Dla biznesu

Dobry klimat dla biznesu – podsumowanie 2023 roku

Jednym z atutów Gdyni dla rozwoju biznesu jest stale rozwijająca się infrastruktura biurowa i logistyczna. Fot. 3T Office Park

Jednym z atutów Gdyni dla rozwoju biznesu jest stale rozwijająca się infrastruktura biurowa i logistyczna. Fot. 3T Office Park

Gdynia ma wiele atutów dla rozwoju biznesu, takich jak nadmorskie położenie, dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników, bogate zaplecze edukacyjne, w tym 6 wyższych uczelni, stale rozwijająca się infrastruktura biurowa i logistyczna czy niskoemisyjny transport publiczny. Ogromne znaczenie ma współpraca samorządu z sektorem biznesowym oraz liczne działania i wydarzenia branżowe. Przyjrzyjmy się, jaki był pod tym względem mijający rok.


Gdynia ze swymi lasami, zajmującymi blisko połowę powierzchni miasta i czystym, morskim powietrzem ma dobry klimat dla mieszkańców i turystów, ale stwarza też dobry klimat dla biznesu. Może o tym świadczyć wyróżnienie przyznane przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL Poland) w kategorii „City & Regional Leaders Supporting Business Services Sector” za profesjonalną współpracę z biznesem, przyjazny klimat inwestycyjny oraz pracę na rzecz umacniania pozycji sektora usług biznesowych. Statuetkę i dyplom podczas ABSL Appreciation Gala w Warszawie w połowie grudnia odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Kobieta odbiera na scenie nagrodę od mężczyzny.
Katarzyna Gruszecka-Spychała odbiera nagrodę dla Gdyni podczas AbSL Appreciation Gala. Fot. materiały ABSL Poland


Firmy


O dobrym biznesowym klimacie w Gdyni świadczą też dodatni bilans otwieranych i zamykanych firm oraz wskaźnik przedsiębiorczości. Od stycznia do listopada 2023 roku w mieście powstało 3561 nowych podmiotów gospodarczych, zaś zlikwidowanych zostało 2006. Zatem dodatni bilans wynosi 1555. Wskaźnik przedsiębiorczości - liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w bazie Regon na tysiąc mieszkańców w wieku produkcyjnym, w listopadzie wyniósł dla Gdyni 337, czyli o 105 więcej niż dla całej Polski, który wynosi 232.

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni w ramach kilku różnych programów i funduszy przyznano w mijającym roku 166 dotacji na otwarcie nowych firm.

Ogółem w listopadzie 2023 roku na terenie Gdyni działało 47 306 firm, z tego 97% to firmy małe, zatrudniające do 9 osób, co świadczy o przedsiębiorczości gdynian.

Działalność tylu firm przekłada się naturalnie na zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Gdyni jest wyjątkowo niska. W październiku 2023 roku wyniosła 2%, podczas gdy dla Polski było to 5%, a dla województwa pomorskiego4,6%.

Czterech mężczyzn przecina wstęgę.
Przecięcie wstęgi podczas otwarcia nowego biura firmy LSEG w Gdyni. Od prawej: Michał Rudnicki - co-site lead & program manager LSEG Gdynia, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, David Schwimmer – dyrektor generalny LSEG i Leszek Bonna - wicemarszałek województwa pomorskiego. Fot. materiały prasowe LSEG


Ale dowodem na dobry, gdyński klimat dla biznesu jest także fakt, że firmy, które ulokowały się tu przed laty, mają się dobrze i stale rozwijają. W marcu na przykład obchodzono 15-lecie działalności w Gdyni Santander Digital Services – jednej z najdłużej funkcjonujących w mieście i regionie firm z sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych. Z kolei w październiku działająca od ponad 17 lat w Gdyni firma London Stock Exchange Group, która odgrywa kluczową rolę społeczną i gospodarczą w światowym systemie finansowym, otworzyła nowe biuro w jednym z najnowocześniejszych biurowców Trójmiasta3T Office Park.

Grupa mężczyzn stoi z nagrodami.
Firma BEST SA to tegoroczny laureat Gryfów Gospodarczych z Gdyni. Na zdjęciu, drugi z lewej reprezentujący firmę wiceprezes Marek Kucner, fot. Piotr Połoczański / pomorskie.eu


Potwierdzeniem dobrej kondycji gdyńskiego biznesu są też kolejne nagrody – Gryfy Gospodarcze, przyznawane dla najbardziej sprawnych, pomysłowych i pionierskich firm z Pomorza. W tegorocznej edycji Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy statuetki i dyplomy odbierali przedstawiciele takich gdyńskich firm, jak BEST SA, Portman Lights, Greto Polska, Car Lease Polska oraz Trefl.

Zarówno firmy nowe, jak i te działające na rynku od lat, mogą liczyć na wsparcie oraz wymianę wiedzy i doświadczeń podczas licznych wydarzeń branżowych i programów pro-przedsiębiorczych.

Gdyńska Firma Rodzinna


To projekt realizowany przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni, którego celem jest wsparcie rodzinnych biznesów. W ramach kontynuacji projektu zrealizowano w 2023 roku 12 filmów z cyklu „Wtorki z rodzinnymi”, które emitowane są na łamach gdyńskich mediów.

Grupa osób stoi na schodach, pozując do fotografii.
Spotkanie przedświąteczne uczestników projektu „Gdyńska Firma Rodzinna” z wiceprezydentką Gdyni Katarzyną Gruszecką-Spychałą. Fot. Michał Puszczewicz


Ale Gdyńska Firma Rodzinna to też 5 szkoleń zorganizowanych w 2023 roku z cyklu „Akademia Dobrej Marki”, a także spotkanie Zespołu ds. Przedsiębiorczości Rodzinnej zorganizowane 15 czerwca w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, czy też spotkanie świąteczne uczestników programu z wiceprezydentką Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecką-Spychałą, podczas którego podsumowano projekt.

Kurs na Biznes


Kurs na Biznes to nowy konkurs organizowany przez Gdynię, który zastąpił realizowany przez 20 lat konkurs Gdyński Biznesplan. Skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gdyni lub osób, które chcą założyć lub przenieść istniejącą działalność do Gdyni. Uczestnicy Konkursu zyskali szansę na zdobycie wiedzy i nowych umiejętności, ale także wsparcia finansowego dla swojej działalności. Autorzy najciekawszych biznesowych koncepcji w kategoriach Idea i Startup otrzymali po 25 tys. złotych na start lub rozwój własnej firmy.

Grupa osób pozuje do zdjęcia.
Finaliści konkursu „Kurs na Biznes” po zakończeniu gali finałowej w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Fot. Magdalena Czernek


Junior Biznes


Ten gdyński projekt skierowany jest do młodzieży, a jego celem jest motywowanie do działania na rzecz społeczności lokalnej, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, pobudzanie kreatywności i innowacyjności oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych w praktyce z uwzględnieniem relacji człowiek-środowisko.

Grupa młodzieży na scenie.
Fianliści 6. edycji konkursu "Junior Biznes" i wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała w Gdyńskim Centrum Filmowym.


Konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach: „Junior Biznes” (dla uczniów szkół średnich) i „Junior Biznes SP” (dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych). W ramach Konkursu zrealizowano 11 szkoleń dla uczestników. Finał 6. edycji Konkursu odbył się 15 lutego w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Gdyński BiznesMAM


To program realizowany przez Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i skierowany do mam, planujących rozpoczęcie własnego biznesu. Program ma na celu rozbudzenie i uświadomienie w gdyńskich mamach potrzeby działania i ukształtowania pomysłu na własną firmę. Istotą jest pomoc w odnalezieniu źródeł motywacji, nauka skutecznej komunikacji i efektywnego szukania klienta i pracownika. W tym roku odbyła się 9. edycja projektu Gdyński BiznesMAM.

Kobiety, niektóre z dziećmi siedzą na sali konferencyjnej.
Jedno ze spotkań w ramach 9. edycji projektu Gdyński BiznesMAM. Źródło: gdyniaprzedsiebiorcza.pl


Transport Week


W dniach 14-15 marca w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront odbyła się 14. edycja konferencji Transport Week, która zgromadziła międzynarodowe grono specjalistów z branży logistycznej i transportowej, w szczególności transportu morskiego.

Mężczyzna przemawia z mównicy do ludzi zgromadzonych na sali.
W 14. edycji konferencji Transport Week wziął udział m.in. wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć. Fot. Kamil Złoch


Wśród poruszanych tematów były takie, jak sytuacja w bałtyckich portach po wybuchu wojny w Ukrainie, cyberbezpieczeństwo transportu, zmiany w portowej infrastrukturze i zielona transformacja. Gdynia była gospodarzem spotkania po raz czwarty.

IT Manager of Tomorrow


8. edycja konferencji IT Manager of Tomorrow odbyła się w dniach 19-21 czerwca w Teatrze Muzycznym. To trzy dni wypełnione wiedzą, warsztatami i debatami o rozwoju cyfrowym oraz najnowszych trendach w zarządzaniu IT, które przyciągają głównie managerów i liderów branży IT. Była to największa edycja tego wydarzenia, która zgromadziła około 900 uczestników.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał statuetkę IT Manager of Tomorrow – Gdynia – Host City of Tomorrow z rąk Krzysztofa Kozakiewicza - organizatora konferencji IT Manager of Tomorrow. Fot. Karol Stańczak


Podczas konferencji nagrodzono najlepszych managerów branży IT, przyznając im tytuł IT Manager of Tomorrow. W gali wziął udział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

OPER8IT


3. edycja konferencji OPER8IT odbyła się w dniach 13-14 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zgromadziła liderów w dziedzinie IT Operations – osoby z centrów usług wspólnych i wewnętrznych centrów operacyjnych. Uczestnicy rozmawiali o rozwoju cyfrowym oraz najnowszych trendach w branży, w tym oczywiście o sztucznej inteligencji, która jest przyszłością IT Operations. W konferencji wzięła udział wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Mężczyzna na scenie dużej sali konferencyjnej przemawia do zebranych ludzi.
Bartłomiej Pucek, CEO w Forward Operators, podczas konferencji OPER8IT wygłosił prelekcję na temat stosowania sztucznej inteligencji w IT Operations. Fot. Magdalena Czernek


Forum Gospodarki Morskiej


22. edycja Forum Gospodarki Morskiej gościła w PPNT 13 października. Na wydarzenie, którego tematem przewodnim było międzynarodowe bezpieczeństwo zaproszono około 40 prelegentów z kilku krajów.

Grupa osób siedzi na fotelach na scenie i rozmawia.
W Forum Gospodarki Morskiej wzięła udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki. Fot. Przemysław Kozłowski


Tradycyjnie podczas paneli i debat rozmawiano o portach i stoczniach, logistyce morskiej, energii odnawialnej, biznesie w żeglarstwie. Temat cyberbezpieczeństwa w gospodarce morskiej pojawił się po raz pierwszy, podobnie jak kwestia ewentualnej zmiany geopolitycznej na Bałtyku związanej z rozszerzeniem NATO o Finlandię i Szwecję.

Infoshare DEV


Kolejne wydarzenie z branży IT, które pokazuje, że sektor ten odgrywa coraz większą rolę w dobrobycie ekonomicznym miasta, a Gdynia jest jego liczącym się centrum. Infoshare DEV to największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja technologiczna dla ekspertów i pasjonatów IT. Gromadzi około 2 tysięcy programistów, architektów, specjalistów IT, testerów, project/product managerów oraz osoby, które aspirują do branży. Konferencja odbyła się 26 października w Polsat Plus Arena Gdynia.

Mężczyzna z brodą i długimi włosami stoi za pulpitem podczas konferencji.
Martin Stefanko, jeden z prelegentów Infoshare DEV. Fot. Zygmunt Gołąb

  • ikonaOpublikowano: 04.01.2024 12:02
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.01.2024 13:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona