Co nowego

Architektoniczny przewodnik po Gdyni wyróżniony!

Wyróżnienie w kategorii

Wyróżnienie w kategorii "przewodnik kieszonkowy i ilustrowany" w konkursie "Najlepsze publikacje turystyczne" dla przewodnika architektonicznego po Gdyni. Źródło: Magazyn Literacki KSIĄŻKI

Wydany przez berlińskie wydawnictwo DOM Publishers przy istotnym wsparciu merytorycznym i finansowym Miasta Gdyni „Przewodnik Architektoniczny. Architectural Guide. Architekturfuehrer. GDYNIA” autorstwa Justyny Boruckiej i Haralda Gatermanna otrzymał wyróżnienie w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne 2022” o Nagrodę Magellana.

Nagroda Magellana (nagroda główna w Konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne”) została powołana w 2008 roku w celu uhonorowania najbardziej wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, map, atlasów, albumów), wyróżniających się starannością o turystyczną jakość i rozbudzających pasję podróżowania.

W tym roku redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” (organizator Konkursu) po raz czternasty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Komisja konkursowa przyznała 14 nagród głównych i 22 wyróżnienia spośród nadesłanych do oceny 80 tytułów.

Tegorocznych laureatów Nagród Magellana wyłoniło jury w składzie: Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”), Mirosława Łomnicka, dziennikarka, Krzysztof Rąpała (podróżnik, organizator wypraw do Azji), Ewa Tenderenda-Ożóg (redaktor naczelna dwutygodnika „Biblioteka Analiz” i serwisu Rynek-ksiazki.pl) oraz Dawid Zaraziński, redaktor, przedsiębiorca, znawca nowych mediów i technologii.

Tytuły rozpatrywano w 12 kategoriach: przewodnik tekstowy; przewodnik kieszonkowy i ilustrowany; przewodnik dla aktywnych; mapa; plan i atlas turystyczny; album; przewodnik dla dzieci; przewodnik mobilny; przewodnik kulinarny; książka podróżnicza; książka reportażowa oraz Wydarzenie Roku.

Wyróżnienie w kategorii „przewodnik kieszonkowy i ilustrowany” otrzymała podczas gali 27 maja na Targach Książki w Warszawie wyjątkowa, trójjęzyczna publikacja przybliżająca gdyńską architekturę - „Przewodnik Architektoniczny. Architectural Guide. Architekturfuehrer. GDYNIA” autorstwa Justyny Boruckiej i Haralda Gatermanna. Autorzy przedstawiają w nim po polsku, angielsku i niemiecku około 80 najciekawszych budynków i projektów Gdyni, takich jak reprezentujące nurt awangardowego modernizmu lat 20. i 30. XX wieku - budynek mieszkalno-biurowy ZUS-u (dziś jedna z siedzib Urzędu Miasta), zespół mieszkaniowy BGK (Bankowiec), budynek biurowy Bergenske (dziś komenda policji) czy liczne kamienice przy ul. Świętojańskiej. Ale w przewodniku znalazły się też przykłady architektury współczesnej i realizacje stowarzyszenia Traffic Design.

- To przede wszystkim sukces polsko-niemieckiej pary autorów Justyny Boruckiej i Haralda Gatermana. Cieszę się, że mogliśmy udzielić im pomocy w dość szerokim zakresie, o co nas prosili. Ale szczególnie cieszy mnie takie docenienie gdyńskiej architektury, głównie modernistycznej, ale i tej ściśle współczesnej. Nie byłoby przecież tego przewodnika, gdyby nie zafascynowała ona jego autorów - mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.


Nagrodę Magellana w tej samej kategorii otrzymała pozycja Malwiny i Artura Flaczyńskich „Warszawa. Ucieczki z miasta. Ilustrowany przewodnik weekendowy”.

Ze wszystkimi laureatami można zapoznać się na stronie Konkursu www.najlepszeprzewodniki.wordpress.com.

Przewodnik architektoniczny po Gdyni zyskał uznanie nie tylko jurorów Konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”, ale i czytelników. Jak informuje DOM Publishers cały nakład przewodnika został wyprzedany, a wydawca przygotowuje się już do wznowienia.

Przewodnik Architektoniczny Gdynia. Źródło: DOM Publishers

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2022 15:26
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2022 07:40
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze