Społeczeństwo

Nie siedź w domu, chodź do Wymiennikowni

Magda i Martyna, animatorki Wymiennikowni // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Magda i Martyna, animatorki Wymiennikowni // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Można tu po prostu posiedzieć i porozmawiać ze znajomymi, poczytać książki lub obejrzeć film, ale przede wszystkim wziąć udział w zajęciach lub samodzielnie coś zorganizować dla innych. Warto, bo w Wymiennikowni, Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu, atmosfera jest otwarta na wszelkiego rodzaju inicjatywy. Co więcej, możliwości realizacji pomysłów są szerokie i można zdobyć przydatne doświadczenia. Po swojemu, we własnym tempie i w razie potrzeby z pomocą innych wymiennikowiczów.
 
Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia zlokalizowane jest w Chyloni przy ul. Kartuskiej 20B (wejście znajduje się na tyłach biblioteki). To placówka działająca w ramach Laboratorium Innowacji Społecznych, ale w praktyce tworzone jest przez młodzież i młodych dorosłych dla rówieśników. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, a w soboty w godz. 14.00-19.00. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny tak jak organizacja własnych zajęć w Wymiennikowni.
 
- Do Wymiennikowni może przyjść każdy chętny i realizować się jak chce. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez osoby, które po prostu mają na to zajawkę. Są też często w wieku uczestników i atmosfera jest luźna, dlatego spotkania w Wymiennikowni to po prostu fajnie i dobrze spędzony czas  – mówi Martyna Winnicka, animatorka Wymiennikowni.

Popołudnia pełne zajęć

W programie stałych zajęć Wymiennikowni swoje stałe punkty ma sztuka oraz kultura. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach rysunku (poniedziałki, godz. 16.00-18.00), zajęcia improwizacji (wtorki w godz. 17.30-18.30 - grupa podstawowa oraz 18.30-20.30 - grupa zaawansowana), spotkania klubu fanów kultury japońskiej Dekiru (piątki w godz. 18.00-21.00).
 
- Zajęcia prowadzę już czwarty rok. Głównym celem zajęć jest rozwijanie umiejętności rysunkowych. Spędzamy miło czas nie tylko na tworzeniu, ale i także na wspólnych rozmowach. Niektórzy skupiają się nieco bardziej, ćwicząc do egzaminów wstępnych np. do uczelni artystycznych – mówi Aleksandra Czajka, prowadząca zajęcia rysunku.
 
Dziewczyny może zainteresować też szereg zajęć tanecznych, w tym cztery grupy k-dance (DiVers: co drugi poniedziałek w godz. 17.30-21.00; Sunrise: co drugi poniedziałek w godz. 16.30-19.30; Glossy: czwartki w godz. 17.00-20.00; Naero w soboty w godz. 16.00-19.00) lub dancehall na poziomie podstawowym (piątki w godz. 16.30-17.30) oraz w bardziej doświadczonej formacji (UpSquad, można dołączyć w piątki w godz. 17.30-18.30). Zajęcia te są otwarte także dla chłopaków. Wszyscy chętni, chłopaki i dziewczyny, mogą także przyjść na zajęcia breakdance (poniedziałki i czwartki w godz. 18.00-21.00) lub karate (wtorki w godz. 17.45-21.00, zajęcia dla osób pełnoletnich).
 
- Na zajęciach uczymy się o dancehallu jako całości, jednak skupiamy się głównie na elementach w stylu dancehall queen style. To część zarezerwowana dla kobiet, więc chłopaki dostają własny zestaw kroków. Jeśli tańczysz od dawna, to też przyjdź, fajnie będzie się nauczyć czegoś od siebie nawzajem – mówi Agnieszka Miazga, prowadząca dancehall. – Wymiennikownia to naprawdę świetne miejsce z masą bezpłatnych zajęć.

Rób to, co lubisz

Jeśli nie widzisz w programie czegoś dla siebie, zawsze możesz rzucić ten temat na forum w Wymiennikowni. Być może uda się znaleźć kogoś, kto poprowadzi takie zajęcia… a może dostaniesz potrzebne wsparcie, by samodzielnie takie poprowadzić - jeśli masz ochotę.  Może to być nieodpłatne udostępnienie salki, pomoc w przygotowaniu programu zajęć, zamówienie materiałów lub np. wsparcie promocyjne. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w prowadzeniu warsztatów, nabierzesz je z czasem. Warto się zaangażować, bo poza tym, że możesz robić to, co cię interesuje, to nabierasz także cennego doświadczenia na przyszłość.

- Zajęcia prowadzę już trzy lata, od 2017 roku. Zaczęło się od tego, że sam chciałem uczestniczyć w zajęciach z improwizacji. Okazało się, że takich to można ze świecą szukać, a te dostępne są albo daleko, albo w mało atrakcyjnych godzinach – mówi Maciej Jesionowski, prowadzący zajęcia impro. - Więc w moim przypadku, pierwszą korzyścią z prowadzenia zajęć jest sam fakt uczestnictwa w nich. Po drugie, to świetna okazja, aby rozwinąć swoje umiejętności pedagogiczne czy umiejętności pracy w grupie. Sam fakt przygotowywania się do zajęć daje potężnego kopa do wejścia głębiej w swoją pasję. Po trzecie, człowiek zupełnie się odcina od rzeczywistości, gdy prowadzi zajęcia i ma możliwość spotkania się, ze swoimi „uczniami” i „uczennicami” w bezpiecznym miejscu, gdzie wszyscy mają jeden cel.
 
- W Wymiennikowni na karate spotykamy się od 2015 roku. Mamy stałą grupę uczestników, ale w każdej chwili można do nas dołączyć – mówi Mateusz Jędrzejczyk, prowadzący karate. – Dla mnie możliwość prowadzenia zajęć w Wymiennikowni to przede wszystkim okazja do spełnienia się jako trener. Mogę prowadzić zajęcia, jak chcę. Mogę się też dzięki temu sam rozwijać.
 
Bywa też tak, że inicjatywy zapoczątkowane w Wymiennikowni mogą wyjść… o wiele dalej. W Wymiennikowni możesz otrzymać także pomoc w organizacji własnego festiwalu czy szeroko rozumianej imprezy kulturalnej. Tak właśnie powstały m.in. dancehallowe zawody Move Dem Up. Już w sobotę, 26 października, w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się czwarta edycja, a udział potwierdziło ponad 100 tancerek i tancerzy.

- Co roku działamy z jeszcze większym rozmachem, a ogarnięcie wszystkich elementów organizacji jest dużym wyzwaniem. Pozyskanie sponsorów, umowy, zapisy  na warsztaty, promocja wydarzenia… ale pomaga mi Martyna, animatorka Wymiennikowni. Wiele się też dzięki temu uczę – mówi Agnieszka Miazga.

Przestrzeń Wymiennikowni dostosowana jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które chętnie korzystają z możliwości spotkań. W najbliższym czasie organizują m.in. zawody siłowania na rękę, a z powodzeniem w WM-ie odbywały się wcześniej także m.in. maratony filmowe, debaty, wernisaże, grille, warsztaty kulinarne (WM ma własną kuchnię!) i wszelkiego rodzaju spotkania zainteresowań.

Jeśli chcesz poprowadzić zajęcia w Wymiennikowni lub zaangażować się w jej działania – przyjdź do siedziby przy ul. Kartuskiej 20B. Porozmawiajmy o twoim pomyśle.

  • ikonaOpublikowano: 15.10.2019 13:33
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.10.2019 21:15
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona