Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Aktualności

Czy wiesz jakie ważki żyją w Gdyni?

Leucorrhinia pectoralis Zalotka większa (gatunek prawnie chroniony w Polsce) fot. Peter Senn

Leucorrhinia pectoralis Zalotka większa (gatunek prawnie chroniony w Polsce) fot. Peter Senn

13.05.2020 r.

Pomimo panującej pandemii powoli znowu wychodzimy na dwór. Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Może w trakcie któregoś spaceru zajdziecie nad jakiś staw lub oczko wodne. Można tam spotkać bardzo fascynujące i tajemnicze owady.


Po angielsku ich nazwa dragonfly w dosłownym tłumaczeniu brzmi smocza mucha lub mucha smok. W Polsce czasem porównuje się ważki do helikopterów ze względu na ich zdolność do zawiśnięcia w powietrzu. Są doskonałymi lotnikami, latają szybko i bezgłośnie. Osiągają prędkość do około 80 km/h dlatego obserwacja ich lotu jest utrudniona. Są też wyśmienitymi myśliwymi. Swoich ofiar wypatrują dużymi złożonymi oczami i łapią je w locie. Szczególnie żyjące w wodzie larwy charakteryzują się dużym apetytem i mogą upolować nawet małą rybkę. Zazwyczaj dorosłe ważki można spotkać w pobliżu wody, z którą są związane ze względu na rozród. Współczesne ważki mają rozpiętość skrzydeł od kilku do kilkunastu centymetrów, jest to jednak niewiele w porównaniu do ich wielkich pradawnych przodków. W karbonie ważki były jedynymi latającymi drapieżnikami. W powietrzu nie miały żadnych konkurentów, a rozpiętość ich skrzydeł dochodziła do 75cm! Obserwowanie tych pięknych owadów latających nad stawem lub przysiadających na trzcinach czy trawie może dostarczyć wiele przyjemności.


W Gdyni mieszka badacz owadów, który w 2019 roku dokładnie zbadał zbiorniki retencyjne na osiedlu Sokółka pod kątem ważek, a rok wcześniej torfiankę na Wielkim Kacku. Pochodzący z Wielkiej Brytanii Peter Senn przeniósł się z rodziną w latach 70 do Polski. W naszym Mieście mieszka już od 17 lat. 4 lata temu mieliśmy wielka przyjemność zaprezentować jego osiągnięcia badawcze publikując książkę "Motyle dzienne Gdyni. Atlas rozmieszczenia", ktorej wersję elektroniczną znajdziecie tutaj. Zainteresowania pana Senna nie kończą się jednak na motylach. W swoich ostatnich badaniach, tylko na tym jednym osiedlu, na 3 zbiornikach wodnych, stwierdził występowanie 34 gatunków ważek. Pan Senn oraz inny gdyński badacz ważek, pan Paweł Jędryczak, stwierdzili w Gdyni występowanie 40 gatunków tych interesujących owadów, czyli ponad 50% gatunków znanych z Polski.


Trwa maj – przez niektórych uważany za najpiękniejszy miesiąc roku. Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody by najbliższy spacer zaplanowali nad wodą. Możecie sprawdzić czy w Waszej okolicy można wypatrzeć piękne wysmukłe ważki.


Badania ważek osiedla Sokółka
Badania ważek torfianki na Wielkiem Kacku
  • Ischnura pumilio - Tęźnica mała fot. Peter Senn
  • Sympetrum pedemontanum - Szablak przepasany fot. Peter Senn
  • Leucorrhinia pectoralis - Zalotka większa (gatunek prawnie chroniony w Polsce) fot. Peter Senn
  •  Anax imperator - Husarz władca fot. Peter Senn
  • Coenagrion puella - Łątka dzieweczka fot. Peter Senn
  • Pyrrhosoma nymphula - Łunica czerwona fot. Peter Senn