Co nowego

Podwyższony poziom zabezpieczenia w porcie

Źródło: Port Gdynia

Źródło: Port Gdynia

30.09.2022 r.

Polskie porty, w tym Port Gdynia, wprowadziły w czwartek podwyższony – drugi w trzystopniowej skali poziom zabezpieczenia kodeksu ISPS. Oznacza to bardziej szczegółową kontrolę dokumentów i bagaży pasażerów promów oraz ładunków na statkach.

O podwyższeniu poziomu zabezpieczenia w polskich portach: Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu i Policach poinformował w czwartek Krzysztof Gogol, rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. Zabezpieczenie wzrosło do poziomu drugiego w trzystopniowej skali Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statku i Obiektu Portowego (ISPSInternational Ship and Port Facility Security Code).

Działanie te związane jest z prewencyjnym podniesieniem poziomu ochrony portów w obliczu ogólnej sytuacji w Europie, m.in. z wyciekiem gazu z gazociągów Nord Stream, który może być spowodowany sabotażem. Wzrost poziomu zabezpieczenia oznacza podjęcie w portach dodatkowych środków bezpieczeństwa – bardziej skrupulatnej kontroli dokumentów i bagaży pasażerów promów oraz ładunków na statkach.