Społeczeństwo

Owieczki na Obłużu, emocje na Oksywiu, a co na Witominie?

Projekty miękkie BO // mat. promocyjne

Projekty miękkie BO // mat. promocyjne

Projekty dzielnicowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. W poniedziałek zakończyło się głosowanie, w którym poznaliśmy propozycję 343 pomysłów wydarzeń, zadań i inwestycji w naszych dzielnicach na kolejny rok . Ale już dziś możemy korzystać z ubiegłorocznych zwycięskich projektów miękkich realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Gdynia 2019. 
 
- Cieszę się, że gdynianie tak licznie biorą udział w projektach mieszkańców dla mieszkańców. To właśnie dzięki pomysłowości autorów, możemy korzystać z zajęć sportowych, tanecznych, warsztatów czy wspólnie z dziećmi wybrać się na teatrzyk. Potencjał stale wzrasta i już dziś widzimy, że w przyszłym roku, zrealizujemy jeszcze więcej projektów społecznych -  mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Aktualnie w ramach projektów odbywają się zajęcia taneczne i sportowo-rekreacyjne dla młodzieży i dorosłych na Pogórzu, Obłużu, Witominie, Małym Kacku, Grabówku, Działkach Leśnych i Dabrowie. Od marca ruszają kolejne ćwiczenia ruchowe w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz nordic walking na Karwinach. W ramach Budżetu Obywatelskiego dorośli nauczyć się mogą także języka hiszpańskiego i włoskiego. Oferta systematycznie rośnie, a do końca roku 2020, zrealizowanych będzie prawie 70 projektów miękkich.
 
- W Bibliotece Obłuże realizujemy 2 projekty z kategorii kultura i edukacja. Wszystkie dotychczasowe propozycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Jestem mocno zaskoczona, listy zapełniają się, następnego dnia po ukazaniu się informacji w mediach społecznościowych i internecie - mówi Anna Czeran, kierownik Biblioteki Obłuże, autorka realizowanych projektów. - Proponowane wydarzenia są sposobem na twórcze spędzanie wolnego czasu, miejscową alternatywą dla „Centrum”. Co nas cieszy i miło zaskakuje, także dla mieszkańców innych dzielnic. Hitem w marcu będą warsztaty „Po nitce do kłębka” na których gościć będziemy prawdziwe owieczki. Dobra zabawa dla całych rodzin gwarantowana! Przed nami jeszcze sporo ciekawych spotkań- dodaje Anna Czeran.







Dzieci starsze i młodsze z pewnością chętnie skorzystają z oferty, która realizowana jest w bibliotekach w północnych dzielnicach Gdyni. Biblioteka Obłuże, Oksywie oraz Mediateka Pogórze już w pierwszych tygodniach marca zapraszają na kolejne wydarzenia, będą to m.in. Teatr Magicznych Baniek, warsztaty kreatywno-edukacyjne „Wściekły, ciekły azot”, „Po nitce do kłębka”, „UV i jego tajemnice” oraz dedykowane najmłodszym i ich opiekunom warsztaty rytmiczno - muzyczno "Śpiewogranie” i rodzinne Emocjonalia.
 
Koordynatorem projektów z ramienia Urzędu Miasta Gdyni jest Biuro ds. Dzielnic, a realizują je Wydział Kultury, Wydział Edukacji, Wydział Polityki Rodzinnej, Gdyńskie Centrum Sportu, Centrum Aktywności Seniora, , Biblioteka Gdynia, Zarząd Dróg i Zieleni ,Wydział Ogrodnika Miasta oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
- Wydarzeń stale przybywa, a oferta w ramach zwycięskich projektów miękkich jest bardzo bogata i każdy może znaleźć coś dla siebie, frekwencja jest znakomita. W okresie wiosenno-letnim w naszych dzielnicach na gdynian czekają m.in. kina letnie, pikniki, biegi oraz terenowe gry rodzinne. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu Dzielnice#wgdyni oraz strony www.gdynia.pl/dzielnice -  mówi Dorota Matejczyk-Waletko, z Biura ds. Dzielnic.
 
Aktualne informacje o wszystkich projektach miękkich, można znaleźć na stronach www.gdynia.pl/dzielnice w zakładce wydarzenia oraz na profilu w mediach społecznościowych Dzielnice#wgdyni. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na niektóre z nich obowiązują zapisy. Zajęcia finansowane i realizowane są z budżetu miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego Gdynia 2019.

  • ikonaOpublikowano: 27.02.2020 11:18
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.02.2020 12:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona