Co nowego

Gdynianie kupują własne cargo!

Gdynianie podpisali pierwsze umowy na dotacje do zakupu własnego roweru towarowego, fot. Przemysław Kozłowski

Gdynianie podpisali pierwsze umowy na dotacje do zakupu własnego roweru towarowego, fot. Przemysław Kozłowski

To powód do dumy – Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce pomaga swoim mieszkańcom w zakupie rowerów towarowych na własne potrzeby. Umowy na dofinansowanie sięgające 5 tysięcy złotych podpisali już pierwsi mieszkańcy, a to oznacza jedno – na miejskich ulicach będzie więcej nietypowych rowerów do zadań specjalnych!

Cztery nowe cargo-bike’i


Już czworo gdynian może cieszyć się z własnego roweru towarowego, który ułatwi im przemieszczanie się po mieście z dodatkowym bagażem. W środę, 2 września podpisano pierwsze umowy na miejskie dotacje na zakup takich pojazdów. Każda z nich sprawi, że mieszkańcy otrzymają po 5 tysięcy złotych - to spora kwota, bo sięga niemal połowy kosztów zakupu własnego cargo-bike’a.

- Cieszę się, że dzięki uruchomionej dotacji nowe rowery cargo pojawią się w Gdyni. Jako pierwsze miasto w Polsce wspieramy decyzje mieszkańców o zakupie tych środków transportu, tak świetnie sprawdzających się w przestrzeni miejskiej. Już przy wypożyczalni rowerów cargo prowadzonej przez Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością w ramach projektu CityChangerCargoBike było widać, że te rowery przypadły gdyniankom i gdynianom do gustu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.Rowerem zamiast auta


W niektórych przypadkach to właśnie pozytywne wrażenia po przetestowaniu miejskich rowerów towarowych były bodźcem do kupna własnego roweru. O tym, jak można w mieście wykorzystać ten nietypowy pojazd pisaliśmy już wielokrotnie – bez problemu posłuży przy odwożeniu dzieci do szkoły, rodzinnej wyprawie na piknik, przy przewożeniu większych zakupów czy towarów (cargo-bike’i jako jedni z pierwszych testowali gdyńscy przedsiębiorcy).

W środku bez problemu przewieziemy dodatkowy ładunek ważący kilkadziesiąt kilogramów, a pomaga w tym elektryczny napęd. Rowery pomyślnie przetestowali też urzędnicy, bibliotekarze czy pracownicy promujący gdyński budżet obywatelski. Nic dziwnego, że ich funkcjonalność docenili też mieszkańcy i zdecydowali się zastąpić nimi np. samochód osobowy.

- Często chodzę pieszo, z wózeczkiem, jednak dzieci rosną. Nasze potrzeby się zmieniają, więc szukałam innej możliwości przewożenia dzieci i zdecydowałam się na zakup roweru – argumentuje swoją decyzję Emilia Ozimina, jedna z gdynianek, które otrzymały miejską dotację.

- Bardzo dobrze się porusza, jest fajny, właściwie wszędzie się mieści. Nie jest nadmiarowo szeroki, czego się troszeczkę obawiałam. Świetny środek lokomocji, żeby dowozić dzieci do przedszkola, do biblioteki, jechać na okoliczne zakupy, jakieś wydarzenia, czy nawet na wizyty u kolegów i koleżanek – podkreśla Anna Skuras, która też skorzystała z miejskiej dotacji i kupiła własny rower towarowy.

Jeden z zakupionych rowerów towarowych, fot. Przemysław Kozłowski

To nie koniec dotacji


Pierwsze cztery umowy już podpisane, natomiast nadal nie wyczerpała się tegoroczna pula środków zarezerwowanych na ten cel – to łącznie 50 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni od 4 sierpnia tego roku z dotacji na zakup roweru towarowego mogą skorzystać osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gdyni. Na zakup roweru ze skrzynią do przewozu towarów lub osób można otrzymać zwrot nawet do 50% wartości zakupionego roweru - maksymalnie 5000 złotych.

- To zadanie realizowane w ramach projektu CityChangerCargoBike, gdzie chcemy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o rowerach cargo, spróbowało z nich skorzystać, zakupiło je i żeby jak najwięcej takich rowerów pojawiało się na gdyńskich ulicach. Na razie mamy cztery pozytywnie rozpatrzone wnioski, kilka kolejnych czeka na uzupełnienie, jednak mamy jeszcze kilka miejsc dla kolejnych wnioskodawców, którzy też mogą taką dotację otrzymać – zachęca Agata Lewandowska z Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Urzędu Miasta Gdyni.

Gdyńskie dotacje będą jednym z tematów rozmów podczas 6. Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych, który w tym roku odbędzie się w Lublinie. Przypomijmy, że gospodarzem zeszłorocznej edycji zlotu była Gdynia.

W Biuletynie Informacji Publicznej jest dostępna zakładka z niezbędnymi informacjami i wzorami wniosków, a Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością jest gotowy na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości czy pomoc w dopełnieniu formalności.

Projekt CityChangerCargoBike jest realizowany od września 2018 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Projekt dofinansowano z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.09.2020 15:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.09.2020 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze