Społeczeństwo

Przyjdź na warsztat. Nie pozwól, by jedzenie się marnowało

Za dużo kupujemy, za dużo gotujemy... fot. Aleksander Trafas

Za dużo kupujemy, za dużo gotujemy... fot. Aleksander Trafas

Marnujemy żywność – to fakt, któremu trudno zaprzeczyć. Za dużo kupujemy, za dużo gotujemy. Co zrobić, by tego nie robić? Jak przeciwdziałać? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy dwudniowego warsztatu, który 17 i 18 października odbędzie się w Gdyni. Trwają zapisy na wydarzenie organizowane przez Bank Żywności w Trójmieście.

O jedzenie nie musimy się specjalnie starać. Jest dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki, przez 24 godziny na dobę – smaczne, świeże, często w atrakcyjnej cenie. Jest łatwo dostępne, więc są tacy, którzy nie darzą jedzenia szacunkiem.
 
- Marnowanie jedzenia nie jest już problemem indywidualnym – alarmuje Bank Żywności w Trójmieście. - To narastający problem społeczny, który nie zamyka się jedynie w statystykach wyrzucanego jedzenia. To także nadmierna produkcja, wymagająca dużego zużycia energii i wody. Marnowanie jedzenia również ma konsekwencje dla naszego zdrowia, powoduje nadwagę i choroby metaboliczne.

Dlatego musimy nauczyć się nie marnować – nabrać właściwych nawyków, stosować odpowiednie mechanizmy. I właśnie wypracowanie konceptów rozwiązań, które mogą okazać się przełomowe w ograniczaniu marnowania żywności, będzie tematem dwudniowego warsztatu projektowego, organizowanego w Gdyni 17 i 18 października przez Bank Żywności w Trójmieście.

Poprowadzi go Iza Ławniczak - doświadczona moderatorka procesów kreatywnych i projektowych w oparciu o metodę design thinking. Moderatorem wspierającym warsztatu będzie Anna Kobiela-Kanaan - od trzech lat związana z zarządzaniem Bankiem Żywności w Trójmieście i walką z marnowaniem żywności, moderatorka Design Thinking, instruktorka teatralna.

Jak zapewniają organizatorzy, do warsztatu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zaangażowanie i chęć współtworzenia. Uczestnicy mogą liczyć na dużą dawkę inspiracji oraz ciekawe doświadczenie. Program przewiduje 20 procent gadania i 80 procent działania.

Zapisy:

https://niezmarnowane.evenea.pl/
 
Informacje organizacyjne:
1. warsztat trwa dwa dni:
* środa 17.10 w godz. 10.00 - 15.00
* czwartek 18.10 w godz. 10.00 - 16.00
2. uczestnicy pracują w grupach maksymalnie sześcioosobowych
3. warsztat odbywa się w hotelu Mercure Gdynia Centrum
4. dzięki uprzejmości partnera Banku Żywności w Trójmieście - sieci Hoteli Orbis - szef kuchni Tomek Kaniewski przygotuje dla uczestników poczęstunek
5. udział w warsztacie jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach projektu Kampania "Ej, nie marnuj!" realizowanego przez Bank Żywności w Trójmieście.

Dla powodzenia procesu potrzebny będzie dobór zróżnicowanego zespołu warsztatowego. Organizatorzy zastrzegają więc, że każde zgłoszenie traktowane jest jako propozycja udziału i musi zostać przez nich zaakceptowane. Być może zadadzą kilka dodatkowych pytań. Można też napisać o sobie i o tym dlaczego zależy nam na udziale w warsztacie na: anna.kobiela-kanaan@bztrojmiasto.pl.

  • ikonaOpublikowano: 10.10.2018 14:30
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.12.2018 12:48
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona