Co nowego

Razem kupujemy gaz taniej

Grupa Zakupowa Gaz pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018

Grupa Zakupowa Gaz pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018

20.11.2017 r.

Grupa Zakupowa Gaz skupiająca 33 podmioty działające pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018 z wybranym w postępowaniu przetargowym sprzedawcą – Hermes Energy Group S.A.  Dzięki wspólnemu zakupowi grupa zapłaci mniej. Jest to już trzecia taka umowa, która rocznie przynosi 1,5 mln złotych oszczędności. Niewykluczone, że w tym roku oszczędność będzie jeszcze większa.

Od roku 2013, Gdynia wraz z jednostkami z forum NORDA organizują corocznie wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej, który przynosi ok. 50 proc. oszczędności. Korzystając z sukcesu tej grupy zakupowej, rozszerzono zakres współpracy i w 2015 r. zorganizowano również po raz pierwszy wspólny przetarg na dostawę gazu ziemnego na rok 2016. Liderem w tym postępowaniu została spółka miejska OPEC Sp. z o.o. w Gdyni, jako odbiorca największej ilości gazu ziemnego spośród uczestników.

Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnym roku do grupy zakupowej dołączyło również m. Gdańsk z częścią gmin Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. W bieżącym roku postępowanie przetargowe zorganizowano już po raz trzeci, wpłynęło pięć ofert, a wybranym wykonawcą została ponownie spółka Hermes Energy Group S.A. z siedzibą w Warszawie. Zwycięska oferta to 8,6 gr/kWh. Szacowane w związku z tym na rok 2018 koszty netto dla OPEC w Gdyni przy wolumenie 112 314 859 kWh to 13 476 685,45 złotych, a dla miasta Gdyni przy wolumenie 10 101 327 kWh to 1 420 998,99 złotych.

W oficjalnym podpisaniu umowy udział wzięli: wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała, dyrektor ds.wsparcia sprzedaży firmy Hermes Energy Group S.A. Tomasz Lelonek oraz prezes zarządu i dyrektor spółki OPEC Sp. z o.o. Janusz Różalski.

Zamawiający w Grupie Zakupowej Gaz to: Gmina Miasta Gdynia, Gmina Miasta Gdańsk, Gmina Chmielno, Gmina Miasto Reda, Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Miejska Rumia, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Subkowy, Gmina Szemud, Gmina Tczew, Gmina Wejherowo, Gmina Żukowo, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, Gdański Archipelag Kultury, Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., „Eksplorator” Sp. z o.o. w Pruszczu Gdańskim, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni, Ośrodek Kultury, Sportu Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o., Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. w Gdyni, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

  • Grupa Zakupowa Gaz pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018 // fot. Dawid Czechowski, OPEC Gdynia
  • Grupa Zakupowa Gaz pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018 // fot. Dawid Czechowski, OPEC Gdynia