Co nowego

Już działa 10 dodatkowych mierników jakości powietrza

W Gdyni działa już 13 czujników jakości powietrza, fot. M.Sałatowski

W Gdyni działa już 13 czujników jakości powietrza, fot. M.Sałatowski

Tak jak zapowiadano, są już zamontowane i działają nowe mierniki jakości powietrza. Miejsca, w których się pojawiły, zostały uzgodnione z mieszkańcami. W maju mieszkańcy zostali zaproszeni do przekazywania opinii na temat zaproponowanych miejsc montażu czujników. Łącznie zamontowano dziesięć czujników.
 
Model miernika, który wybrała Gdynia, powstał we współpracy z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii  Excento. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, wyjaśnia - W odróżnieniu od tych, które można kupić w sieci, cechują się tym, że ich konstrukcja zapewnia ograniczenie wpływu warunków zewnętrznych na wynik pomiaru. Dzięki umieszczeniu wyników on-line na stronie gdynia.pl  każdy ma do nich dostęp przez 24 godziny na dobę i może na bieżąco sprawdzać jakość powietrza. Powstanie nowej konstrukcji czujnika zawdzięczamy współpracy z Politechniką Gdańską, w ramach  której funkcjonuje Excento. To potwierdzenie tezy, że współpraca samorządu ze światem nauki przynosi bardzo wymierne pozytywne efekty.     
 

 
Do trzech już działających stacji dochodzą właśnie kolejne urządzenia, mniejsze i tańsze, ale wyniki pomiarów powietrza są tak samo wiarygodne. Co ważne, mierzą one także stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5, czego oczekiwali mieszkańcy.



Czujniki zostały umieszczone w następujących dzielnicach: Redłowo, Mały Kack, Wielki Kack, Grabówek, Witomino, Obłuże, Pogórze, Chylonia, Demptowo i Chwarzno-Wiczlino. Dokładne lokalizacje czujników są dostępne na mapie dostępnej pod adresem: www.powietrze.gdynia.pl. Obsługę całego systemu zapewnia na podstawie umowy z miastem Fundacja ARMAAG, która od 1993 roku prowadzi na terenie aglomeracji trójmiejskiej monitoring atmosfery w oparciu o normę PN-EN 12341. Wyniki pomiarów są bezpośrednio wykorzystywane przez system Państwowego Monitoringu Środowiska. Na terenie Gdyni automatyczne stacje ARMAAG zlokalizowane są w trzech miejscach: na ul. Porębskiego (Pogórze), na ul. Szafranowej (Dąbrowa) i na ul. T. Wendy (Śródmieście).


Niskokosztowy czujnik jakości powietrza, opracowany w ramach działań Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej "Excento"

Dotychczasowe pomiary jakości powietrza wskazywały, że niektóre dzielnice są bardziej niż inne narażone na problem smogu. Należy do nich Mały Kack, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna z piecami węglowymi. W czerwcu tego roku Gdynia rozpoczęła cykl spotkań z mieszkańcami i to właśnie od tej dzielnicy. Pierwsze takie spotkanie pod hasłem „Mały Kack – wielka sprawa” zostało zorganizowane 28 czerwca. Przedstawiono na nim wszelkie możliwości uzyskania dotacji na likwidację pieca węglowego, a samo spotkanie było okazją do zadawania pytań, miedzy innymi o nowy rządowy program „Czyste powietrze”.  Kolejne zaplanowane są na wrzesień - w Demptowie i na Pogórzu.
 
Stan powietrza w Gdyni jest dobry, co potwierdzają zarówno dane z Państwowego Monitoringu Środowiska, jak i źródła niezależne, jak Polski Alarm Smogowy. Taki stan rzeczy to nie tylko efekt nadmorskiego położenia. To także dwudziestoletni już program udzielania dotacji na likwidację pieców węglowych, systematyczna termomodernizacja budynków miejskich - szkół, przedszkoli i siedzib instytucji samorządowych, która objęła już 33 budynki oraz przyjazna dla środowiska komunikacja miejska. Trolejbusy, które z definicji są bezemisyjne, stanowią dziś aż 30% wszystkich pojazdów. Miasto oczekuje już na dostawę kolejnych trzydziestu. Aż 16 z nich to będą trolejbusy przegubowe, które mogą przewieźć dwukrotnie więcej pasażerów niż pojazd standardowy. Dodatkowo 21 pojazdów otrzyma nowoczesne baterie litowo-jonowe, pozwalające na przejechanie ponad 20 km bez dostępu do sieci trakcyjnej. Nowe baterie pojawią się w pojazdach już we wrześniu.
 
Start programu „Czyste powietrze”, adresowanego do właścicieli domów jednorodzinnych, jest zapowiadany na 1 września. Każdy, kto skorzysta z programu, będzie mógł sfinansować zarówno przyłączenie swojego domu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej, jak i termomodernizację budynku. Program przewiduje możliwość ubiegania się o dotację lub o pożyczkę lub łącznie o oba źródła dofinansowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który jest koordynatorem tego programu, a także w zakładce Gdynia Zielona na gdynia.pl.
 
Sieć czujników powietrza w Gdyni uzupełni wkrótce pięć kolejnych, które zainstaluje gdyński port. Pojawią się one w miejscach narażonych na negatywny wpływ przeładunków masowych - w Śródmieściu, w rejonie Mola Rybackiego, na Obłużu i Oksywiu. Zaczną działać we wrześniu tego roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.08.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.09.2018 15:24
  • ikonaZmodyfikował: Grażyna Pilarczyk
ikona

Zobacz także

Najnowsze