Społeczeństwo

Zagłosuj na młodych z Gdyni

Wizyta studyjna SB YCGN w Gdyni // zdjęcie archiwalne, fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Wizyta studyjna SB YCGN w Gdyni // zdjęcie archiwalne, fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych

Projekt realizowany przez gdyńską młodzież, Wymiennikownię i Urząd Miasta Gdyni ma szansę wygrać nagrodę publiczności w konkursie RegioStars, organizowanym przez Komisję Europejską! Dzięki projektowi SB YCGN młodzież miała możliwość przedstawienia swoich rozwiązań w ważnych lokalnych sprawach oraz prowadzenia konstruktywnych dyskusji z przedstawicielami władz. Młodzi obywatele, władze miast, grupy polityczne i społeczne w krajach partnerskich wspólnie uczestniczyły w procesach decyzyjnych.


Nagrody Regiostars to coroczny konkurs organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO). Ma na celu identyfikację dobrych praktyk w zakresie rozwoju regionalnego i wyróżnienie innowacyjnych projektów finansowanych przez UE, które mogą być atrakcyjne i inspirujące dla innych regionów i kierowników projektów. 

Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach tematycznych. Projekt Sieci Grup Młodzieżowych Południowego Bałtyku SB YCGN (South Baltic Youth Core Groups Network) został nominowany w kategorii "30 lat INTERREG: upodmiotowienie/wzmocnienie młodzieży na rzecz współpracy transgranicznej".

Głównymi celami Projektu Sieci Grup Młodzieżowych Południowego Bałtyku było zwiększenie udziału młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie gminy, a także wzmocnienie kompetencji polityków zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. 

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, a w jego realizacji brało udział ośmiu partnerów formalnych i sześciu stowarzyszonych z czterech krajów (Polska, Dania, Szwecja, Litwa). W gronie miast – partnerów stowarzyszonych jest Gdynia. Do reprezentujących nasze miasto Magdaleny Dębnej z Młodzieżowego Centrum Innowacji i Designu Wymiennikownia oraz Marty Otrębskiej, opiekunki Młodzieżowej Rady Miasta (MRM), dołączyli także m.in. przedstawiciele MRM.
 
Są różne metody aktywizowania młodych ludzi, ale jest jedna wielka bariera: brak wsparcia ze strony dorosłych – tłumaczył podczas inauguracji w 2018 roku Marcin Żuchowski, koordynator projektu ze Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk. – Dlatego stworzyliśmy projekt, który w zamierzeniu ma pomóc pracownikom samorządu w zwiększeniu ich kompetencji i umiejętności pracy z młodzieżą. Bo to nie jest tak, że młodzi się nie angażują. Oni przeważnie chcą pracować, tylko często trafiają na ścianę. - przekonywał. 

Realizatorzy przedsięwzięcia wspierali władze w rozwijaniu współpracy z młodzieżą.  Każda uczestnicząca w nim jednostka samorządu terytorialnego określiła, w jakich dziedzinach jest w stanie włączyć młodzież do współdecydowania oraz procesy konsultacyjne, w których z myślą o młodzieży zostaną wykorzystane specjalne narzędzia czy sposoby pracy. Dzięki temu cały proces uzyskał także ważny walor edukacyjny.

Do aktywności na rzecz swojego miasta zachęcamy dzieci i młodzież już od najmłodszych lat. Gdynia była jednym z pierwszych miast w Polsce, w których każdy, niezależnie od wieku, może zgłaszać głosować w budżecie obywatelskim. To doskonała lekcja, którą młodzi gdynianie odbierają poza szkołą - komentuje wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć. - Wierzymy, że dzięki takiemu i podobnym działaniom tworzymy społeczeństwo prawdziwie obywatelskie, a z zaangażowanej młodzieży wyrosną aktywni dorośli, liderzy pozytywnych społecznych zmian - dodaje. 

W zebraniu informacji o tym, jak w samorządach w praktyce wygląda włączanie młodzieży w decydowanie o mieście pomogły m.in. specjalne badania ankietowe, przeprowadzone w oparciu o kwestionariusz stworzony na Politechnice Gdańskiej. Politechnika była także organizatorem zeszłorocznej międzynarodowej konferencji naukowej „Partycypacja obywatelska młodzieży w teorii i praktyce"

Projekt SB YCGN to także seria tzw. "okrągłych stołów". Raz na trzy miesiące odbywały się spotkania się z politykami czy osobami decyzyjnymi, które pracują np. w stowarzyszeniach lub fundacjach i porozmawiać na określony temat (np. sport, kultura, zdrowie). Rozmawiano na nich między innymi o parkach kieszonkowych oraz transporcie publicznym.

W każdym mieście powstała sieć podmiotów zaangażowanych w pracę młodzieży, czyli swego rodzaju forum przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, na którym dyskutowano o najważniejszych rozwiązaniach i wymieniano doświadczenia. Ważne ogniwo w całym tym procesie pełniły m.in. Młodzieżowe Rady Miast.

Gdyńską Młodzieżową Radę Miasta prosiliśmy o opinię np. w sprawie reformy szkół ponad gimnazjalnych wprowadzanej przez MEN, a wcześniej na temat zmian proponowanych przez samorząd – przypominała podczas inauguracji projektu w 2018 roku Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, a także wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk. – To ważne, by włączać młodzież w decydowanie o sprawach miasta, zwłaszcza w obszarach, które młodych ludzi dotyczą bezpośrednio. I to jest między innymi powód, dla którego zdecydowaliśmy się jako Gdynia na udział w projekcie. Mamy własne, gdyńskie doświadczenia związane z włączaniem młodzieży, ale chcemy, by działo się to jeszcze pełniej i jeszcze bardziej efektywnie. Wymiana doświadczeń, podpatrywanie samorządów także z zagranicy, może w tym pomóc. - opowiadała przewodnicząca. 

Wizyta studyjna SB YCGN w Gdyni // fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych
fot. Aleksander Trafas, Laboratorium Innowacji Społecznych (zdjęcie archiwalne)

We wrześniu 2018 r. uczestnicy i uczestniczki projektu SB YCGN w Gdyni po raz pierwszy wizytowali UrbanLab oraz Wymiennikownię. Spotkali się z wówczas z władzami Gdyni, przedstawicielami Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynatorkami Budżetu Obywatelskiego oraz radnymi Młodzieżowej Rady Miasta. Dowiedzieli się, w jaki sposób w Gdyni młodzież może działać: realizować swoje pomysły i wpływać na kształtowanie miasta. 
Tegoroczna wizyta studyjna w Polsce odbyła się w lutym.

Jak zagłosować na projekt SB YCGN? 

  • Aby oddać swój głos na Projekt Sieci Grup Młodzieżowych Południowego Bałtyku SB YCGN w konkursie RegioStars należy przejść na stronę https://regiostarsawards.eu/ i znaleźć ostatnią kategorię: Topic of the year 2020: 30 Years of Interreg, Youth empowerment for cooperation across borders (Upodmiotowienie młodzieży do współpracy transgranicznej).
  • Po rozwinięciu listy ukaże się przedostatni projekt, opisany jako SB YCGN. Aby na niego zagłosować, należy nacisnąć ikonkę serca, widoczną w prawym górnym rogu, obok opisu.  
  • Swój głos można oddać raz dziennie. Głosowanie zakończy się 8 lipca.

  • ikonaOpublikowano: 23.06.2020 12:10
  • ikona

    Autor: Paweł Jałoszewski (p.jaloszewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.06.2020 12:36
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona