Co nowego

Rowery do wszystkiego #wGdyni

Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Pokazują, że tak naprawdę nie ma rzeczy, których nie da się zrobić przy pomocy roweru - od mobilnego hydraulika, przez transporter dla dzieci aż po skrzynie do przewożenia towarów, domowych zwierząt czy produktów z własnej działalności gospodarczej. Do Gdyni ściągnęli miłośnicy rowerów towarowych z całej Polski i nie tylko. Trwa już piąta edycja Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych!

Ich widok na ulicach powoli przestaje już zadziwiać gdynian, bo od kilku miesięcy rowery towarowe działają w praktyce – zarówno na potrzeby miejskich instytucji, jak i prywatnych przedsiębiorców. Są impulsem, który może zmienić podejście do mobilności w mieście i oprócz Gdyni ich potencjał zauważyły też inne polskie miasta. Tzw. cargo bike’i z całego kraju zjechały na weekend do Gdyni, a ich właściciele i fani uczestniczą w Ogólnopolskim Zlocie Rowerów Towarowych. W sobotę, pierwszego dnia zlotu wszyscy spotkali się na Skwerze Arki Gdynia.

- Mamy gości z całej Polski, ale też z zagranicy, chociażby z Bremy, z polskich miast Warszawa, Łódź, Lublin, Kraków czy Katowice. Bardzo dużo osób, które są zainteresowane i już jeżdżą rowerami cargo, przywieźli też swoje, więc można pojeździć na różnych pojazdach. W Gdyni też mamy 12 „swoich”, służbowych rowerów, można wszystkie z nich przetestować - mówi Alicja Pawłowska z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością gdyńskiego Urzędu Miasta. - Jest bardzo dużo rodzajów rowerów cargo. Są przeznaczone do przewożenia ładunków, mogą to być zarówno towary, jak i osoby, są też takie, które dostosowano np. do przewożenia zwierząt – wymienia.



Jeden z głównych celów zlotu to promowanie nowego środka transportu, który przełamuje stereotypy i udowadnia, że nie ma rzeczy, których… nie można zrobić na rowerze. To zarówno gotowe konstrukcje dużych producentów, ale też częściowe samodzielne przeróbki, które pozwalają przystosować rowery do codziennych potrzeb. W Gdyni pojawiło się kilkadziesiąt różnych pojazdów, niekiedy bardzo różnych od tych, które już od kilku miesięcy poruszają się po mieście.

- Rowery towarowe już zmieniły nasze życie, korzystają z nich firmy. To rowery ekologiczne, bardzo szybkie i pakowne, a przede wszystkim wszędzie dojadą. To powoduje, że jako miasto bardzo mocno będziemy promować ten środek lokomocji – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Bardzo lekko się jeździ, mamy tzw. dopalacz, czyli silnik elektryczny, co powoduje, że żadna górka nie jest przeszkodą. Tak samo przy zapakowaniu dużej ilości rzeczy, chociażby książek, bo rowerów używa też nasza biblioteka, powoduje, że jest to czysta przyjemność – dodaje wiceprezydent.

- Rowery pokazują, że jest inna możliwość na mobilność. To już nie tylko rekreacja czy transport z domu do pracy i szkoły, ale również transport towarowy. To coś, co w wielu głowach jest nie do pomyślenia, a jednak można. Są rowery dostosowane do przewozu większych rzeczy, cięższych gabarytów, kilkorga dzieci. Rower to znakomity środek transportu w mieście, nie tylko pod względem korzyści finansowych, ale i zdrowotnych. Nie stoimy w korku, nie tracimy czasu, nie zanieczyszczamy powietrza, nie generujemy hałasu – podkreśla Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

W Gdyni już wkrótce jazdy rowerami towarowymi będą mogli spróbować także wszyscy mieszkańcy.

- W ciągu miesiąca chcemy uruchomić wypożyczalnię dla mieszkańców. Obecnie wypożyczalnia działa dla gdyńskich przedsiębiorców i cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy też już czekają, zgłaszają się do nas i są zainteresowani wypróbowaniem rowerów, szczególnie osoby, które chcą dowozić dzieci do szkoły i przedszkoli. Wypożyczalnię uruchomimy w ramach unijnego projektu City Changer Cargo Bike. W ramach projektu udało nam się także zakupić dwa dodatkowe rowery Urban Arrow. Sama je testowałam i są naprawdę wygodne, a dla dzieci to dodatkowa atrakcja – mówi Alicja Pawłowska z Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością.

W ramach pierwszego dnia Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych w Gdyni można było skorzystać z testów rowerów, zapoznać się także z tzw. handbike’ami oraz poznać więcej szczegółów dotyczących unijnych projektów. Była też bardziej aktywna część zlotu, w której rowery cargo sprawdziły się w wyścigach ze sprzętem ratowniczym na pokładzie. Na koniec pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział we wspólnym przejeździe rowerowym ze Skweru Arki Gdynia, przez Orłowo do woonerfu na ulicy Abrahama.

Na niedzielę, drugi dzień zlotu zaplanowano część warsztatową dla uczestników. W gdyńskim InfoBoksie będą dyskutować m.in. na temat obszarów rozwoju wykorzystania rowerów towarowych w Polsce czy dobrych praktykach z polskich miast połączonych ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat rowerów cargo.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.09.2019 17:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.09.2019 17:40
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także

Najnowsze