Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Produkty regionalne na start! Rusza konkurs o Bursztynowy Laur

Rusza konkurs

Rusza konkurs "Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego". W ubiegłym roku, w kategorii przeznaczonej dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym przetworów mięsnych, rybnych, mlecznych i miodów, zwyciężyły Kaszubskie Bretlingi, produkowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni. Na zdjęciu: smażone szprotki - propozycja podania z cytryną i sosem majonezowym. Fot. materiały gov.pl

W ubiegłym roku, wśród laureatów konkursu Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego znalazły się Kaszubskie Bretlingi, produkowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni. Kto zdobędzie laury w tegorocznej edycji? Rusza właśnie konkurs, promujący produkty kulinarne z całego regionu. Zgłoszenia można nadsyłać do 28 kwietnia. 

To już 11. edycja konkursu Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego. Jego celem jest promocja kulinarnych produktów regionalnych. Udział w nim mogą wziąć zarówno producenci żywności, jak i gospodarstwa rolne oraz agroturystyczne, a także restauratorzy. Ponadto: szkoły gastronomiczne oraz koła gospodyń wiejskich. Na laur mogą liczyć produkty wytwarzane z poszanowaniem regionalnych tradycji lub przy wykorzystaniu lokalnych składników. 

Wyjątkowe kulinaria, wyjątkowy region 

Wyjątkowe produkty kulinarne stanowią o kulinarnym dziedzictwie regionu, o jego bogactwie i różnorodności. 

– Kto nie zna żuru z Kaszub, śledzia karmazynowego, pomorskiej bzówki czy powiślańskiej śliwki w occie? A to tylko niektóre z produktów nagrodzonych w ubiegłych latach Bursztynowym Laurem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zachęcając do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu.

Dodaje, że ta rywalizacja to wyjątkowa okazja do promocji specyficznych dla naszego regionu produktów kulinarnych i budowy marki pomorskiej żywności. 

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim jak smakuje Pomorze – zaprasza marszałek Struk. 

Bursztynowy Laur - w jakich kategoriach można startować? 

Bursztynowy Laur Marszałka jest przyznawany w pięciu kategoriach: 

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, mleczne i miody, 
  • produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami, 
  • napoje, w tym: alkoholowe i bezalkoholowe, 
  • produkty zbożowe i cukiernicze, 
  • inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi. 

Jest też kategoria dla produktów łączących surowce zwierzęce z roślinnymi. 

Jakie nagrody w konkursie? 

Skoro to konkurs, to są przewidziane również nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz statuetki Bursztynowego Lauru, zwycięzca otrzyma 1000 zł. A każdy producent zakwalifikowany do finału otrzyma 400 zł

Chcesz wziąć udział w konkursie? Musisz to wiedzieć! 

W pierwszym etapie konkursu komisja wybierze 30 produktów, które zostaną zakwalifikowane do finału. Formularz zgłoszeniowy, bez produktu, należy nadesłać do 28 kwietnia. Można to zrobić pocztą tradycyjną na adres Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP, pocztą elektroniczną na adres dros@pomorskie.eu lub złożyć go osobiście w sekretariacie departamentu. 

Kaszubskie Bretlingi – szprotki, które zwyciężyły 

Przypomnijmy: w ubiegłym roku, w kategorii przeznaczonej dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym przetworów mięsnych, rybnych, mlecznych i miodów, zwyciężyły Kaszubskie Bretlingi, produkowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni. Czym jest ten przysmak? Bretling to nic innego jak szprot bałtycki. W wersji nagrodzonej w konkursie ryby panieruje się w mące. Następnie, w wysokiej temperaturze, krótko smaży się na głębokim tłuszczu. Przysmak podaje się na ciepło, a najlepiej smakują skropione sokiem z cytryny lub z sosem majonezowo-chrzanowym. 

Przekąska ta znana jest w pomorskich barach i restauracjach przynajmniej od lat 70. ubiegłego stulecia. Inspiracją do powstania tej potrawy, były popularne w Śródziemnomorzu małe, suszone rybki, powszechnie wykorzystywane jako szybka przekąska. Bretlingi są do nich podobne. Różnica polega na tym, że są one smażone, a nie suszone. W maju 2021 roku przysmak ten został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych. 

Regulamin konkursu kulinarnego o Bursztynowy Laur
Produkty nagrodzone w latach 2012-2022

  • ikonaOpublikowano: 11.03.2023 09:00
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2023 16:51
  • ikonaZmodyfikował: Zygmunt Gołąb
ikona

Zobacz także

Najnowsze