abrahama w trakcie otwarcie pierwszego gdyńskiego woonerfu latem 2019, fot. Kamil Złoch

Gdyński woonerf na ul. Abrahama otwarto w czerwcu 2019 roku // mat. archiwalne, fot. Kamil Złoch

W tym roku do IX edycji konkursu Życie w architekturze zgłoszono aż 459 realizacji. Wśród nich znalazł się gdyński projekt woonerfu na ul. Abrahama, który walczy w plebiscycie na Ulubieńca Polski. Głosować można raz dziennie do 27 października.


Spośród 459 projektów zgłoszonych do IX edycji Życia w architekturze jury wyłoniło 49 finalistów: po siedmiu w każdej z konkursowych kategorii. Na liście znalazły się najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019. Do tytułu Ulubieńca Polski pretenduje 46 obiektów. W plebiscycie można wziąć udział do wtorku, 27 października.

Aby oddać głos na woonerf na ul. Abrahama w Gdyni, należy wejść na stronę plebiscytu i pod wybranym obiektem kliknąć Zagłosuj.

Woonerf na ul. Abrahama


Projekt gdyńskiego woonerfu został zgłoszony do konkursu w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna.
Zmiany na ul. Abrahama to rezultat pomysłu, który zainicjowali sami mieszkańcy. Utworzenie takiej przestrzeni było możliwe dzięki ich głosom oddanym w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zmiany objęły odcinek pomiędzy ulicami 10 Lutego i Batorego. W tym miejscu pojawiła się nowa, różnobarwna nawierzchnia, liczne kwietniki i donice. To właśnie zieleń jest istotnym elementem tego projektu: zasadzono między innymi 24 nowe robinie akacjowe, do tego kilkaset sztuk krzewów i bylin oraz kilkadziesiąt metrów kwadratowych trawnika.


- Gdyński woonerf spełnia wymogi tak zwanego projektowania uniwersalnego, czyli dla wszystkich. W nawierzchni mamy fakturowanie ostrzegawcze i kierunkowe, a przejście dla pieszych przez ulicę Batorego zyskało oznakowanie dla osób z dysfunkcją wzroku. Ławki są wyposażone w podłokietniki, ułatwiające wstawanie osobom starszym. Obok każdej ławki jest miejsce na wózek lub chodzik. To naprawdę przestrzeń przyjazna każdemu, bez wyjątku - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Idea woonerfów pojawiła się w latach 70. XX wieku w Holandii i w wolnym tłumaczeniu oznacza „ulicę do mieszkania”. W Polsce częściej określa się je mianem „podwórców miejskich”. Sednem tego rozwiązania jest zaprojektowanie ulicy w taki sposób, aby - przy zachowaniu jej kluczowych funkcji - stworzyć przestrzeń estetyczną i bezpieczną dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w której chętnie będą spędzać czas.


- To trend, który chcemy rozwijać w naszym mieście. Tego typu projekty powstają w całej Europie i na świecie. W takiej przestrzeni zawsze pieszy i rowerzysta ma pierwszeństwo, a kierowca musi dostosować się do obowiązujących reguł. Choć kierowcy lubią swoje samochody, ilość przestrzeni parkingowej, która zamienia się w piękną przestrzeń dla pieszych, jest zdecydowanie większą wartością w każdym mieście - informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

O konkursie Życie w Architekturze


Życie w Architekturze to ogólnopolski konkurs na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne. Jest organizowany od 1995 roku przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”.

Nazwa konkursu jest kwintesencją zarówno jego celu, jak i kryteriów oceny. Tak więc są to kwestie społeczne i jakość życia w architekturze, promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce, pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast.

Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało w konkursie ponad 3000 realizacji.
 
W konkursie biorą udział projekty w następujących kategoriach:

  • najlepszy budynek użyteczności publicznej
  • najlepszy budynek wielorodzinny
  • najlepszy budynek jednorodzinny
  • najlepsza przestrzeń publiczna
  • najlepszy obiekt komercyjny
  • najlepszy obiekt projektowany dla klimatu
  • najlepszy obiekt odpowiedzialny społecznie
 
Więcej informacji na temat plebiscytu na Ulubieńca Polski znajduje się na stronie www.zyciewarchitekturze2020.

  • ikonaOpublikowano: 13.10.2020 12:29
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.10.2020 18:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także