Nauka

Kuratorium Dolnej Frankonii zachwycone gdyńską edukacją

Grupa ludzi

Niemieccy goście z uczniami XVII LO // fot. Mariusz Biernacik

Nauczyciele i przedstawiciele kuratorium z Dolnej Frankonii w Niemczech, którzy przyjechali do Trójmiasta na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego wyjeżdżają zachwyceni poziomem gdyńskiej edukacji. W naszym mieście odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 i Centrum Experyment.


 
Wizyta studyjna trwała cały tydzień, niemieccy goście przebywali głównie w Gdańsku, gdzie między innymi spotkali się z Lechem Wałęsą, przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Centrum Edukacji Nauczycieli. W Gdyni chcieli zobaczyć jak wygląda edukacja w praktyce.
 
- Bardzo chętnie gościmy u nas przedstawicieli innych samorządów czy krajów, bowiem mamy się czym pochwalić – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasze edukacja jest na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą nie tylko wyniki egzaminów wewnętrznych, ale także rekrutacja do szkół średnich, kiedy nasze placówki wybiera młodzież z całego regionu. Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem i cieszymy się, że nasze rozwiązania mogą stać się inspiracją dla innych.
 
Niemieccy goście byli zachwyceni wizytą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Chwarznie-Wiczlinie, który pod względem nowych technologii i autorskich programów nauczania jest szkołą przyszłości.
 
- Naszym gościom pokazaliśmy nowoczesną szkołę, którą zdecydowanie jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 – mówi Witold Chudyszewicz, dyrektor placówki. – Zaprezentowaliśmy też działalność naszej młodzieży czyli samorządu uczniowskiego, jak oni się realizują, jak spełniamy właściwie swoją edukacyjną misję, tak, aby przygotować młodych ludzi do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie, wyposażyć ich w kompetencje przyszłości.
 
Czy nasze rozwiązania sprawdzą się w Niemczech?
 
 
- Jesteśmy pod dużym wrażeniem samej szkoły, ale także aktywności uczniów – mówi Sandra Schäfer, przewodnicząca związku nauczycieli z Norymbergii. – Jestem zauroczona tym, w jaki sposób uczniowie współpracują ze sobą, widać, że kochają szkołę, ożywiają ją i ponoszą odpowiedzialność za jej funkcjonowanie. Bardzo spodobały nam się niektóre rozwiązania. Widać, że szkoła działa nie tylko w klasach, ale również wychodzi poza ten schemat klasowy, chcemy pomyśleć o kilku takich rozwiązaniach u nas. Wszystkie pomieszczenia w tej szkole są jasne, opierają się schematom, to robi wrażenie. Jednak najbardziej fascynująca jest ta działalność uczniów, to że szkoła żyje poprzez ich działania. Możliwość pobierania nauki w taki nowoczesny sposób, poprzez projekty, to robi wrażenie.
 
Sami uczniowie chętnie chwalą się swoją szkołą.
 
- Mam ogromną przyjemność reprezentować samorząd uczniowski XVII Liceum, wspólnie z dyrekcją organizowaliśmy wizytę nauczycieli z Dolnej Frankonii – mówi Julian Zwolak. – Mówiliśmy o naszych działaniach – jakimi wartościami kierujemy się w naszej szkole, jakie są nasze cele.
 
Gdyńska oświata jest coraz bardziej doceniana na arenie krajowej jak i poza granicami kraju. Coraz częściej gościmy przedstawicieli innych samorządów i krajów, a wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, często występuje w roli prelegenta na ważnych wydarzeniach.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.10.2023 15:31
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.10.2023 18:12
  • ikonaZmodyfikował: Aneta Marczak
ikona