Społeczeństwo

Starowiejska w centrum zainteresowania

Ul. Starowiejska, Gdynia

Ul. Starowiejska, Gdynia

30 czerwca zakończył się ostatni etap konsultacji społecznych na temat przyszłości ul. Starowiejskiej. Przez prawie miesiąc do Laboratorium Innowacji Społecznych spłynęły 1662 ankiety, w których uczestnicy konsultacji zgłaszali swoje opinie na temat możliwych zmian w tej części Śródmieścia. Ocenie poddane zostały m.in. trzy możliwe warianty przekształceń ulicy, wypracowane w kwietniu i maju na warsztatach z mieszkańcami. Co dalej z ulicą Starowiejską, dowiemy się do końca września tego roku. Z racji bardzo dużej ilości danych zebranych w procesie konsultacji, Prezydent Gdyni przesunął datę publikacji raportu podsumowującego właśnie na ten termin.

Ulica o tradycyjnym układzie, przestrzeń współdzielona, a może miejsce ze zdecydowanym priorytetem dla ruchu pieszego? O ocenę trzech możliwych kierunków zmian w sposobie funkcjonowania ulicy, wypracowanych podczas warsztatów projektowych z udziałem mieszkańców Gdyni i przedsiębiorców z ulicy Starowiejskiej, pytano w specjalnym formularzu konsultacyjnym. Mieszkańcy mogli również odnieść się do szczegółowych propozycji rozwiązań, które mogłyby znaleźć się na ulicy Starowiejskiej (m.in. dotyczących organizacji ruchu, parkowania czy zieleni i małej architektury). Uwagi można było zgłaszać od 4 do 30 czerwca – za pośrednictwem strony internetowej lub składając papierowy formularz w Urzędzie Miasta Gdyni, siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych, biurze Rady Dzielnicy Śródmieście oraz kilku punktach handlowo-usługowych przy Starowiejskiej.

Wnioski płynące z całego, kilkumiesięcznego procesu konsultacji, w tym ze zbieranych w czerwcu ankiet, przedstawimy w raporcie podsumowującym konsultacje – mówi Ewa Stokłuska, koordynująca ten proces. – Zgłoszone przez mieszkańców uwagi zostaną dokładnie przeanalizowane i będą dla Prezydenta Gdyni podstawą do podjęcia ostatecznej decyzji co do kierunku zmian w tej części Śródmieścia. Zaprezentujemy ją w raporcie, który ogłosimy najpóźniej do końca września 2018 roku.

Proces dyskusji nad przyszłością jednej z najstarszych gdyńskich ulic trwał od wiosny tego roku i został podzielony na kilka powiązanych ze sobą etapów.

Od 16 marca do 3 kwietnia – w ramach diagnozy poprzedzającej konsultacje – Laboratorium Innowacji Społecznych pytało użytkowników Starowiejskiej o to, jak czują się na tej ulicy, co w niej lubią, a co im na niej przeszkadza. Zebrano łącznie 822 formularze, a podsumowanie wyników diagnozy można znaleźć tutaj.

W kwietniu i maju grupa mieszkańców, która zgłosiła się do udziału w tym etapie procesu w ramach otwartej rekrutacji, wzięła udział w cyklu 3 warsztatów z architektami, podczas których pracowała nad możliwymi propozycjami zmian na Starowiejskiej. Punktem wyjścia do prac warsztatowych były wyniki wcześniejszej ankiety diagnostycznej, a ich efektem – trzy kierunkowe warianty zmian oraz szereg szczegółowych rekomendacji dotyczących tego, co mogłoby zmienić się w przestrzeni tej ulicy. Informacje o pracach warsztatowych znajdują się tutaj.

Więcej na temat przebiegu procesu konsultacji społecznych oraz propozycji zmian na ulicy Starowiejskiej można przeczytać w drugim z serii materiałów informacyjnych, przygotowanych na potrzeby konsultacji.

  • ikonaOpublikowano: 19.07.2018 14:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2018 15:41
  • ikonaZmodyfikował: Ksenia Pisera
ikona

Zobacz także