Nauka

Art&Science Cafe: Żelazna królowa Paryża

Art&Science Cafe

Art&Science Cafe

24.11.2019 r.

Majestatyczna, wznosząca się na 324 metry, będąca symbolem stolicy Francji. Wieża Eiffla miała zostać zburzona po 20 latach. Jedni twierdzili, że i tak zawali się wcześniej, a inni, że to i tak o wiele za późno. A jednak przetrwała do dziś i jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystycznych świata. „Żelazna Dama” już od 130 lat budzi emocje wśród turystów i mieszkańców Paryża.


Wybudowana przez inżyniera Gustave Eiffla konstrukcja była nie tylko jedną z głównych atrakcji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku. Innych kontekstów jej istnienia nie brakowało, również polityczno-społecznych. To właśnie ta wieża, w owym czasie najwyższa budowla wykonana ludzką ręką, miała symbolizować cywilizacyjny potencjał i narodowe odrodzenia Francji, która zaledwie kilkanaście lat wcześniej doznała jednego z największych upokorzeń w swoich ponadtysiącletnich dziejach – sromotnej klęski w wojnie z Prusami. 130 lat po jej otwarciu, czyli jednocześnie 110 lat od czasu, kiedy według pierwotnego planu miała zniknąć z mapy Paryża na zawsze, porozmawiamy o tym wszystkim w Centrum Nauki EXPERYMENT podczas Art&Science Cafe 1 grudnia.

O wieży, ale także o towarzyszącej jej polityce i aspektach społecznych opowie dr hab. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, znakomity historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej zgłębia dzieje architektury nowoczesnej, ale także ochrony zabytków i związki między kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.

Dyskusji towarzyszyć będą przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki EXPERYMENT warsztaty, podczas których uczestnicy zbadają:
  •  wytrzymałość łuków – budowanie mostu samonośnego
  •  zjawisko korozji i sposoby jej zapobiegania
  •  jedną z najstarszych technik fotograficznych
  •  fotografię cyjanotypową, wynalezioną w 1842 roku przez sir Johna Hershela
  •  nośność – jeden z podstawowy parametrów budowlanych

Uczestnicy spotkania Art&Science Cafe będą także zaproszeni na wernisaż wystawy zdjęć Jeana-Paula Lublinera „130 lat wieży Eiffla”, który odbędzie się zaraz po spotkaniu.

Dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 roku, dzieje ochrony zabytków, nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską, związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku, a także ilustrację książkową w Polsce po 1945 roku. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy „Niechciane dziedzictwo”, poświęconej architekturze XX wieku w Gdańsku i Sopocie (CSW „Łaźnia”, Gdańsk 2005). Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.