Co nowego

Jak dojechać na cmentarze w okresie Wszystkich Świętych?

Jak dojechać na cmentarze w okresie Wszystkich Świętych // fot.Michał Puszczewicz

Jak dojechać na cmentarze w okresie Wszystkich Świętych // fot.Michał Puszczewicz

29.10.2017 r.

Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach oraz zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu cmentarzy. W tym czasie na terenie miasta zostanie wprowadzona również dodatkowa komunikacja trolejbusowa i autobusowa. Warto więc pomyśleć o pozostawieniu samochodu pod domem i skorzystania z komunikacji miejskiej. Podpowiadamy, jak wygodnie w tym czasie dotrzeć do celu, gdzie zostawić samochód i jak poruszać się po mieście.

Organizacja ruchu w dniach 28 października – 2 listopada


Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w dniach: 28, 29, 30 i 31 października, a także 1 i 2 listopada w rejonie gdyńskich cmentarzy zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

 • Cmentarz Witomiński

  Od 31 października do 1 listopada
  na odcinku ul. Witomińskiej od ul. Warszawskiej do cmentarza obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania się. W dniach 31 października i 1 listopada od godz. 6.00 na ul. Witomińskiej od bramy cmentarza do ul. Rolniczej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Po lewej stronie ww. odcinka ul. Witomińskiej będzie zakaz zatrzymywania się. Po prawej stronie można będzie parkować pojazdy. Na odcinku od bramy cmentarza do wjazdu z parkingu po lewej stronie ul. Witomińskiej będzie można zatrzymać się wyłącznie po to, aby wysadzić pasażera. Kierowcy mogą parkować: na parkingach w rejonie cmentarza, po prawej stronie ul. Witomińskiej od końca cmentarza do ul. Rolniczej.


Witomino

 • Cmentarz przy ul. Spokojnej

  Obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską aż do drogi dojazdowej, jak również sama droga na cmentarz, objęte zostaną w dniach 30 października -2 listopada zakazem zatrzymywania się. Kierowcy mogą parkować pojazdy na parkingu przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Mały Kack


 • Cmentarz Marynarki Wojennej (Oksywie)

  W dniach 28 października -2 listopada na ul. Miegonia oraz ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.
Oksywie
 • Cmentarz komunalny w Kosakowie

  1 listopada
  zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, polegająca na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego i objazdu do cmentarza komunalnego przez wieś Pierwoszyno ulicami: Żeromskiego, Kaszubską, Rumską, Rzemieślniczą, Chrzanowskiego i Leśną oraz na ul. Szkolnej w Mechelinkach, polegająca na lokalizacji dodatkowego przystanku autobusowego.
Kosakowo

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej

W okresie Wszystkich Świętych, od 28 października do 2 listopada, komunikacja miejska organizowana przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni funkcjonować będzie według zmienionych zasad.

Do cmentarzy uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe i trolejbusowe, na których przejazd odbywać się będzie wg taryfy zwykłej – wraz ze wszystkimi uprawnieniami do przejazdów ulgowych i bezpłatnych. Na tych liniach ważne będą także bilety okresowe i metropolitalne.

 • Cmentarz Witomiński

  W dniach 28 i 29 i 30 października dojazd do Cmentarza zapewniają linie 137, 141 i 190. Na linii 190 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów do nawet 5 minut. Na linii 141 wykonywane będą dodatkowe kursy 29 października.

  W dniach 31 października i 1 listopada, ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od bramy cmentarza do Witomina), autobusy linii 137, 141 i 190 w obie strony kursować będą ul. Kielecką, przy czym kursy na tych liniach w kierunku Witomina do ok. godz. 8.00 i po godz.19.00 31 października oraz do godz. 7.00 i po godz. 21.00 w dniu 1 listopada, wykonywane będą ul. Witomińską.

  Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w dniach 31 października i 1 listopada, uruchomiona zostanie linia 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Wójta Radtkego – 3 Maja – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego (powrót: Droga Gdyńska) – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński.

  Autobusy linii 390 zatrzymywać się będą na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja” przy ul. 10 Lutego w kierunku cmentarza. Nie będzie obowiązywać zatrzymanie na przystanku „Węzeł F. Cegielskiej” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP.

  Autobusy linii 390 będą kursować: 31 października w godz. 8.00-19.00 oraz 1 listopada w godz. 6.45-21.30, z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (co kilka, kilkanaście minut, nie rzadziej niż co 15 minut), w szczycie przewozowym nawet co 1 min.

  2 listopada dojazd do cmentarza zapewnią linie autobusowe 137, 141 i 190. Na linii 190 w godz. 8.00-16.30 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania.
 • Gdyński Cmentarz Komunalny w Kosakowie

  1 listopada
  linia 105 funkcjonować będzie w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Relację: Kosakowo Cmentarz Komunalny – Mechelinki obsłuży linia zastępcza 905. Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 będą uprawniać do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogiczna zasada obowiązywać będzie przy przesiadkach z autobusów linii 905 na 105.

  Autobusy linii 105 kursować będą: 28, 29, 30, 31 października oraz 2 listopada w godz. 9.00-17.00, z częstotliwością co 15 minut, 1 listopada w godz. 7.00-19.30, z częstotliwością co 10-15 minut.

  1 listopada uruchomiona zostanie także dodatkowa linia autobusowa 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Kosakowo Cmentarz Komunalny.

  Autobusy linii 305 zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach linii 105 na jej trasie, z wyjątkiem przystanków przy ul. Gołębiej i Terminalu Promowym.

  Autobusy linii 305 funkcjonować będą w godz. 8.00-17.30 co ok. 10 minut.

  Ponadto 1 listopada uruchomiona zostanie linia autobusowa 273, na trasie: Gdynia Chylonia Dw. PKP – Kartuska – Morska – Rumia: Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – I Dywizji WP – Kazimierz – Kosakowo: Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Powrót do Chyloni odbywać się będzie trasą linii 173, przez Dębogórze. Autobusy linii 273 zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach innych linii na jej trasie. Autobusy linii 273 będą kursować co 20-40 minut.
 • Cmentarz Komunalny w Rumi

  W dniach 31 października, 1 i 2 listopada, poza linią 173, dojazd z Chyloni i Cisowy do Cmentarza Komunalnego w Rumi możliwy będzie też dodatkową linią autobusową 373, na trasie: Gdynia Chylonia Dworzec PKP – Kartuska – Morska – Rumia: Sobieskiego – Górnicza – Rumia Cmentarz Komunalny. Linia będzie funkcjonować: w dniu 31 października w godz. 9.00-16.30, z częstotliwością co 30 minut, w dniu 1 listopada w godz. 9.00-17.00, z częstotliwością co 10-20 minut, w dniu 2 listopada w godz. 9.00-16.30, z częstotliwością co 30 minut.
 • Cmentarz przy ul. Spokojnej

  1 listopada
  uruchomiona zostanie linia autobusowa 380, na trasie: Redłowo SKM – Stryjska al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Spokojna Cmentarz. Autobusy linii 380 zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach innych linii na jej trasie. Na linii 380 zaplanowano kursy co 30 minut. Dodatkowo poranne kursy linii 180 z Karwin Tuwima zostaną skierowane przez pętlę przy ul. Spokojnej.
 • Cmentarz Witomiński, Cmentarz w Cisowej, Cmentarz na Leszczynkach, Cmentarz w Małym Kacku

  W dniu 1 listopada, aby umożliwić dojazd w pobliże największych cmentarzy zlokalizowanych na terenie Gdyni, uruchomiona zostanie linia trolejbusowa 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Śląska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Tesco. Linia funkcjonować będzie w godz. 8.45-18.00, z częstotliwością co 7-15 minut.

Pozostałe, najistotniejsze zmiany w komunikacji miejskiej


 • Niedziela, 29 października
  Trolejbusy linii 197 kursować będą już od ok. godz. 9.30 (zamiast od ok. godz. 13), z częstotliwością co 20 min.
 • Poniedziałek, wtorek 30, 31 października
  Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
 • Środa, 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
  Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy. Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej i spodziewane trudności w przejeździe ul. Kwidzyńską, autobus linii 204 od ul. Tatrzańskiej do ul. Warszawskiej będzie kursować ulicami Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką. W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9.00-17.00 będą kursować wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo będą dla nich obowiązywać przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchomione zostają także dodatkowe kursy linii K. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii 197 (kursy co 20 minut). Nie będzie funkcjonować linia 203. W godz. 9.00-16.30 rzadziej kursować będą autobusy linii 170 (kursy co 30 minut), przy czym zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy zostaną wykonane wszystkie kursy do/z pętli przy ul. Złotej.

Więcej o funkcjonowaniu komunikacji organizowanej przez ZKM w Gdyni w okresie Wszystkich Świętych na stronie www.zkmgdynia.pl.

Msze wojskowe

Z okazji Wszystkich Świętych w parafiach i na cmentarzach wojennych na terenie Gdyni nabożeństwa odbędą się w następujących terminach:
– 1 listopada o godz. 9.30 – msza w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (ul. Śmidowicza 47),
– 1 listopada o godz. 12.00 – msza polowa na cmentarzu Marynarki Wojennej (ul. Muchowskiego), po mszy o godz. 12.45 odbędzie się procesja,
– 1 listopada o godz. 15.00 – msza polowa na cmentarzu wojennym w Redłowie (ul. Legionów).


Zmiany organizacyjne


Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni informuje:
– w dniach 30 października-2 listopada wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodami na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych (nie dotyczy pojazdów służb porządkowych, obsługi cmentarza i pogrzebów oraz meleksów).
– osoby starsze (powyżej 75. roku życia) oraz niepełnosprawne będą mogły skorzystać z wjazdów na gdyńskie cmentarze w dni powszednie w godz. 8.00-10.00 do 27 października i ponownie od 6 listopada w tych samych godzinach.
– na cmentarzu Witomińskim w dniach 21 października–2 listopada udostępnione zostaną odpłatne kursy pojazdami typu melex. Koszt przejazdu od 3 zł/osoba (firma obsługująca City Tour Gdańsk).
– biura ZCK przy ul. Witomińskiej 76 w Gdyni i przy ul. Rzemieślniczej w Kosakowie w dniach 30 października, 31 października oraz 2 listopada będą czynne dla interesantów w godz. 8.00 17.00.
– zezwolenia na roboty budowlane na gdyńskich cmentarzach komunalnych nie będą wydawane,
– na stronie www.zck.pl znajduje się skrót do aplikacji Grobonet, umożliwiającej wyszukanie grobów osób zmarłych pochowanych na gdyńskich cmentarzach komunalnych. Informacje te znajdują się też na www.gdynia.artlookgallery.com i www.grobonet.com.