Nauka

Czarny czwartek i wspomnienie grudnia w gdyńskich szkołach

Młodzież przy tablicy pamiątkowej

Obchody Czarnego Czwartku w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni // fot. Dawid Ladach

W Gdyni trwają obchody wydarzeń grudniowych tych z 1981 roku, które rozpoczęły stan wojenny i tych sprzed ponad pół wieku, zapamiętanych jako „czarny czwartek”. W przygotowanie bardzo aktywnie włączyła się młodzież, między innymi z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi




Uroczystości związanym z wydarzeniami grudniowymi w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, miały charakter szczególny, wiązały się z obchodami 53. rocznicy śmierci ucznia tej placówki, Stanisława Sieradzana, zastrzelonego podczas wydarzeń grudniowych w Gdyni.

- Jestem bardzo poruszony, że pamiętacie Państwo, o tamtych, dramatycznych, historycznych wydarzeniach, które tak bardzo dotknęły nasze miasto – mówił do uczniów Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wspominacie Stanisława Sieradzana, młodego chłopaka, osiemnastolatka, który zginął jak wszystkie ofiary grudnia 1970 roku przypadkowo... Niezawinienie… Dlatego, że szedł do szkoły, dosięgła go kula. To był chłopak w waszym wieku. M.in. dlatego uświadamiamy sobie grozę tamtych dni. Musimy wszyscy być wdzięczni i pamiętać o tym, że to ofiara tamtych ludzi sprawiła, że dzisiaj możemy z dumą i radością myśleć o przyszłości swojej i naszego miasta.


Społeczność Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, wspomina swojego ucznia zawsze w grudniu, każdego roku.

- Jesteśmy dzisiaj na niezwykle ważnym apelu, który dotyczył wydarzeń grudniowych Gdynia 1970, podczas których zginął zupełnie przypadkowo uczeń tej szkoły - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.- Wspólnie z uczniami celebrujemy pamięć o uczniu z przeszłości, wspominając te tragiczne dla gdyńskiej oświaty i wszystkich mieszkańców naszego miasta wydarzenia.
Ubrani na czarno uczniowie byli niezwykle poważni tego dnia.

- Zapalony sportowiec, jeździł na nartach, w spływach kajakowych przepłynął ponad tysiąc kilometrów. Sternik jachtowy, pasjonat fotograf. W 1971 roku miał zdawać maturę – wspominali starszego o ponad pół wieku kolegę, obecni uczniowie ZSCHiE.

17 grudnia Staszek przypadkowo znalazł się w grupie demonstrantów. Zmarł od ran postrzałowych klatki piersiowej.

- To była niezwykle cenna lekcja obywatelska. 13 grudnia, 41 lat temu wprowadzono stan wojenny, ale 52 lata temu, w wydarzeniach grudniowych, w tak zwany „czarny czwartek” zginął nasz uczeń Stanisław Sieradzan – mówi Dorota Kotwicka, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. - Co roku obchodzimy tę smutną uroczystość niezwykle poważnie. Mimo, że jesteśmy szkołą wysokich technologii i patrzymy w przyszłość, to jednak nie zapominamy skąd pochodzimy i że nasi uczniowie uczestniczyli w tak trudnej historii.

Tymczasem dziś rano obchody wydarzeń grudniowych, ale nieco wcześniejszych, związanych z wprowadzeniem stanu wojennego, rozpoczęły się widowiskiem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, które uczestnicy obejrzeli w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2. Następnie w tym samym miejscu została odprawiona msza święta. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego przed pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Tam odbyła się dalsza część uroczystości i wspólna modlitwa.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.12.2023 15:03
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.12.2023 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona