Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdynia gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Grafika promująca gdyński 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy // materiały prasowe

Grafika promująca gdyński 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy // materiały prasowe

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia. W Gdyni działają cztery orkiestrowe sztaby, które intensywnie przygotowują się do tego wydarzenia.


Gdynia po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia. Tego dnia będzie można spotkać wielu wolontariuszy z puszkami. O godz. 11.00 przy fontannie na skwerze Kościuszki będą kwestować m.in. Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, senator Sławomir Rybicki czy posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska.

Jednak Orkiestrę można wspierać już teraz, biorąc udział w aukcjach lub zbiórkach online oraz stacjonarnych. Ponadto gdyńskie sztaby szykują także dodatkowe atrakcje.Gdynia dla Orkiestry


Gdynia dla Orkiestry to największy gdyński i jeden z większych sztabów w Polsce. Ma siedzibę w budynku Ymki (ul. Żeromskiego 26). W tym roku zagra z nim 904 wolontariuszy.

– Tym razem w naszym sztabie będzie grać 904 wolontariuszy. To o 104 osoby więcej niż w ubiegłym roku. Jak zwykle skupiamy się na tradycyjnej zbiórce do puszek, gdzie wolontariusze będą chodzić po ulicach i zbierać pieniądze, oraz zbiórce online, czyli licytacjach na Allegro – tam mamy już ponad 120 aukcji, a także e-skarbonce, na której jest ponad 15 tys. zł. Obecnie uzbieraliśmy już prawie 80 tys. zł – mówi Igor Nizio, szef sztabu Gdynia dla Orkiestry.

W serwisie Allegro sztab prowadzi obecnie ponad 200 aukcji na rzecz WOŚP, ale lista cały czas się powiększa. Hitem jest kolacja z Januszem Palikotem na jeziorze Jaczno połączona z lotem balonem. Dużą popularnością cieszą się też: metamorfoza z Anną Wrzodak i Bartkiem Januszem czy możliwość zostania pomocnikiem maszynisty na jeden dzień. Z kolei wśród gdyńskich aukcji do wylicytowania są m.in.: rejs żaglowcem STS „Pogoria”, dzień z PKM Gdynia czy Ekopatrolem Straży Miejskiej, weekend w hotelu Mercure Gdynia Centrum, liczne vouchery do lokalnych restauracji oraz weekend w Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

O innych hitach gdyńskich aukcji na rzecz WOŚP piszemy w osobnym artykule.

Grafika promująca licytację na rzecz WOŚP - rejs żaglowcem STS „Pogoria” // materiały sztabu Gdynia dla Orkiestry

Sztab informuje, że każdy, kto chciałby przekazać przedmiot na aukcję, może to zrobić, wypełniając formularz na stronie: https://gdyniadlaorkiestry.pl/aukcje.php.

Ponadto właściciele restauracji, kawiarni czy sklepów cały czas mogą zgłosić chęć umieszczenia w swoim lokalu puszki stacjonarnej. Wystarczy wypełnić prosty formularz: https://gdyniadlaorkiestry.pl/#stacjonarna.

Sztab uruchomił również własną e-skarbonkę. Wszyscy chętni mogą wesprzeć zbiórkę, klikając w link: www.wesprzyjnas.pl.

Pełnoletni wolontariusze działający w tym sztabie będą mogli liczyć na bonus od firmy Traficar. 15 zł na przejazd ich autami w dniu finału. Ponadto firma przygotowuje specjalną flotę obrandowaną logo 31. finału WOŚP.

Szczegółowe informacje o działaniach sztabu można znaleźć na stronie: www.gdyniadlaorkiestry.pl.

Poznaj tajemnice Ymki

Ponadto w niedzielę, 29 stycznia wszyscy chętni będą mogli zwiedzić budynek Ymki, w którym mieści się siedziba sztabu Gdynia dla Orkiestry. Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Wytwórnia Studniak” i Gdyński Szlak Modernizmu zapraszają na wydarzenia, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej na temat historii tego miejsca, a także zajrzeć w jego zakamarki.

O godz. 12.30 zaplanowano otwarcie wystawy „Architektura od morza”. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia autorstwa Magdy Korzewskiej oraz Tomasza Lelity. Prace będą prezentowane na filarach budynku i ukażą architekturą na styku wody.

Następnie o godz. 13.30 odbędzie się spacer z cyklu „Piękno detalu architektury Gdyni”. Poprowadzi go Mirosław Studniak. Uczestnicy zobaczą wnętrza Ymki. Zajrzą też w miejsca na co dzień niedostępne, odwiedzą również punkty widokowe i pomieszczenia odkryte lub zmodernizowane w ostatnich miesiącach podczas prac remontowych.

Ponadto po spacerze w programie są także pokazy renowacji i prac konserwatorskich. 

Sztab w Teatrze Miejskim w Gdyni


Sztab, który działa w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26), przygotowuje atrakcje na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29 stycznia odbędzie się tam loteria orkiestrowa. Chętni będą mogli też przyjrzeć się z bliska pojazdom służb ratunkowych, zapoznać się z pracą psa policyjnego, a od godz. 14.00 odwiedzić sklepik z gadżetami WOŚP. Od godz. 15.00 na scenie będą występować młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy zaprezentują program artystyczny „Impresje zimowe”. Natomiast o godz. 18.00 ruszy tradycyjna licytacja, którą poprowadzi Michał Guć – wiceprezydent Gdyni. Do zdobycia będą m.in.: karnet na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, voucher na lot szybowcem, bilet na Ladies' Jazz Festival, industrialna, marynistyczna lampa wykonana przez studentów Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego, obrazy, voucher na profesjonalną sesję zdjęciową, piłki i koszulki od zespołów Arki Gdynia czy bilety na premierowe spektakle w Teatrze Miejskim oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Mieszkańcy cały czas mogą przekazywać wartościowe, ciekawe gadżety, które zostaną zlicytowane podczas aukcji.

Do teatralnego sztabu przyłączają się również centra handlowe „Batory” oraz „Klif”.

W niedzielę, 29 stycznia od godz. 12.00 do godz. 20.00 w „Batorym” zaplanowano zabawy fantowe, licytacje oraz występy muzyczne na żywo. Z kolei w dniu finału w „Klifie” odbędą się różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

Sztab prowadzi też zbiórkę online. W jego e-skarbonce jest już ponad 8 tys. zł.

Link do e-skarbonki: https://eskarbonka.wosp.org.pl/nxpjl2?fbclid=IwAR2dMmYkDRw1aCkCEmTcweQV3Y9KsO-TjBf7WmnSToiACuItBChJxc82UF8.

Sztab PSSP i In gremio


Sztab Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio tradycyjnie zagra w Centrum Riviera. I to przez dwa dni.

Najwięcej będzie się działo w sobotę, 28 stycznia. Od godz. 10.00 do godz. 20.00 każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie centrum powstanie kilka stref tematycznych z różnego rodzaju atrakcjami. Będą to:
 • strefa nowoczesnych technologii, gdzie nauczyciele Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej pokażą, jak działają nowoczesne drukarki 3D oraz roboty,
 • strefa stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto, w której będą prowadzone pokazy i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy,
 • strefa aktywności z drużyną Ochotniczej Straży Pożarnej czy żaglówki z harcerzami ZHP,
 • strefa dla dzieci z nieskończoną ilością atrakcji dla najmłodszych – od prac kreatywnych po możliwość grania w planszówki z animatorami firmy Trefl,
 • strefa plastyczna, w której uczniowie i nauczyciele Liceum Plastycznego w Gdyni zaprezentują świat rysunku i malarstwa,
 • strefa Odysei Umysłu, w której nauczyciele Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej zaproszą do wspólnego rozwiązywania problemów,
 • strefa markerów 3D, w której będzie można rysować… w przestrzeni,
 • strefa szachów, czyli miejsce gdzie swoje umiejętności będą mogły sprawdzić najtęższe umysły,
 • strefa Fundacji DKMS, gdzie będzie możliwość zapisania się do bazy dawców.
W sobotę pojawią się również rekonstruktorzy z 501. Legionu, czyli postaci z „Gwiezdnych wojen”, a między godz. 12.00 a 15.00 będzie można spotkać Treflika.

Natomiast w niedzielę, 29 stycznia od godz. 10.00 w Centrum Riviera będzie można odwiedzić stoiska z gadżetami i loterią.

Ze wszystkich atrakcji będzie można skorzystać, wrzucając datek do puszki WOŚP.

Ponadto od początku stycznia w Centrum Riviera stoją też skarbonki – dwa duże serca, gdzie można wesprzeć akcję.

Sztab prowadzi również aukcje online w serwisie Allegro. Do wylicytowania są m.in. pióra sygnowane podpisami trójmiejskich samorządowcówWojciecha Szczurka – prezydenta Gdyni, Aleksandry Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Jacka Karnowskiego – prezydenta Sopotu i Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego. Zdobyć można także: piłkę z autografem Filipa Dylewicza, spotkanie dla młodych mam z położną, dzień z dziekanem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu czy rolę w przedstawieniu Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Skarbonka ustawiona w Centrum Riviera. Zdjęcie archiwalne z 2022 roku // fot. Michał Puszczewicz

Wiczlino dla Orkiestry


Sztab Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ul. Wiczlińskiej 50A) zagra z WOŚP po raz czwarty. Podczas finału, 29 stycznia w godz. 10.00-15.00, w budynku szkoły nie zabraknie atrakcji oraz różnego rodzaju warsztatów.

W programie: licytacje oraz kiermasz na rzecz 31. finału. WOŚP, możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS, trzy pokoje zagadek typu escape room, strefa robotyki i programowania - „Poznaj Photony Siedemnastki”, warsztaty grania na kotłach karaibskich, strefa poszerzonej rzeczywistości – VR, stanowiska artystyczne – manufaktura, arcade zone, gry i zabawy muzyczne, występy uczniów Gdyńskiej Akademii „Rozgłos” i Akademii Młodych Sportowców, pokaz grupy tanecznej Desire Dance, warsztaty układania kostki Rubika, fotobudka. W godz. 9.00-14.00 na parkingu przed budynkiem stanie też krwiobus RCKiK w Gdańsku.

Natomiast o godz. 13.00 odbędzie się licytacja. Uczestnicy będą mogli zdobyć m.in.: plakaty, obrazy, dekoracje do domu, bony i vouchery na różnego rodzaju zabiegi, masaże, kursy czy warsztaty, a także zestawy przygotowane przez partnerów szkoły i wydarzenia.

– Jesteśmy podekscytowani, bo po trzech latach przerwy możemy zaprosić Państwa do budynku naszej szkoły na masę wydarzeń i warsztatów przygotowanych przez partnerów szkoły, ale również uczniów. Na naszej auli odbędą wydarzenia artystyczne. Będą także warsztaty manualne czy plastyczne. Te wydarzenia są zarówno dla tych małych, jak i trochę większych. Zachęcamy także do przekazywania prac artystycznych bądź innych przedmiotów, które mogą pomóc nam w przeprowadzeniu licytacji lub kiermaszów. Można je przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00 do sekretariatu szkoły – mówi Krzysztof Kołodziej, koordynator wydarzenia „Wiczlino dla Orkiestry” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni

Szczegółowe informacje będą się pojawić w wydarzeniu na Facebooku – „Wiczlino dla Orkiestry”.

Wolontariuszki ze sztabu ZSO nr 8. Zdjęcie archiwalne // fot. materiały prasowe sztabu ZSO nr 8 w Gdyni

Tymczasem wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do zbiórki, mogą wpłacać datki do puszek stacjonarnych w kilku miejscach w tej dzielnicy. Znajdują się one: w klubie fitness „Zdrofit Chwarzno” (ul. Niemena 2), restauracji „Dali do pieca” (ul. Staniszewskiego 24) oraz u optyka „Alfa” (ul. Grabowskiego 7/U19).

Sztab uruchomił także e-skarbonkę, którą można znaleźć, klikając w link: https://eskarbonka.wosp.org.pl/l4rwjm.

FPFF i Biblioteka Gdynia


W akcję wsparcia WOŚP włączają się także organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, którzy wystawili na aukcję plakaty filmowe z 47. FPFF z autografami twórców.

Na Allegro można wylicytować 20 plakatów, na których swoje podpisy złożyli m.in.: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Trojan, Marta Stalmierska, Dorota Pomykała, Jacek Bławut, Tomasz Ziętek czy Dawid Ogrodnik.

Dawid Ogrodnik podpisuje plakat promujący film „Johnny” // fot. materiały FPFF

Na liście są plakaty z produkcji, takich jak „Johnny”, „Chleb i sól”, „Filip”, „Orzeł. Ostatni patrol”, „Silent Twins”, „IO”, „Broad Peak”, „Wesele”, „Strzępy”, „Apokawixa”, „Kobieta na dachu”, „Orlęta. Grodno '39”, „Cicha ziemia”, „Brigitte Bardot. Cudowna”, „Tata”, „Infinite Storm”, „Iluzja”, „Głupcy”, „Zadra”, „Śubuk”.

Link do licytacji: https://bit.ly/FPFF-31WOSP.

Jak co roku w pomoc zaangażowała się także Biblioteka Gdynia. Do 28 stycznia w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15 do oficjalnej puszki WOŚP zbierane są datki.

W sobotę, 28 stycznia w godz. 10.30-13.30 w Bibliotece Śródmieście odbędzie się również „Kiermasz książek dla WOŚP”. To czytelnicy zadecydują, ile płacą za książkę i jaką kwotę chcą przekazać na rzecz Orkiestry.

W serwisie Allegro jest także charytatywna aukcja „Zostań bibliotekarzem na jeden dzień” . Licytować można do niedzieli, 29 stycznia do godz. 23.59.

Wszystkie informacje na temat gdyńskiego 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą na bieżąco aktualizowane na stronie www.gdynia.pl/wosp2023.

Trójmiejska komunikacja dla WOŚP


Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego wraz z Grupą Tramwajową WPK GG 29 stycznia na ulice Trójmiasta wyjadą specjalne autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP, przekazać datek i w ten sposób wesprzeć akcję.

Tego dnia zostanie uruchomiona m.in. linia autobusowa 31G na trasie: Sopot Reja – Orłowo – Wzgórze Św. Maksymiliana – Gdynia Dworzec Główny PKP. Będą ją obsługiwać piętrowe autobusy, a także Ikarus. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie ZKM Gdynia.

Ponadto na pętli przy gdyńskim dworcu wszyscy chętni będą mogli wejść do zabytkowego trolejbusu i przyjrzeć się mu z bliska.

Pozostałe pojazdy będą kursować w Gdańsku i Sopocie. To autobus 31A na trasie: Oliwa – Czyżewskiego – Ergo Arena – Sopot PKP – Armii Krajowej – Sopot Reja (powrót: al. Niepodległości – Grunwaldzka), tramwaj 31S na trasie: Kliniczna – Stocznia – Dworzec Główny – Siedlce oraz tramwaj 31P na trasie: Oliwa – Wrzeszcz – Dworzec Główny – Przeróbka.

Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku.

Uniwersytet Morski dla WOŚP


Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy atrakcje przygotował też Uniwersytet Morski w Gdyni. 29 stycznia w godz. 10.00-14.00  w budynku Wydziału Nawigacyjnego (al. Jana Pawła II 3) będzie można wziąć udział w pokazach w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego – seanse co 30 minut. Ponadto będzie też okazja, aby zapoznać się z działaniem symulatora manewrowego i symulatora radarowo-nawigacyjnego, na którym to studenci się m.in. manewrowania statkiem.

W budynku będzie również sklepik z gadżetami WOŚP. Ponadto swoje stoisko na wydziale postawi również Akademia Wellness pod patronatem Herbalife. Będzie tam można zmierzyć parametry składu ciała i tkanki tłuszczowej. 

Pracownicy i studenci z Morskiego Klubu Łączności Szkuner SP2ZIE z Wydziału Elektrycznego zapoznają chętnych z działaniem i obsługą stacji krótkofalowej.

Z kolei Koło Naukowe LoGIStic działające na Wydziale Nawigacyjnym zaprezentuje możliwości zastosowania dronów w transporcie i logistyce.

Orkiestrowy kiermasz ubraniowy


Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdyni po raz pierwszy zostanie zorganizowany kiermasz ubraniowy
 
Każdy z nas ma w szafach niepotrzebne, nieużywane i zalegające ubrania, które teraz mogą otrzymać drugie życie. Pierwszy etap akcji to zbiórka ubrań i akcesoriów, drugi – weekendowy kiermasz w Centrum Handlowym Batory.

Akcja odbywa się w Centrum Handlowym Batory, na pierwszym piętrze, w lokalu 52 A. Zbiórka trwa:
 • 27 stycznia (piątek) w godz. 15.00-21.00;
 • 28 stycznia (sobota) w godz. 9.00-21.00.
 
Co można przynosić? Na przykład ubrania i akcesoria (damskie i męskie), koszulki, bluzki, koszule, spodnie, spódnice, sukienki, bluzy, swetry, marynarki, płaszcze, kurtki, czapki, kapelusze, szaliki lub chustki. Pamiętajmy, że rzeczy powinny być czyste i w dobrym stanie, bo chodzi o to, aby znalazły nowego nabywcę.

Orkiestrowy kiermasz ubraniowy odbędzie się 28 i 29 stycznia w godz. 9.00-20.00.

Cel zbliżającego się 31. finału WOŚP to zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy, czyli niekontrolowanej, gwałtownej reakcji organizmu na zakażenie.

Plakat promujący 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdyni // materiały prasowe

 • ikonaOpublikowano: 18.01.2023 10:24
 • ikona

  Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 27.01.2023 18:32
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze