Komunikaty dla mediów

Walka z wirusem zaczyna się od małych kroków

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Od soboty, 20 marca obostrzenia wprowadzone przez rząd, mające przeciwdziałać pandemii koronawirusa, obejmą całą Polskę. Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pogarsza się, rośnie liczba nowych zachorowań i osób hospitalizowanych. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas stosował się do tak zwanej zasady: DDMA+W. To od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19.


Walka z pandemią zaczyna się od małych kroków. Każdy powinien rozpocząć ją od siebie. W jaki sposób? Na przykład przestrzegając zasad higieny i stosując się do tak zwanej reguły DDMA+W: dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja (Stop COVID)  i wietrzenie.

 – Niestety pandemia zbiera w Polsce coraz większe żniwo. Dlatego musimy pamiętać, że walka z wirusem zaczyna się od małych kroków: przestrzegania obowiązujących zasad i dbania o higienę. Poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych wymaga od nas dużej dyscypliny. Wiem, że nie jest to wcale łatwe i coraz częściej wiele osób zaczyna mieć dosyć tej sytuacji. Ale to od nas wszystkich zależy, jak szybko poradzimy sobie z pandemią – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Dystans społeczny


Starajmy się unikać zatłoczonych miejsc. W sklepie czy na ulicy trzymajmy co najmniej 1,5-metrowy dystans od innych.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby  z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie,
  • osoby, które zakrywają usta i nos za pomocą maseczki.

W czasie pandemii powinniśmy też zmienić pewne przyzwyczajenia, na przykład te związane z witaniem się. Zamiast uścisku ręki - przywitajmy się łokciem.  

Dezynfekcja rąk


Od początku pandemii duży nacisk kładzie się na częste mycie rąk. Można do tego używać mydła lub płynów na bazie alkoholu. Inna opcja to używanie jednorazowych rękawiczek, które sprawdzają się na przykład w sklepach lub komunikacji miejskiej. Ważne jest, aby poza domem unikać dotykania rękoma twarzy.



Załóż maseczkę - zakryj nos i usta


Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Od niedawna można używać do tego wyłącznie maseczek. Chusty, przyłbice i szalki już nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji – nie chronią przed wirusem.
 
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać między innymi:

  • na ulicy, drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • na terenie nieruchomości wspólnych (na przykład na klatce schodowej),
  • w środkach komunikacji miejskiej,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banku, na poczcie itp.)

A gdzie nie trzeba tego robić?



W lesie, parku, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
 
Szczegółowe informacje na temat zasłaniania ust i nosa oraz wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu w Dzienniku Ustaw.

Grafika jak prawidłowo nosić maseczkę // mat. Samorząd woj, pomorskiego

Aplikacja Stop COVID


Stop COVID to aplikacja, która skutecznie pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Korzysta z API opracowanego przez Apple i Google. Działa w oparciu o technologię Bluetooth, co ważne - nie korzysta z żadnych danych użytkowników. Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna.

Jak pokazują badania, skuteczna izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu „exposure notification” (tego typu aplikacją jest Stop COVID) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jak to działa? Aplikacja szuka w naszym otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana i zapamiętuje te spotkania. Jeżeli ktoś, z kim się widzieliśmy, zachoruje – dostaniemy anonimowe powiadomienie i instrukcje, jak chronić siebie i swoich bliskich.

Aplikację Stop Covid można pobrać ze strony internetowej rządu.
 

Wietrzenie


Wietrzenie jest zalecane niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Codzienne otwieranie okien ułatwia utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Taka forma wentylacji wpływa również na zmniejszenie liczby wirusów i drobnoustrojów, które dostają się do wnętrz różnymi drogami.

Pomieszczenia powinno się wietrzyć kilka razy dziennie. To dobra praktyka przez cały rok. Szczególnie zalecana w miejscu pracy oraz w domu osoby poddanej kwarantannie z powodu koronawirusa.

#Gdyniasięszczepi


Wszystkie informacje na temat szczepień w naszym mieście znajdują się na stronie internetowej.


Ogólnokrajowe obostrzenia będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia, co oznacza, że obejmą również święta wielkanocne.

  • ikonaOpublikowano: 19.03.2021 11:41
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2021 15:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także