1479 (1179) 2021-12-17 - 2022-01-06

Znamy nowe wizje molo Południowego

Trzy trójwymiarowe wizualizacje molo Południowego w Gdyni, kładka widokowa

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada, że na końcu molo Południowego powstanie kładka spacerowa będąca punktem widokowym, mat. SMOL Architekt

Po kilku miesiącach oczekiwania i burzliwych obradach sądu konkursowego znamy już laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”. Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem, z którego rozciąga się widok na morze i port.


Morska tożsamość, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje – to główne motywy, które towarzyszyły architektom pochylającym się nad kwestią nowego zagospodarowania jednej z wizytówek Gdyni.

Poznaliśmy koncepcje molo Południowego, które posłużą za inspiracje przy planowaniu zmian w tym wyjątkowym miejscu. Sąd konkursowy podzielił się swoim werdyktem i spośród 16 prac zgłoszonych do gdyńskiego konkursu studialno-ideowego wyłonił zdobywców trzech wyróżnień i trzech nagród.

Sąd konkursowy ogłosił wyniki konkursu studialno-ideowego w piątek, 10 grudnia, fot. Magdalena Czernek
Sąd konkursowy ogłosił wyniki konkursu studialno-ideowego w piątek, 10 grudnia, fot. Magdalena Czernek

Tożsamość, atrakcyjność i użyteczność


Przypomnijmy, że podczas oceny prac konkursowych sąd brał pod uwagę przede wszystkim identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta – na tym tle oceniano oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań.

Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca. Kolejne z kryteriów to sposób wpisania w otaczający kontekst i układ kompozycyjno-przestrzenny miasta. Ponadto zwracano też uwagę na walory użytkowe koncepcji w kilku aspektach: funkcjonalnym, społecznym, ekologicznym i technicznym.



– Konkurs niezwykły. Rzadko zdarzają się takie konkursy ideowo-studialne, w których nie trzeba za bardzo zajmować się kwestiami technologicznymi szczegółowych rozwiązań, a potrzebna jest wizja. I to wizja z diagnozą tożsamości miasta, które jest młode, niezwykle atrakcyjne i, jak się okazuje, inaczej postrzegane przez mieszkańców, a inaczej przez turystów. (...) Prace, które zostały zgłoszone, miały za zadanie połączyć te punkty widzenia w jedną całość. Już tytuł konkursu, czyli „Pirs Przyszłości”, sugerował, że oczekujemy spojrzenia, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się ona dalej rozwijać – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

– Prace, które otrzymaliśmy, są dla nas zbiorem dobrych pomysłów, a czasem nawet nie pomysłów, ale inspiracji. Będziemy zatem z nich korzystać. Przypuszczam, że niektóre drobne elementy będziemy mogli realizować parcjalnie, nawet nie tworząc gruntownej przemiany tego miejsca. Natomiast w szerszym kontekście na pewno staną się inspiracją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w tym miejscu – podsumowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która uczestniczyła w obradach sądu konkursowego.

– Wszyscy chcielibyśmy, aby w tej przestrzeni była możliwość spojrzenia na otoczenie z wyżej położonego punktu i w większości prac ta myśl jest obecna. Jednocześnie chodzi też o to, aby zbliżyć się do tafli wody. To dla nas ważne, a jest to miejsce niezwykle trudne i wymagające z uwagi na to, że jest istotne dla tożsamości Gdyni – skomentowała dr inż. arch. Izabela Burda z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini sądu konkursowego.

Nagroda główna przypadła warszawskiej pracowni SMOL Architekt. Autorzy koncepcji – Tomasz Smol i Edyta Smol – zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Wizja nowej koncepcji zagospodarowania molo Południowego według zwycięzców konkursu, mat. SMOL Architekci
Wizja nowej koncepcji zagospodarowania molo Południowego według zwycięzców konkursu, mat. SMOL Architekt

W zwycięskiej pracy podstawowym elementem budującym założenie przestrzenne jest nadziemna promenada usytuowana wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończona tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie.

– Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez – skomentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystyką i marynistycznymi detalami, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.

Drugie miejsce zdobyła koncepcja stworzona wspólnie przez: Dominika Sędzickiego, Jarosława Bąkowskiego, Aleksandra Bielawskiego, Michała Lubasa, Maję Karoń i Natalię Gruchałę.

Druga nagroda - koncepcja autorstwa zespołu Dominik Sędzicki, Jarosław Bąkowski, Aleksander Bielawski, Michał Lubas, Maja Karoń i Natalia Gruchała
Druga nagroda – koncepcja autorstwa zespołu: Dominik Sędzicki, Jarosław Bąkowski, Aleksander Bielawski, Michał Lubas, Maja Karoń i Natalia Gruchała

Trzecie miejsce przyznano zespołowi, w którego skład weszli: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska.

Trzecia nagroda - koncepcja autorstwa zespołu w składzie: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska
Trzecia nagroda – koncepcja autorstwa zespołu w składzie: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska

Wyróżnienia uzyskały prace autorstwa:

  • Jakuba Bladowskiego, Roberta Juchnevica (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k. / Designbotic sp. z o.o.), Kacpra Radziszewskiego (Designbotic sp. z o.o.), Anny Modrzejewskiej, Ady Kowalskiej, Anny Czech (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k.),
  • Jakuba Lipskiego, opracowanie: Jerzego Wiercińskiego, Grzegorza Kulki, Julii Lipskiej,
  • Marka Bystronia.


Szczegółowe informacje na temat złożonych prac, w tym uzasadnienia werdyktu i opinie sądu konkursowego o nagrodzonych i wyróżnionych projektach będą dostępne na stronie internetowej www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

Zwycięskie i wyróżnione projekty będzie można obejrzeć w ramach pokonkursowej wystawy w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30). Prace będą tam prezentowane od 14 grudnia 2021 roku do 16 stycznia 2022 roku.

ikona

Zobacz także