Co nowego

Modernizm okiem mewy – budynek Urzędu Miasta

Urząd Miasta Gdyni przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Michał Sałata

Urząd Miasta Gdyni przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Michał Sałata

W kolejnym odcinku cyklu, pokazującym gdyński modernizm okiem mewy, wznosimy się nad okazały gmach Urzędu Miasta przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W latach 30. XX wieku miał tu siedzibę Komisariat Rządu.



„Modernizm okiem mewy” to cykl, w którym pokazujemy najciekawsze obiekty na Gdyńskim Szlaku Modernizmu z lotu ptaka. Gdyński modernizm – oficjalny kandydat Polski na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można poznawać w trakcie spacerów architektonicznych z przewodnikami i plenerów fotograficznych. Nasz cykl pozwala jednak spojrzeć na modernistyczne obiekty z nieosiągalnej na co dzień perspektywy. Dziś wznosimy się dronem nad okazały gmach Urzędu Miasta przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 52/54.



Od Komisariatu Rządu do Urzędu Miasta


Budynek na rogu al. Marszałka Józefa Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej powstawał w dwóch etapach według projektu architekta Jerzego Müllera, odpowiedzialnego m.in. także za projekt ikonicznych Miejskich Hal Targowych (wspólnie ze Stefanem Reychmanem), które przedstawiliśmy w 4. odcinku naszego cyklu.

Przedwojenne, czarnobiałe zdjęcie pokazujace budynek Komisariatu Rządu w Gdyni.
Komisariat Rządu w Gdyni przed rozbudową. Zdjęcie z 1933 roku. Fot. Henryk Poddębski, źródło: gdyniawsieci.pl


Budowę promenady miejskiej według projektu Adama Kuncewicza rozpoczęto w 1930 roku. W tym samym roku oddano pierwszą część modernistycznego, kubistycznego gmachu Komisariatu Rządu z dwoma głównymi wejściami od strony ul. Świętojańskiej. Promenada, wiodąca od ul. Świętojańskiej w kierunku morza, początkowo nosiła nazwę alei Kasyna (od Domu Kuracyjnego zwanego kasynem) lecz w 1931 roku została przemianowana na aleję Marszałka Piłsudskiego. Wzdłuż dwupasmowej, wykładanej granitową kostką jezdni ciągnął się piaszczysty deptak z umieszczonymi we wnękach ławkami oraz pasy zieleni z drzewami. Dziś wzdłuż alei ciągnie się okazały Park Centralny.

Wraz z rozbudową Gdyni, siedziba władz miasta stała się za mała i również wymagała rozbudowy. Drugie, wyższe o jedną kondygnację skrzydło powstało w 1937 roku. Oficjalnie rozbudowę realizowano według projektu Reychmana pod nadzorem Müllerera. Zastosowano tu wyraźnie wertykalny układ kompozycyjny. W nowym skrzydle umiejscowiono główne wejście z szerokimi, obrotowymi drzwiami. Wewnątrz budynku mieściły się nie tylko pomieszczenia urzędu, lecz również mieszkanie wybieranego przez ministrów komisarza rządu, który pełnił podwójną rolę przedstawiciela państwa i władzy samorządowej.

Przedwojenne, czarnobiałe zdjęcie pokazujace budynek Komisariatu Rządu w Gdyni.
Gmach Komisariatu Rządu podczas rozbudowy w 1937 roku. Źródło: modernizmgdyni.pl


Zniszczony w czasie wojny budynek, wyremontowano w czasach PRL-u, podwyższając niższe skrzydło tak, by zrównać obie części gmachu. Obecnie mieści się tu Urząd Miasta Gdyni oraz siedziba Rady Miasta i Prezydenta Gdyni. Wewnątrz budynku zachowała się m.in. przedwojenna, drewniana ława oraz okazałe stoły.

ikona

Zobacz także

Najnowsze