Co nowego

Gdynia częścią milionowego biurowego zagłębia

Biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej w Gdyni - to inwestycja biurowa, dzięki której Trójmiasto przekroczyło symboliczną barierę 1 miliona metrów kwadratowych biur, fot. mat. prasowe Vastint Poland

Biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej w Gdyni - to inwestycja biurowa, dzięki której Trójmiasto przekroczyło symboliczną barierę 1 miliona metrów kwadratowych biur, fot. mat. prasowe Vastint Poland

Inwestycje komercyjne oddane do użytku w ostatnich miesiącach – w tym nowy budynek przy ul. Kieleckiej – sprawiły, że Gdynia, Gdańsk i Sopot dysponują powierzchniami biurowymi, które łącznie przekraczają już milion metrów kwadratowych. Barierę udało się przekroczyć w pierwszym kwartale tego roku, co potwierdza raport CBRE. Tym samym Trójmiasto na dobre zagościło wśród największych zagłębi biurowych w Polsce, a w samej Gdyni jest już ponad 212 tys. metrów kwadratowych biur.


W Trójmieście i w Gdyni można znaleźć nie tylko świetne warunki do życia i wypoczynku, ale także dobrze płatną pracę – szczególnie dla wykwalifikowanych specjalistów, którzy chcą pracować dla dużych, uznanych na rynku międzynarodowym pracodawców. To z kolei napędza dalszy rozwój i nowe perspektywy, a systematycznie w regionie przybywa tym samym kolejnych powierzchni biurowych, z których chętnie korzystają m.in. środkowoeuropejskie oddziały globalnych marek czy firmy z rozwojowych branż IT, consultingu czy szerzej pojętych usług biznesowych.

To motor napędowy dla lokalnej gospodarki – każda kolejna inwestycja generuje zatrudnienie od samego etapu budowy, przez wspomniany napływ najemców, aż po kwestie obsługi czy zapotrzebowania na usługi w najbliższej okolicy. Inwestorzy, pomimo ogólnego spowolnienia gospodarczego po pandemii nie porzucili swoich planów i ciągle szukają nowych lokalizacji.

Milion przekroczony


Wybór Trójmiasta pod względem nowych inwestycji biurowych pada dość często, co potwierdzają statystyki – jak wskazują branżowe raporty, w tym opracowanie CBRE dotyczące rynku powierzchni biurowych, jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku w Trójmieście udało się przekroczyć symboliczną barierę 1 miliona metrów kwadratowych powierzchni o tym przeznaczeniu, z których mogą korzystać pracodawcy z rozwojowych sektorów.

Według danych zebranych przez wspomniane CBRE u progu drugiego kwartału 2022 roku aglomeracja trójmiejska to łącznie 1 mln 10 tys. 900 metrów kwadratowych na rynku biurowym. Oznacza to, że nasz region jest jednym z zaledwie kilku tak rozbudowanych w Polsce zagłębi biurowych – obok Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.

Inwestorzy patrzą na Gdynię


„Okrągły” milion udało się przekroczyć m.in. dzięki projektom, które zakończono w Gdyni w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Przypomnijmy, że od niedawna potencjalni najemcy mają do dyspozycji kolejne wysokiej jakości obiekty, w tym chociażby najnowszą „premierę” na lokalnym rynku - biurowiec K2 przy ul. Kieleckiej. Wśród najemców, którzy już oficjalnie wprowadzają się do nowej inwestycji dewelopera Vastint Poland znalazł się m.in. C. Hartwig Gdynia, czyli jedna z najstarszych polskich firm spedycyjnych.

Biurowiec K2 przy ulicy Kieleckiej w Gdyni, fot. mat. prasowe / Vastint Poland
Biurowiec K2 przy ulicy Kieleckiej w Gdyni, fot. mat. prasowe / Vastint Poland

Nieco wcześniej – w październiku 2021 roku – zgodę na użytkowanie otrzymał też zupełnie nowy, największy w Gdyni kompleks biurowy, czyli położony na styku Wzgórza św. Maksymiliana i Redłowa 3T Office Park. Tuż obok obiektów Gdyńskiego Centrum Sportu powstały trzy kilkudziesięciometrowe budynki, które bazę trójmiejskich powierzchni dla najemców powiększyły aż o 38 tysięcy m². Wśród „lokatorów” kompleksu znajdziemy m.in. Asseco Poland, Wartsila Polska, Medicover czy Maersk Polska.

3T Office Park, czyli jedna z największych nowych inwestycji komercyjnych w Trójmieście, fot. mat. prasowe / 3T Office Park Sp. z o.o.
3T Office Park, czyli jedna z największych nowych inwestycji komercyjnych w Trójmieście, fot. mat. prasowe / 3T Office Park Sp. z o.o.

Kolejne komercyjne inwestycje, które przyniosą nowe przestrzenie biurowe w Gdyni już trwają lub są na etapie koncepcji, formalności lub przygotowań – jak chociażby toczący się tuż obok charakterystycznego Sea Towers drugi etap inwestycji Waterfront. W tym przypadku po zakończeniu prac dzięki dwóm nowym budynkom w Gdyni przybędzie kolejnych łącznie 14,5 tys. m2 powierzchni biurowych wysokiej jakości.

Wizualizacja drugiego etapu kompleksu Waterfront, który powstaje przy ul. Waszyngtona, fot. mat. prasowe / Vastint Poland
Wizualizacja drugiego etapu kompleksu Waterfront, który powstaje przy ul. Waszyngtona, fot. mat. prasowe / Vastint Poland

Gdynia – miejsce dla biznesu


Już w tej chwili, według danych CBRE, powierzchnie biurowe dostępne w Gdyni to łącznie aż 212 tys. 219 m2. Zainteresowanie kolejnych inwestorów, którzy decydują się lokować ogromne kwoty w obiektach budowanych w Gdyni to efekt m.in. konsekwentnie prowadzonej przez miasto od lat polityki, która promuje przedsiębiorczość i tworzy warunki do rozwoju nowoczesnego biznesu.

Dziś biznes przy wyborze lokalizacji dla inwesytcji szuka nie tylko atrakcyjnego terenu z dobrą komunikacją, ale patrzy też na inne czynniki, które mogą zachęcić docelowych klientów i odbiorców – np. wykwalifikowanych pracowników, którzy oczekują wysokiej jakości życia, mnóstwa sposobów na spędzanie wolnego czasu czy rozwiniętych usług publicznych. To atuty Gdyni, które sprawiają, że coraz więcej firm m.in. z sektora nowoczesnych usług biznesowych czy IT śmiało spogląda w kierunku „miasta z morza i marzeń”.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym z najlepszych kierunków rozwoju lokalnej gospodarki jest postawienie na rozwój nowoczesnych, specjalisycznych branż. To potężny motor napędowy wielu innych sektorów działających w ich otoczeniu, co bezpośrednio przekłada się także na rozwój całego miasta. Dlatego szczególnie cieszy nas każda nowa, komercyjna inwestycja, która przyciąga do Gdyni nowych pracodawców i generuje zapotrzebowanie na wiele usług. Chcemy nadal podążać tą drogą, oferując potencjalnym inwestorom nie tylko świetne, nadmorskie położenie, ale także proprzedsiębiorcze rozwiązania, wysoką jakość życia i wiele innych aspektów, które mogą być decydujące przy wyborze przyszłościowej lokalizacji dla swoich nowych projektów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przypomnijmy, że za kompleksowe i długofalowe działania wycelowane w przyciąganie nowych inwestorów i stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju biznesu Gdynia była już wielokrotnie nagradzana nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej.

Wśród wyróżnień, które potwierdzają pozytywne warunki dla nowych inwestycji warto wymienić chociażby 2. miejsce w rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022, tytuły „Polish City of the Future” przyznawane przez FDI Magazine czy wyróżnienie w kategorii „Miast Wspierających” od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w 2019 roku.

  • ikonaOpublikowano: 04.08.2022 14:48
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2022 15:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze