Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Z pasji do kawy. Rodzinna kawiarnia #wGdyni

Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik, właściciele kawiarni „Black & White Coffee” // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik, właściciele kawiarni „Black & White Coffee” // fot. materiały Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Cały czas szukają nowych smaków, technik i doskonalą sztukę parzenia kawy. Lubią to, co robią, a w swoim lokalu dbają o przyjazną atmosferę. Wspólnie prowadzą kawiarnię „Black & White Coffee” w Gdyni. Z historią biznesu Leszka Jędrasika i Barbary Szparagowskiej można się zapoznać w kolejnym odcinku cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych dopiero rozwijających skrzydła.


Połączyła ich miłość do kawy. Poznali się w pracy, w jednej z lokalnych kawiarni. On ją szkolił, ona miała zająć jego miejsce. Potem połączyli siły i postawili na własny biznes. Teraz dbają o to, aby ich klienci otrzymali solidny zastrzyk energii i mogli rozkoszować się zarówno aromatyczną kawą, jak i odpowiednio dobranym do niej ciastem. Żeby sprostać temu zadaniu przez cały czas szukają nowych smaków i doskonalą swoje umiejętności. A przy tym udowadniają, że między robieniem a parzeniem kawy jest ogromna różnica. Barbara Szparagowska i Leszek Jędrasik - właściciele kawiarni „Black & White Coffee” są bohaterami siódmego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”.

Poszukiwania lokalu, w którym mieści się kawiarnia, zajęły trzy lata. Właścicielom zależało bowiem, żeby znaleźć kameralne miejsce, gdzie będzie panowała rodzinna i przyjazna atmosfera. Udało się i „Black & White Coffee” działa przy ul. Władysława IV 28. Każdy, kto tam zawita, z pewnością znajdzie coś dla siebie. W ofercie są różnego rodzaju kawy i herbaty. Jednak poza pysznymi napojami specjalnością lokalu są również ciasta i desery – serniki, bezy, brownie, ale i wegańskie wersje wypieków.

– Lokalne firmy rodzinne są bezcenną wartością miasta. Warto je znać i wiedzieć o nich więcej. Historie gdyńskich przedsiębiorców pokazują, jak ogromny potencjał w nich drzemie i jak bardzo są przywiązani do naszego miasta. Można się o tym przekonać, oglądając filmy, w których opowiadają o swojej działalności. Zachęcam do zapoznania się z historiami gdyńskich rodzinnych biznesów i wspierania ich. Nic nie zastąpi, szczególnie w tym trudnym czasie, grona lojalnych i stałych klientów – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.„Wtorki z Rodzinnymi” to miejska akcja promująca lokalne firmy, które na stałe wpisały się w gdyński krajobraz. W jej ramach, pod okiem Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, powstało 20 krótkometrażowych filmów. Ich głównymi bohaterami są lokalni przedsiębiorcy oraz ich rodziny. Dzięki materiałom można poznać kilka pokoleń osób, które na miejsce prowadzenia własnego biznesu już wiele lat temu wybrały właśnie Gdynię. Nie zabraknie również historii młodych, pierwszopokoleniowych firm działających w naszym mieście. Przez 20 tygodni, zawsze we wtorki, na stronie internetowej i facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz gdyńskim kanale YouTube będą prezentowane kolejne odcinki krótkich, filmowych opowieści o rodzinnych biznesach.

Przypomnijmy, że filmowy cykl ruszył w połowie grudnia 2020 roku. Otworzył go materiał opowiadający o Hotelu Jakubowym państwa Kamrowskich, którzy w posiadaniu „pierwszego gdyńskiego drapacza chmur” są od 10 lat. Następnie została zaprezentowana historia rodzinnej firmy państwa Ogrodowiczów - „Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i syn”. To specjaliści, którzy w zegarmistrzowskim fachu działają już od lat 40. ubiegłego wieku. Obecnie w zakładzie można spotkać już trzecie pokolenie kontynuujące rodzinną tradycję. Potem można było dowiedzieć się więcej o firmie SpaceForest, która zajmuje się automatyką przemysłową i kosmicznymi technologiami. W czwartym odcinku o swoim gastronomicznym biznesie opowiedzieli właściciele zupiarni „Gary na ogniu”. Następnie można było poznać historię Liliany Poszumskiej i Arkadiusza Wójcika, czyli właścicieli Centrum Języka Hiszpańskiego „La Mancha”. Z kolei tydzień temu o krawieckiej tradycji i kunszcie opowiedziała rodzina Wiśniewskich.

Więcej informacji o działaniach Gdyni związanych z promowaniem firm rodzinnych można znaleźć na facebookowym profilu Firmy Rodzinne Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 26.01.2021 13:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.01.2021 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze