Nauka

75 lat I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego już za nami

Ludzie na widowni

Setki osób przybyły na 75. urodziny I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego // fot. Filip Śmigielski

Uczniowie, nauczyciele, absolwenci, władze miasta i setki sympatyków. Siedemdziesiąte piąte urodziny I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni na długo pozostaną w pamięci społeczności i przyjaciół szkoły.


 

Początki jednej z najbardziej popularnych dziś szkól średnich, wiążą się z ….Publiczną Szkołą Powszechną nr 20 w Gdyni, która to stała się zaczątkiem I Liceum Ogólnokształcącego przemianowanego w 2002 r., w uznaniu udanej innowacji dydaktycznej i dorobku na I Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Od 1976 roku szkoła nosi imię „Zasłużonych Ludzi Morza”.
 - Niezwykle ważna uroczystość, jubileusz 75–lecia Pierwszego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – To przede wszystkim okazja do podziękowań, dla tych wszystkich osób, które pracowały i pracują w tej szkole, nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Wielu absolwentów tej placówki, zmieniało nie tylko Gdynię, budującą się przez te lata, ale też otaczającą nas rzeczywistość na lepsze. To też dobra okazja do złożenia życzeń, aby przede wszystkim nauczyciele czerpali wielką satysfakcję z misji i zadań, które wykonują. Dziś skorzystaliśmy też z okazji, aby odnieść się do wielkiego święta demokracji, które nas czeka, zachęcając wszystkich uczniów, którzy mogą, do wzięcia udziału w wyborach.

Liceum rozwijało się w szybkim tempie, uczniów przybywało, a szkoła kilkakrotnie zmieniała siedzibę. Na początku liceum działało w Orłowie, początkowo przy ulicy Wrocławskiej, później Folwarcznej, gdzie wielkim nakładem sił i środków dyrektor Alicja Harbino przeprowadziła kapitalny remont zabytkowego budynku głównego oraz XVII-wiecznej ptaszarni, adaptując ją na bibliotekę szkolną i czytelnię. Charakterystyczne dla tego okresu jest otwieranie się na zmiany i innowacje dydaktyczne, wychowawcze i organizacyjne. Lata 2000 to nowatorska i alternatywna forma edukacji – uniwersytecka klasa biologiczna, a pięć lat później powstała podobna organizacyjnie klasa uniwersytecka o profilu historyczno-polonistycznym. Specjalistyczne zajęcia, prowadzone w szkole oraz przez naukowców uczelni Trójmiasta, umożliwiły osiągnięcie przez absolwentów wysokiego i oczekiwanego poziomu kompetencji merytorycznych, które wielokrotnie potwierdzali potem jako studenci wybranych kierunków studiów.
Wypracowany model współpracy, zweryfikowany wieloletnią praktyką, stworzył swoisty pomost pomiędzy poziomem akademickiego kształcenia, a niższymi szczeblami edukacji. Umożliwia on realizowanie w systemie działań w naszym regionie, w autorskich rozwiązaniach, idei lansowanej w literaturze pedagogicznej i określanej jako paradygmat nowoczesnej wiedzy. Realizacja w Polsce podobnych koncepcji pedagogicznych związana jest ze statutową i uznaną działalnością Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Uzdolnionych w Warszawie. Narodziła się inicjatywa społeczności szkoły, Władz Miasta Gdyni oraz rektorów uczelni i współpracujących naukowców przekształcenia szkoły w I Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Po ponad jedenastoletnim okresie wdrażania innowacji na mocy stosownych porozumień pomiędzy szkołą, organem prowadzącym Urzędem Miasta Gdyni, Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską, Akademią Medyczną w Gdańsku oraz Akademią Morską w Gdyni  powołano I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni. Data 02. września 2002 r. staje się przełomową w historii szkoły.
 
- Dzisiaj obchodzimy 75-lecie I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni – mówi Lidia Łączyńska, dyrektor I ALO. – Szkoła nosi zaszczytne imię Zasłużonych Ludzi Morza i dzisiaj też połączyliśmy tą uroczystość z uroczystym nadaniem imienia auli szkolnej, Jerzego Oskara Stefanowskiego, oficera mechanika, absolwenta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odwiedzili nas liczni goście, właściwie nie goście – przyjaciele szkoły. Ludzie, którzy z nami współpracują z uczelni wyższych, kapitanowie żeglugi wielkiej, cała masa osób wspierających nas na co dzień. Cała społeczność szkolna przyczyniła się do organizacji tej imprezy - otworzyliśmy wystawę zasłużonych ludzi morza i przygotowaliśmy salę kinową.

Budynek przy ulicy Narcyzowej, na gdyńskim Witominie, gdzie obecnie mieści się szkoła, wypełnili goście. Były wspomnienia, łzy wzruszenia i wiele emocji – zarówno wśród przybyłych jak i bardzo młodych uczniów klas pierwszych. Zwieńczeniem wyjątkowej uroczystości było piękne wykonanie piosenki zespołu Kwiat Jabłoni przez Zosię i Karolinę, uczennice liceum.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.10.2023 15:43
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona