Co nowego

Koci weekend #wGdyni

16 i 17 lutego w Gdyni będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Kota /fot. Paweł Kukla

16 i 17 lutego w Gdyni będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Kota /fot. Paweł Kukla

15.02.2019 r.

W najbliższą niedzielę, 17 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji gdyńskie schronisko OTOZ Animals Ciapkowo zaprasza wszystkich miłośników tych zwierząt do wspólnego świętowania. W tym roku atrakcje rozłożono na dwa dni. Szykuje się prawdziwie koci weekend.
 
Obchody kociego święta rozpoczną się w sobotę o godzinie 13:00 w kociej kawiarni Biały Kot przy ul. Władysława IV 7-15 w Gdyni. Do godziny 17:00 poza pyszną kawą, na gości czekać będą rezydujące tam koty i pracujący w schronisku opiekunowie.
 
- Zapraszamy wszystkich miłośników kotów, którzy nie mają odwagi odwiedzić schroniska. Będzie można porozmawiać z naszymi pracownikami, znawcami kociej psychiki – mówi Katarzyna Kownacka, kierownik schroniska OTOZ Animals Ciapkowo w Gdyni – Zachęcamy również, by wesprzeć opiekę nad naszymi zwierzakami. Będzie można kupić gadżety fundacji, m.in. koszulki, magnesy czy kubki.
 
Niedziela, 17 lutego to szczególny dzień dla wszystkich kociarzy. Jak co roku, pracownicy fundacji zapraszają do mieszczącego się przy ul. Małokackiej 3A schroniska na dzień otwarty, od godziny 11:00 do 15:00. W programie znalazła się m.in. loteria fantowa, której główną nagrodą jest tort w kształcie… kota. Główną atrakcją mają być jednak zwierzęta same w sobie.
 
- Dzień otwarty w schronisku to przede wszystkim dużo miziania i głaskania kotów. Jako pracownicy schroniska staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, by mogły czuć się tu jak w domu, ale niestety nie mamy na tyle czasu, aby ze wszystkimi się pobawić – tłumaczy Katarzyna Kownacka.
 


Zarówno kocia kawiarnia Biały Kot, jak i schronisko OTOZ Animals Ciapkowo to miejsca, gdzie można zaadoptować kota. Jak podkreślają koci-opiekunowie, zwierzęta te są bardzo dobrymi towarzyszami człowieka. Odnajdują się zarówno u ludzi samotnych, jak i rodzin z dziećmi.
 
- Koty adoptowane ze schroniska są bardzo oddane człowiekowi. Często są bardzo zestresowane, gdy do nas trafiają. Staramy się im pomóc. Kiedy w końcu znajdują nowy dom, wyróżnia je lojalność wobec nowego właściciela – mówi Adrian Meyer, sanitariusz i opiekun zwierząt w schronisku OTOZ Animals Ciapkowo w Gdyni.
 
Podczas imprez związanych z Międzynarodowym Dniem Kota, będzie można zasięgnąć porad dotyczących wyboru zwierzęcia, dowiedzieć się w jaki sposób dbać o kota oraz przede wszystkim jak wyglądają formalności związane z adopcją.
 
- Koty są wspaniałymi przyjaciółmi dla ludzi - mówi Aleksandra Botur, opiekun zwierząt w schronisku OTOZ ANIMALS Ciapkowo w Gdyni – Utarło się, że koty chodzą własnymi ścieżkami, jednak najlepiej, gdy ta ścieżka przebiega blisko człowieka.
 
Międzynarodowy Dzień Kota po raz pierwszy został ustalony we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Stowarzyszenia „Cat Club Łódź”. Ma na celu podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.