Nauka

Szwedzcy uczniowie w II Liceum Ogólnokształcącym

Uczniowie z Polski i Szwecji z wizytą w Urzędzie Miasta Gdyni // fot. Katarzyna Balcerzak

Uczniowie z Polski i Szwecji z wizytą w Urzędzie Miasta Gdyni // fot. Katarzyna Balcerzak

To jedna z najdłużej trwających wymian międzynarodowych wśród gdyńskich szkół. Już po raz 32 II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi gości młodzież ze Szwecji. Dzisiaj młodzi goście i gdyńscy uczniowie „Dwójki” spotkali się z władzami miasta.


Początki wymiany sięgają roku 1991, kiedy w większości innych szkół średnich nikt jeszcze takich pomysłów nie realizował. W szwedzkim liceum stały się tradycją: każdego roku pierwsza klasa o profilu międzynarodowym wyrusza do Polski, druga do Hiszpanii, trzecia do RPA.
- Bezwzględnym priorytetem w gdyńskiej edukacji jest wspieranie i rozwijanie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim poprzez wymiany - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To okazja na zdobycie wiedzy o kulturze, poznania innych systemów nauczania, ale także możliwość  szlifowania języka w rozmowach z rówieśnikami. Drugie liceum jest bardzo konsekwentne w realizowaniu programów międzynarodowych i to jest bardzo dobra widomość dla uczniów, przyszłych i obecnych.
Również nasi uczniowie co roku nie mogą się doczekać podróży za morze.
- To przykład wyjątkowej współpracy między szkołami, która trwa przez pokolenia – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – „Dwójka” realizuje ten projekt w mistrzowski sposób, z ogromną korzyścią dla uczniów.

Z ramienia „Dwójki” do Szwecji co roku wyjeżdżają członkowie Koła Języka Szwedzkiego, które od lat prowadzi w szkole Anna Ćwiklińska-Rutka, wyjątkowa nauczycielka z ogromną konsekwencją działająca na rzecz współpracy międzynarodowej uczniów.
- Nasi absolwenci, którzy jeździli na pierwsze wymiany obecnie robią kariery w międzynarodowych firmach – cieszy się nauczycielka. – Zauważyłam, że podczas wymian umiejętności językowe naszych uczniów rosną w tempie kosmicznym. Nawet Ci, którzy bali się mówić w języku obcym, nagle zaczynają mówić bardzo dużo.

Młodzi goście i ich gospodarze podczas wymiany zajmują się tematyką praw człowieka, wiedzą o społeczeństwie i historią. Dużo podróżują po regionie. Punktem obowiązkowym dla Szwedów, mieszkańców kraju bez wojen jest Obóz Stutthof. W tym roku rodziny goszczące wybrały się także z młodzieżą do Torunia, Helu i Malborka.

Podczas wizyty w Urzędzie młodzież spotkała się z Joanną Zielińską, przewodniczącą Rady Miasta Gdyni i Bartoszem Bartoszewiczem, wiceprezydentem Gdyni ds. jakości życia. Uczniom, poza Anną Ćwiklińską-Rutką towarzyszyła Agnieszka Szady z II Liceum Ogólnokształcącego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.04.2024 14:35
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.04.2024 09:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona