Co nowego

Linia K pojedzie Chwarznem i Wiczlinem zamiast obwodnicą

Autobusy kursujące po liniach ZKM Gdynia, fot. facebook.com/zkmgdynia

Autobusy kursujące po liniach ZKM Gdynia, fot. facebook.com/zkmgdynia

29.01.2018 r.

Niedługo, bo już 10 lutego zmieni się rozkład jazdy autobusu linii K. ZKM Gdynia opiera się na badaniach przeprowadzonych wśród mieszkańców i zamiast przejazdu zatłoczoną w godzinach szczytu Obwodnicą Trójmiasta, pospieszna linia będzie kursować przez Chwarzno i Wiczlino, zabierając pasażerów z kilku dodatkowych przystanków.

Nadchodzi ważna zmiana dla pasażerów autobusowej linii K, czyli jednej z linii pospiesznych obsługiwanych przez ZKM Gdynia. Już od 10 lutego, czyli za niecałe dwa tygodnie autobusy łączące Obłuże z Kaczymi Bukami przestaną kursować po Obwodnicy Trójmiasta.

Ze zmiany powinni ucieszyć się przede wszystkim mieszkańcy części Chwarzna i Wiczlina. To właśnie tam autobusy z oznaczeniem „K” będą zatrzymywać się na kilku dodatkowych przystankach, a sam czas przejazdu w porównaniu do starej trasy nie ulegnie większej zmianie.

- Linię K uruchomiliśmy ponad dwadzieścia lat temu jako szybkie połączenie przede wszystkim Dąbrowy i Karwin z Chylonią, później przedłużyliśmy ją do Obłuża. Dziś wprowadzamy linię K do Chwarzna i Wiczlina praktycznie z niewielkim wydłużeniem czasu przejazdu o około 3 minuty – mówi Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy ZKM Gdynia.

Zmiany będą obowiązywać w obu kierunkach. Autobusy linii K zamienią przejazd ruchliwą obwodnicą z Chwarzna do Karwin na ulice: Chwarznieńską, Wiczlińską i Nowowiczlińską. Po drodze na nowym odcinku zatrzymają się na ośmiu przystankach:

  • Chwarzno Apollina (za pętlą – dla kierunku do Kaczych Buków i na pętli – dla kierunku do Obłuża);
  • Tezeusza;
  • Sokoła;
  • Gierdziejewskiego;
  • Zaruskiego;
  • Wiczlino Skrzyżowanie;
  • Filipkowskiego;
  • Wiczlino Działki I – dla kierunku do Kaczych Buków i Wiczlińska Śliska – dla kierunku do Obłuża.

Ponadto w kursach do Obłuża autobusy linii K będą zatrzymywać się na przystanku Dąbrowa Centrum przy ul. Nowowiczlińskiej, w kierunku Wiczlina. ZKM Gdynia przy wprowadzaniu zmian wziął pod uwagę opinie mieszkańców, którzy sami wskazywali, co ich zdaniem będzie najbardziej pożyteczne.

- Jest to zgodne z naszymi wynikami badań preferencji zachowań komunikacyjnych mieszkańców, ale także z wynikami badań przeprowadzonych przez Radę Dzielnicy. Chwarzno intensywnie się rozwija i ma coraz więcej mieszkańców. Zależy nam na tym, żeby komunikacja była jak najbardziej dogodna, a mieszkańcy cenią sobie połączenia bezpośrednie. Przy okazji zmieniliśmy też trochę rozkład jazdy, nadając mu bardziej „rytmiczny” charakter, w szczycie częstotliwość co 30 minut, poza szczytem co godzinę. Linia będzie kursować przez sześć dni w tygodniu, z wyjątkiem niedzieli - mówi prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM Gdynia.

Jak informuje ZKM Gdynia, zapewnienie nowej oferty na linii K było możliwe dzięki likwidacji niedzielnych kursów na linii 160 oraz racjonalizacji kursów technicznych na kilku liniach – dzięki temu udało się sfinansować przedsięwzięcie ze środków zabezpieczonych w miejskim budżecie na 2018 rok.