Aktualności

Zawiesili budki dla jerzyków. Ptaki wrócą w maju na wylęg

Budki dla jerzyków na remontowanym budynku przy ul. Beniowskiego w Gdyni. Fot. Andrzej Ciemnoczołowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego Heliodor w Gdyni

Budki dla jerzyków na remontowanym budynku przy ul. Beniowskiego w Gdyni. Fot. Andrzej Ciemnoczołowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego Heliodor w Gdyni

To świetna informacja dla wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny. Na jednym z remontowanych w Gdyni bloków mieszkalnych pojawiły się budki dla jerzyków. Te sympatyczne ptaki, które zjadają m.in. uciążliwe owady, już za kilka miesięcy wrócą do Gdyni na wylęg. Mogą liczyć na spokój i dobre warunki.


Referat Ekorozwoju Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni
na początku czerwca wraz z inwestorem realizującym termomodernizację bloku przy ul. Beniowskiego 24 A podjął współpracę dotyczącą umieszczenia budek lęgowych na remontowanym budynku. Zastąpią one dotychczasowe miejsca lęgowe pod tym adresem. Konieczność zapewnienia tych miejsc była spowodowana liczną populacją ptaków w okolicy. Niebagatelne znaczenie miało również zdanie mieszkańców sąsiadujących nieruchomości. Zaobserwowali oni, że jerzyki od wielu lat wracają na swoje tereny w celach lęgowych.  


Budki dla jerzyków 

W związku z tym urzędnicy z Wydziału Środowiska wraz z inwestorem i ornitologiem poczynili ustalenia co do sposobu oraz ilości budek lęgowych dla ptaków, które zostaną powieszone do skończenia prac termomodernizacyjnych.

- Z radością i wielką satysfakcją obserwujemy efekt naszego konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, bo tak interpretujemy właśnie inicjatywy, które dzieją się w przestrzeni miasta. Inwestor, który montuje budki podczas remontu budynku, to powinien być w europejskim, świadomym, ekologicznym mieście standard. I taki standard u nas się dzieje. Bardzo się cieszę, że na ul. Beniowskiego podczas remontu zostały zainstalowane budki rekompensujące miejsca lęgów dla jerzyków – komentuje Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. - Obserwujemy tam bardzo liczne kolonie, które cieszą oczy i serca mieszkańców tego miejsca. To głównie oni poprzez swoje interwencje, telefony, wyrażali swój niepokój o to, że jest prowadzona inwestycja i co dalej? A dalej jest to, co widzimy, czyli miejsca, w których po remoncie, w przyszłym roku, w maju, jerzyki będą mogły założyć gniazda, znieść jajka i wyprowadzić lęgi – dodaje. 

budki lęgowe jerzyki gdynia

Budki dla jerzyków na remontowanym budynku przy ul. Beniowskiego w Gdyni. Fot. Andrzej Ciemnoczołowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego Heliodor w Gdyni


Jak mówi Andrzej Ciemnoczołowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego Heliodor w Gdyni, realizującego termomodernizację budynku przy ul. Beniowskiego, przez ponad 30 lat istnienia firmy po pierwszy raz jego pracownicy montowali budki lęgowe.

- Jestem z tego powodu usatysfakcjonowany, ku zadowoleniu chyba wszystkich: i mieszkańców, i Wydziału Środowiska. Nas też to nobilituje do dalszych działań w tym kierunku i montażu tych budek lęgowych. Sprzyja to ekosystemowi, niczego nie zakłóca. W przypadku tego budynku są to budki lęgowe dla jerzyków, które to przylatują na okres lęgowy, więc mają teraz tu - można powiedzieć - własne apartamenty do wylęgu – podkreśla Andrzej Ciemnoczołowski. 


By nie niszczyć ptasich gniazd 

Warto wiedzieć, że jerzyki gnieżdżą się prawie wyłącznie w obiektach budowlanych. np. w szczelinach i otworach w elewacji. Sprawia to, że wykonywanie prac termomodernizacyjnych powinno odbywać się w odpowiednim okresie oraz przy uzyskaniu wszystkich wymaganych pozwoleń. Takie działania pozwalają uniknąć niszczenia gniazd ptaków oraz zamykania ich w elewacji budynku.

- W tego typu budynkach są tzw. stropodachy, które są wentylowane przez kratki umieszczone na zewnątrz. Zdarza się, że te kratki są niszczone przez większe ptaki. Wykorzystują to później jerzyki  w okresie lęgowym. Podczas prac elewacyjnych często zakładane są mocniejsze, metalowe kratki i w tej sytuacji jerzyki nie mają gdzie tego okresu lęgowego przejść. Tutaj montując te budki lęgowe zabezpieczamy im miejsce lęgowe - tłumaczy Andrzej Ciemnoczołowski. 


W budynku przy ul. Beniowskiego zainstalowano 20 budek lęgowych na ścianach północnej i wschodniej. Są rozstawione tak, by również nie przeszkadzały mieszkańcom i nie kolidowały w eksploatacji budynku. Budki zamontowane są trwale w elewacji, nie są widoczne, nie rzutują na wystrój ani na architekturę budynku. Otwory wentylacyjne pozostały nienaruszone, pod kątem technicznym budynek nie będzie dewastowany przez ptaki. 

Dorota Marszałek-Jalowska

Dorota Marszałek-Jalowska, z-ca Naczelnika Wydziału Środowiska UM Gdynia. Fot. Zygmunt Gołąb 


Gdynia czeka na jerzyki 

Prace wykonywano po okresie lęgowym. W przyszłym roku, gdy jerzyki przylecą do Gdyni, na ul. Beniowskiego, w porównaniu do poprzednich warunków, będą miały do wykorzystania wręcz apartamenty.

- Wykonując tego typu prace we współpracy z Wydziałem Środowiska UM Gdyni będziemy chcieli montować takie budki na innych budynkach, w  porozumieniu i za zgodą wspólnot mieszkaniowych. Tutaj dobra wola wszystkich złożyła się na to, że są tu budki lęgowe dla jerzyków – mówi Andrzej Ciemnoczołowski. 

- Wszyscy już dziś wiemy, myślę, że też za sprawą edukacji, którą prowadzimy w ramach konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” o tym, jak ważne są w miastach jerzyki. Ile dobrych rzeczy robią, jak ważną rolę pełnią, ile komarów zjadają, jak poprawiają bioróżnorodność i po prostu cieszą swoim widokiem, obecnością w pobliżu naszych bloków, też gniazdując w pobliżu naszych mieszkań – dodaje Dorota Marszałek-Jalowska. 


Gdy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniową planują remont elewacji, konieczne jest uwzglednienie w harmonogramie prac inwentaryzacji na okoliczność obecność ptaków. Przynajmniej rok przed planowanym remontem należy poprosić o pomoc ornitologa i sprawdzić, czy i gdzie gniazdują ptaki oraz ewentualnie przewidzieć również rekompensatę miejsc lęgowych już po remoncie.

- Jeśli będzie potrzebna pomoc w kontaktach z ornitologami albo przemyśleniu tego typu remontów pod kątem ptaków, chętnie w naszym Wydziale Środowiska pomożemy inwestorom – deklaruje Dorota Marszałek-Jalowska z Wydziału Środowiska UM Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 27.09.2023 08:39
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2023 16:55
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także