Nauka

Gdyńscy uczniowie na straży pamięci

Ludzie z flagami

Uczestnicy projektu // fot. archiwum ZSChiE

Uczniowie Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni spotkali się w Morawie na Dolnym Śląsku z uczniami z Berufliche Schule z Bad Oldesloe z Niemiec oraz uczniami ze Szkoły 90 Wul z Odessy, aby po raz trzeci już wspólnie wziąć udział w międzynarodowej kampanii #StolenMemory. Jej celem jest znalezienie rodzin ofiar prześladowań nazistowskich i oddanie im rzeczy osobistych więźniów, skradzionych im podczas aresztowania.

 
Projekt #StolenMemory to niezwykła inicjatywa Arolsen Archives – instytucji dbającej o dokumentację i przedmioty osobiste więźniów obozów koncentracyjnych. Od początku biorą w nim udział gdyńscy uczniowie, pod opieką Jacka Andrzejewskiego, nauczyciela języka niemieckiego.
 
- Gdynia jest miastem, którego historia nierozerwalnie łączy się także z brutalnością II wojny światowej. Zdajemy sobie jednak sprawę, że musimy mówić o pewnych zdarzeniach z przeszłości, bo jak powiedziała kiedyś Hanna Krall, one nie wydarzyły się raz na zawsze. Cieszę się, że nauczyciele potrafią znaleźć nietypowy sposób na przekazywanie wiedzy multidyscyplinarnie, jak w przypadku tego projektu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Biżuteria, pamiątkowe fotografie, dokumenty – w chwili umieszczenia w obozie koncentracyjnym naziści odbierali swoim ofiarom rzeczy osobiste. W Arolsen Archives, największym na świecie Archiwum z dokumentacją osób prześladowanych przez nazizm, przechowywanych jest kilka tysięcy takich przedmiotów (niem. »Effekten«). Do tego dochodzi spuścizna kilkuset robotników przymusowych, którzy stracili życie w hitlerowskich Niemczech. W ramach kampanii #Stolen Memory uczniowie odnajdują rodziny prześladowanych i zwracają im przedmioty należące kiedyś do ich krewnych!
 
Kampania obejmuje też stronę internetową i wystawę objazdową. Dzięki przedmiotom i dokumentom Historycznym zgromadzonym w Arolsen Archives życie i losy ofiar nazistowskich prześladowań stają się namacalne. Stwarza to fascynujące możliwości dla edukacji opartej na samodzielnych poszukiwaniach.
- Podczas tego tygodnia, uczniowie wzięli udział w licznych warsztatach historycznych, na których nauczyli się odczytywania i interpretacji dokumentów historycznych, zwiedzili miejsce pamięci - dawny obóz koncentracyjny Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, a wieczorami organizowali spotkania integracyjne – podsumowuje Jacek Andrzejewski. - Był to trzeci tego typu projekt ze szkołą partnerską z Bad Oldesloe. Pierwszy raz spotkaliśmy się w Poznaniu, a drugi po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W ramach kampanii szkoła organizowała w Gdyni również mobilną wystawę #StolenMemory - kontener morski w centrum miasta, przy placu Wolnej Ukrainy.

Kolejne spotkanie odbyło się 11 marca. Tym razem 6 wolontariuszy ze szkoły pojechało na tygodniowy projekt #StolenMemory do Warszawy, gdzie wraz z uczniami z Bad Oldesloe oraz uczniami z Dombasle-sur-Meurthe we Francji, będą wspólnie pracować nad znalezieniem kolejnych rodzin, aby zwrócić im pamiątki po krewnych.

Wszystkie projekty, które organizuję w ZSCHiE możliwe są dzięki finansowemu wsparciu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.03.2024 22:04
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2024 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona