Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Ogłoszenia o otwartych konkursach ofert

Wsparcie realizacji zadania polegającego na organizacji forum pozarządowego

Prezydent Miasta Gdyni

ogłasza otwarty konkurs ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na wsparcie realizacji zadania polegającego na organizacji forum pozarządowego – plenarnego spotkania organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni.

I. Obsługa merytoryczna konkursu – przedstawiciel ogłaszającego konkurs:

Urząd Miasta Gdyni – Biuro ds. organizacji pozarządowych
ul. 3 Maja 27/31, 81-364 Gdynia, tel. 58 527 51 20, poczta elektroniczna: ngo@gdynia.pl

II. Podstawa prawna konkursu:

Konkurs prowadzony jest na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 13 i pkt 33 oraz art. 11 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 13 oraz pozostałych przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1491, ze zm. Dz. U. 2024 poz. 1940) zwanej dalej Ustawą oraz pozostałych przepisach prawa.

III. Termin składania ofert:

1. Oferty należy składać za pośrednictwem generatora ofert na stronie internetowej www.witkac.pl w terminie do 30 lipca 2025 roku do godziny 23:59:59.

2. Po złożeniu oferty w generatorze, o którym mowa w ust. 1 należy dostarczyć do Urzędu Miasta Gdyni w terminie do 31 lipca 2025 roku do godziny 16:00 wygenerowane potwierdzenie złożenia oferty podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania oferenta oraz odpowiednią stronę złożonej w generatorze oferty, przeznaczoną na zamieszczenie podpisów osób upoważnionych do reprezentowania oferenta, zawierającą podpisy osób upoważnionych do reprezentowania oferenta.

3. W przypadku składania powyższych dokumentów za pośrednictwem operatora pocztowego decyduje moment dotarcia przesyłki do Urzędu Miasta Gdyni.

IV. Rodzaj zadania, cele zadania oraz termin i warunki jego realizacji:

W ramach konkursu planowane jest wsparcie realizacji zadania polegającego na organizacji, w sposób zapewniający realizację celu głównego oraz celów dodatkowych zadania, gdyńskiego forum pozarządowego – plenarnego spotkania organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni.

Celem głównym zadania jest oraz budowanie platformy dialogu pomiędzy przedstawicielami władz miasta Gdyni oraz przedstawicielami III sektora, umożliwiającej zgłoszenie i wypracowanie rozwiązań lokalnych problemów oraz ewaluacji współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi (w tym w szczególności przeprowadzenie konsultacji projektu Programu Współpracy Miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi na rok 2026) oraz integracja i promocja sektora obywatelskiego w Gdyni. Celami dodatkowymi zadania jest wymiana doświadczeń, sieciowanie, edukacja i podniesienie kompetencji przedstawicieli organizacji pozarządowych i urzędników realizujących zadania związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi (w tym warsztaty, szkolenia, prelekcje).
Oferta powinna zawierać autorską, szczegółową koncepcję organizacji Gdyńskiego Forum Pozarządowego – koncepcja powinna zawierać m.in. proponowany program forum wraz z jego rozkładem czasowym i osobowym (kadrowym). Minimalny czas trwania wydarzenia to 6 godzin.

Miejscem realizacji zadania jest miasto Gdynia, a adresatami zadania mieszkańcy Gdyni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich działających na rzecz mieszkańców Gdyni.

Forum odbyć się musi w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w dniu 3 października 2025 roku – przestrzeń przeznaczona na realizację zadania zostanie udostępniona nieodpłatnie podmiotowi, którego oferta zostanie wybrana w godzinach od 8:00 do 18:00. Możliwe jest dłuższe udostępnienie przestrzeni (do godziny 20:00) – jednak w takim przypadku konieczne jest założenie przez oferta w kosztorysie zadania kosztów dodatkowej obsługi (asysty technicznej) po godzinie 18:00 (w przypadku takiej potrzeby) oraz kosztów ochrony obiektu po godzinie 19:00 (obligatoryjnie).

Oferent musi zaplanować i opisać proponowane działania promocyjne wydarzenia oraz musi zaprosić na organizowane wydarzenie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Gdyni, w sposób zapewniający frekwencję nie mniejszą niż 150 osób.

Oferent musi zaprosić na organizowane wydarzenie przedstawicieli władz miasta, wydziałów Urzędu Miasta Gdyni oraz miejskich jednostek organizacyjnych zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi, a także członków Gdyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Oferta nie może zakładać przeznaczenia środków pochodzących z dotacji na:
  • przedsięwzięcia, które są dofinansowywane z budżetu miasta Gdyni lub jego funduszy celowych na podstawie przepisów szczególnych;
  • pokrycie deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć;
  • budowę, zakup budynków lub lokali, zakup gruntów;
  • działalność gospodarczą;
  • zakup środków trwałych;
  • udzielanie pomocy finansowej osobom fizycznym;
  • działalność polityczną i religijną.
V. Wysokość środków publicznych przewidzianych na dofinansowanie realizacji zadania oraz zasady dokonywania przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków:

1. Wysokość środków publicznych przewidzianych na dofinansowanie realizacji zadania objętego niniejszym konkursem wynosi 30 000 zł.

2. Bez zgody ogłaszającego konkurs dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów, określonymi w będącej załącznikiem do umowy kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania w danym roku budżetowym, zgodnie z następującymi zasadami:

  • dopuszcza się przesunięcia z poszczególnych pozycji kosztów realizacji działań do poszczególnych pozycji kosztów administracyjnych, o ile przesunięcia nie spowodują zwiększenia sumy kosztów administracyjnych w danym roku budżetowym o więcej niż 5%, a suma kosztów realizacji danego działania w danym roku budżetowym nie ulegnie zmniejszeniu o więcej niż 20% i suma kosztów realizacji wszystkich działań w danym roku budżetowym nie ulegnie zmniejszeniu o więcej niż 10%;
  • dopuszcza się przesunięcia z poszczególnych pozycji kosztów administracyjnych do poszczególnych pozycji kosztów realizacji działań w dowolnej wysokości, o ile przesunięcia te nie spowodują zakłóceń w realizacji zadania;
  • dopuszcza się przesunięcia pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów realizacji danego działania w danym roku budżetowym w dowolnej wysokości, o ile nie zmieni się suma kosztów danego działania w danym roku budżetowym;
  • dopuszcza się przesunięcia pomiędzy poszczególnymi pozycjami z różnych działań w danym roku budżetowym, o ile suma kosztów poszczególnych działań nie zwiększy się o więcej niż 10%, ani nie zmniejszy o więcej niż 20%;
  • dopuszcza się przesunięcia pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów administracyjnych w danym roku budżetowym, o ile nie zmieni się ich suma.
3. W ramach przesunięć, o których mowa w ust. 2 dopuszcza się zwiększenie nie więcej niż o 5% sumy kosztów osobowych dla całego zadania w danym roku budżetowym oraz nie więcej niż 8% sumy kosztów osobowych wydatkowanych w ramach jednego działania w danym roku budżetowym lub w ramach jednej pozycji kosztów administracyjnych w danym roku budżetowym.

4. Zwiększanie kosztów realizacji poszczególnych działań, finansowane ze zwiększonego wkładu własnego oferenta jest dopuszczalne w dowolnej wysokości.

5. Przesunięcia wykraczające poza ramy określone w ust. 2 i 3 wymagają podpisania aneksu do umowy.

VI. Zasady przyznawania dotacji:

1. Merytorycznie oceniane będą wyłącznie oferty spełniające łącznie wszystkie wymogi określone w niniejszym ogłoszeniu oraz w obowiązujących przepisach prawa.

2. Oferta musi być złożona według wzoru określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018, poz. 2057). Generator ofert zapewnia właściwy wzór składanej oferty.

3. Oferta musi być złożona przez organizację pozarządową albo podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 ustawy. Dopuszcza się możliwość składania ofert wspólnych. Oferent może założyć realizację części działań przez podmiot niebędący stroną umowy w trybie art. 16 ust. 4 ustawy.

4. Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych w imieniu oferenta/(ów).

5. Cele i sposoby ich realizacji określone w statucie oferenta/(ów) muszą upoważniać go do realizacji działań określonych w ogłoszeniu oraz w złożonej ofercie.

6. Nie dopuszcza się pobierania opłat od adresatów zadania publicznego.

8. Dodatkowe załączniki wymagane do oferty:

  • ankieta Gdyńskiego Banku o Organizacjach Pozarządowych;
  • fakultatywnie umowa partnerska lub oświadczenie partnera (w przypadku wskazania partnera);
  • fakultatywnie inne dokumenty potwierdzające fakty, zdarzenia lub czynności na które oferent powołuje się w ofercie.
9. Załączone dokumenty należy załączyć w formie elektronicznej w generatorze ofert witkac.pl

VII. Tryb i kryteria wyboru oferty oraz termin dokonania wyboru ofert:

1. Wybór oferty jest dokonywany w trybie przewidzianym dla otwartego konkursu ofert przeprowadzonego na podstawie przepisów Ustawy oraz Programu Rocznego Współpracy miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi.

2. Prezydent Gdyni po zasięgnięciu opinii Komisji Konkursowej, podejmie decyzję o wyborze oferenta, któremu zostanie przyznana dotacja.

3. Kryteria brane pod uwagę przy wydawaniu opinii oraz przy ocenie oferty oraz przypisane im wartości punktowe (opinia i ocena dokonywana z uwzględnieniem analizy i oceny realizacji zadań publicznych w latach poprzednich, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych środków):

Kryterium / Wartość punktowa

Możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta, w tym między innymi (25pkt):
a) znajomość specyfiki lokalnej mającej znaczenie dla realizacji zadania;
b) adekwatność metod i narzędzi rekrutacji beneficjentów zadania;
c) promocja zadania (forma i zakres) i jej adekwatność do założeń oraz planowanych adresatów;
d) spójność, realność oraz szczegółowość oferty.

Kalkulacja kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania, w tym między innymi (25pkt):
a) racjonalność, realność i adekwatność przyjętych kosztów zadania oraz ich prawidłowa kwalifikacja;
b) spójność kosztów z planowanymi do realizacji działaniami oraz z planowanymi rezultatami zadania.

Wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków oraz planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł (25pkt).

Proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których będzie realizowane zadanie, w tym między innymi (25pkt):
a) diagnoza sytuacji i potrzeb beneficjentów zadania;
b) spójność oferty z dokonaną diagnozą potrzeb beneficjentów;
c) atrakcyjność zakładanych form realizacji zadania;
d) doświadczenie osób przy udziale których będzie realizowane zadanie;
e) zakres oraz rodzaj cateringu dla uczestników wydarzenia.

4. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 14 sierpnia 2025 r.

5. O wyniku konkursu oferenci zostaną powiadomieni na piśmie.

VIII. Realizacja zadań publicznych tego samego rodzaju:

Zadanie publiczne tego samego rodzaju nie było dotychczas zlecane w formie niezależnego, otwartego konkursu ofert.

  • ikonaOpublikowano: 09.07.2025 09:45
  • ikona

    Autor: Marta Łaska Woronko (marta.laska-woronko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.07.2025 11:24
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona