Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Namioty zabezpieczą SOR

Przygotowany do pretriażu namiot przed Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, fot. Paweł Kukla

Przygotowany do pretriażu namiot przed Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, fot. Paweł Kukla

20.04.2020 r.

Przy placu Kaszubskim, przed Szpitalem św. Wincentego a Paulo stanął specjalistyczny namiot. Od jutra będzie w nim prowadzony tzw. pretriaż, czyli wstępna ocena stanu zdrowia pacjentów, którzy zgłaszają się do placówki. Podobne obiekty pojawiły się też przy Szpitalu Morskim im. PCK i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Bezpieczny namiot z zasilaniem i ogrzewaniem od Państwowej Straży Pożarnej już od wtorku, 21 kwietnia stanie się swego rodzaju polową izbą przyjęć. Każdy pacjent, który trafi do gdyńskiego Szpitala św. Wincentego a Paulo, Szpitala Morskiego im. PCK w Redłowie oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przejdzie w nim pretriaż, czyli wstępną selekcję pod kątem objawów koronawirusa.

W namiocie dyżur będzie pełnił lekarz, który przeprowadzi wstępny wywiad, prowadzony będzie też pomiar temperatury. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub Izbie Przyjęć – przypomnijmy, że od początku pandemii już kilkukrotnie trzeba było chwilowo zamykać i dezynfekować SOR w gdyńskichplacówkach ze względu na obecność pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Pretriaż ma zwiększyć bezpieczeństwo personelu medycznego, ale i samych pacjentów.

Zgodnie z wytycznymi prezesa NFZ, pacjenci będą kwalifikowani do dwóch stref - dla pacjentów bezobjawowych oraz dla pacjentów prezentujących objawy COVID-19. Zmniejszy to prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia w momencie pierwszego kontaktu pacjenta z SOR.
  • Przygotowany do pretriażu namiot przed Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, fot. Paweł Kukla
  • Przygotowany do pretriażu namiot przed Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, fot. Paweł Kukla