Społeczeństwo

UrbanLab Gdynia czeka na twój Pomysł na Miasto

O nowym projekcie UrbanLabu Gdynia mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji // fot. Aleksander Trafas

O nowym projekcie UrbanLabu Gdynia mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji // fot. Aleksander Trafas

UrbanLab Gdynia rozpoczyna nabór do kolejnego projektu angażującego mieszkańców. Po Programie Kompetencji Miejskich przyszedł czas na Pomysł na Miasto. W jego ramach szukane będą innowacyjne pomysły na realną, społeczną zmianę.

Pomysł na Miasto to swego rodzaju uzupełnienie Budżetu Obywatelskiego. Zbierze przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności. Chodzi o projekty społeczne, których realizacja nie ogranicza się do jednego roku budżetowego i które w Budżecie Obywatelskim mogą nie zebrać liczby głosów odpowiedniej do realizacji. Tu jednak, inaczej niż w BO, pomysły zgłoszone przez mieszkańców oceni komisja ekspercka i to ona zdecyduje o przekazaniu projektu innowacji do dalszego testowania. Pod uwagę brane będą m.in. partycypacyjny charakter i zasięg, innowacyjność oraz dostępność. 

Wybrane najlepsze pomysły, które podczas prac komisji eksperckiej nie uzyskają wystarczającej liczby punktów potrzebnych do skierowania do wdrożenia, zostaną przekształcone w projekty udostępnione wszystkim zainteresowanym. 



- To formuła poniekąd zbliżona do tej, którą realizowaliśmy w ramach trzyletniego programu „Innowacje na ludzką miarę”, czyli inkubatora innowacji społecznych prowadzonego w partnerstwie m.in. z miastem stołecznym Warszawa – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Tam również poszukiwaliśmy sposobów na społeczną zmianę, pomagaliśmy w rozwinięciu i przetestowaniu wysoko ocenionych pomysłów, a wybrane skierowaliśmy do upowszechnienia. Dziś z projektów, które rozwinięto w Gdyni, z powodzeniem korzystają osoby w całej Polsce. Innowacja zgłoszona przez mieszkańca lub mieszkankę przechodzi pod okiem specjalistów całą drogę od pomysłu przez testowanie aż po wprowadzenie idei w życie. Przynosi to bardzo dobre rezultaty, dlatego postanowiliśmy znów sięgnąć po takie rozwiązanie.

Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów w ramach działań UrbanLabu to 90 tys. zł. Liczba innowacji, które zostaną przetestowane, zależy od ich kosztów. Minimum to trzy, możliwa jest jednak większa liczba, o ile zmieszczą się we wspomnianej kwocie. Pomysły nietestowane w ramach UrbanLabu trafią do specjalnego katalogu, który powstanie na bazie Pomysłu na Miasto i będzie dostępny ogólnopolsko. Miasta, które będą chciały skorzystać z projektów innowacji, będą mogły zrobić to nieodpłatnie, o ile zadeklarują przygotowanie raportu i ewaluacji z procesu wdrażania.

Każdy, kto ma Pomysł na Miasto i chce zmieniać Gdynię, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w załączniku, na stronie www.lis.gdynia.pl lub w siedzibie UrbanLabu, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IVA PPNT, wejście od ul. Stryjskiej). Można przynieść go do Laboratorium Innowacji Społecznych, wysłać pocztą (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia) lub wysłać podpisany skan na adres urbanlab@lis.gdynia.pl z tytułem wiadomości jak w dopisku na kopercie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 marca 2020.

Pomysł na Miasto to kolejne przedsięwzięcie UrbanLabu Gdynia, które włącza mieszkańców – zachęca do dyskusji o mieście i inicjowania zmian.  11 osób uczestniczy w trwającym właśnie Programie Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia. Jego uczestnicy podczas warsztatów i spotkań poświęconych nowoczesnym sposobom zarządzania miastem, partycypacji i tworzenia miejskich innowacji społecznych dowiadują się więcej o tym, jak działa miasto o jego komórki. Pierwsza, pilotażowa edycja Programu ma poszerzyć kompetencje mieszkańców i mieszkanek, przyszłych liderów i liderek społecznych zmian, ale też pomóc w lepszym poznaniu potrzeb gdynian i gdynianek oraz tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych narzędzi współpracy.

Pomysł na Miasto organizowany jest w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji Urban Lab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona