Społeczeństwo

Siódmy TEDxGdynia za nami!

"Co, jeśli...?" to motyw przewodni tegorocznej konferencji TEDxGdynia // fot. Ilona Budzbon, Laboratorium Innowacji Społecznych

O tym, jak jedna sakiewka może poprawić relacje nieznajomych i osób z niepełnosprawnością lub o tym, jak wiele mógłby zmienić korytarz życia dla zwierząt – to zaledwie dwie z wielu myśli, które można było usłyszeć na tegorocznym TEDxGdynia. Siódma edycja gdyńskiej konferencji, której idee rozpalają świat, już za nami! Nagrania prelekcji będzie można obejrzeć już niebawem.

Konferencja TEDxGdynia odbyła się w czwartek, 11 kwietnia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Motywem przewodnim wydarzenia było hasło „Co, jeśli…?” – zaproszenie do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Zwłaszcza że mocnym akcentem tegorocznej edycji była empatia.

- „Co, jeśli…?” to pytanie, które pozwala nam wczucia się w sytuację innych osób. Podejmować nowe wyzwania oraz wgłębiać się w problemy. To pytanie, które pozwala nam odnajdywać nowe rozwiązania i spojrzeć inaczej na sprawy, z którymi się już mierzymy. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się ekologią, medycyną czy samorządem lokalnym. To pytanie będzie zawsze tak samo ważne – mówił wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, który tym samym otworzył konferencję.

Na scenie stanęła natomiast dziewiątka prelegentów: Beata Podlasek, Bartosz Karcz, Maciej Dębski, Monika Stankiewicz, Richard Egan, Joanna Jeśman, Mateusz Wawryszuk, Dariusz Gzyra i Magdalena Kluszczyk. To mieszanka nauczycieli akademickich, psychologów, innowatorów i przedsiębiorców oraz społeczników. Tym samym wśród tematów, które wybrzmiały ze sceny, znalazły się m.in. kwestie związane ze społecznym odbiorem osób z niepełnosprawnością intelektualną, relacjami międzyludzkimi w dobie nowoczesnych technologii, nanomedycyną, ludzką moralnością wobec zwierząt, czy szeroko rozumianą odwagą. Konferencję poprowadzili: Urszula Kokoszka z Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Jan Sikora, projektant i wykładowca, a także prelegent TEDxGdynia 2016.

- Przygotowywaliśmy się do konferencji kilka miesięcy, ale tak naprawdę mogliśmy się nawzajem usłyszeć dopiero ze sceny. Przekrój tematów, pomysłów i puent był bardzo szeroki, z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. TEDxGdynia to niezwykłe doświadczenie – mówi Mateusz Wawryszuk, prelegent TEDxGdynia 2019.

Dopełnieniem konferencji był występ Aiodine – trójmiejskiego elektronicznego projektu muzycznego w składzie: Jacek Banach, Kacper Graczyk, Juliusz Kapka oraz z gościnnym udziałem Joanny Szkudlarek. Za stronę wizualną przedstawienia odpowiadał gdyński grafik i artysta wizualny Oskar Zamek-Gliszczyński.

Nagrania wszystkich prelekcji oraz występu będą dostępne w najbliższych tygodniach online, na oficjalnym kanale YouTube TEDx Talks. Linki opublikowane zostaną także na Facebooku TEDxGdynia oraz na stronie internetowej tedxgdynia.pl.

Na FB TEDxGdynia warto zajrzeć już teraz: dostępny jest już zapis graficzny prelekcji wykonany przez visual-coacha Annę Szczepkowską. Do północy można także wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są trzy książki z serii TEDBooks. Ogłoszenie wyników – już w najbliższych dniach!

Idee warte rozprzestrzeniania

TEDx to lokalne konferencje na licencji TED. Organizowane są na całym świecie, a składają się z kilku do kilkunastu prelekcji trwających maksymalnie 18 minut, a podczas których mówcy inspirują, przekonują, porywają do dyskusji na najróżniejsze tematy – w duchu przewodniego hasła „idee warte rozprzestrzeniania”.

Gdyńska edycja wydarzenia została zorganizowana przez Laboratorium Innowacji Społecznych we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Partnerzy: Project UP, Grupa Wydawnicza Relacja, Ruta Urban Garden.

  • ikonaOpublikowano: 16.04.2019 15:15
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2019 09:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona