Akcja edukacyjna "Zapraszamy ptaki do Gdyni"

Akcja edukacyjna "Zapraszamy ptaki do Gdyni" 2019

Akcja Zapraszamy ptaki do Gdyni // fot. Joanna Czaplewska

Akcja Zapraszamy ptaki do Gdyni // fot. Joanna Czaplewska

Sprawozdanie z akcji edukacyjnej ZAPRASZAMY PTAKI DO GDYNI zrealizowanej w ramach konkursu WFOŚiGW na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego (edycja 2019).

Koszt kwalifikowany zadania 22 912 zł, dotacja WFOSiGW 10 000 zł.
 
W ramach akcji edukacyjnej Zapraszamy ptaki do Gdyni zrealizowano następujące zadania:

  • konkurs na budowę karmnika lub budki dla ptaków,
  • warsztaty budowania karmników,
  • warsztaty plastyczne Ptasie mobile,
  • cykl prelekcji w szkołach na temat zasad udzielania pomocy dzikim zwierzętom, szczególnie ptakom, bytującym w mieście,
  • animacja (trailer) do książki Zapraszamy ptaki do Gdyni.
 


Akcja Zapraszamy ptaki do Gdyni // fot. Magdalena Czernek


Konkurs Zapraszamy ptaki do Gdyni


W tegorocznym konkursie wzięło udział łącznie 239 uczestników z 16 placówek edukacyjnych z terenu Gdyni. Na konkurs zostało zgłoszonych 47 budek lęgowych i 192 karmników dla ptaków. Wszystkie dzieci, które zgłosiły swoją prace na konkurs, dostały pamiątkowy kubek – tegoroczna akcja była pod znakiem dzięcioła zielonego.

14.03.2019 r. w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo odbyło się rozdanie nagród. Nadleśnictwo Gdańsk, jako partner akcji, udostępniło bezpłatnie obiekt edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo, w którym odbyła się uroczystość. Wręczono po 10 nagród i 10 wyróżnień w każdej z dwóch kategorii – karmnik dla ptaków i budka lęgowa dla ptaków. Łącznie zostało uhonorowanych 40 uczestników. Nagrodzeni uczniowie dostali pamiątkowe torby i kubki z dzięciołem zielonym, książki „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, grę "Chwiejąca się wieża" oraz notesiki z ptakami.

Relację z finału konkursu znajdziesz tutaj

Jedna z laureatek konkursu // fot. Magdalena Czernek

Dyplomami uhonorowano również 3 szkoły najbardziej aktywne w konkursie.

 Dyplom dla szkoły

Podczas uroczystości rozdania nagród uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat dziuplaków poprowadzonej przez Ewelinę Sobańską - pracownika Nadleśnictwa Gdańsk oraz zapoznać sie z prezentacją strażników z Ekopatrolu, którzy opowiedzieli o swoich interwencjach związanych z ptakami na terenie Gdyni i o zasadach ich prawidłowego karmienia.

Wszystkie prace konkursowe rozdane zostały nieodpłatnie mieszkańcom by zwiększyć ilość karmników i miejsc lęgowych dla dziuplaków na terenie miasta Gdynia. Podczas wręczania budek i karmników mieszkańcy byli informowani o prawidłowych zasadach ich umieszczania.


Warsztaty budowania karmników


5.10.2019 r. odbyły się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo warsztaty z budowania automatycznych karmników dla ptaków. Poprowadził je ornitolog, długoletni pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego - Jakub Typiak, który prace konstruktorskie poprzedził wykładem na temat znaczenia ptaków w ekosystemie, zasad dokarmiania ptaków i sytuowania karmników. Bardzo rozległy zasób informacji został przekazany w ciekawy i łatwo dostępny dla wszystkich sposób.

Warsztaty budowania karmników /fot. Dorota Marszałek-Jalowska

W dwóch warsztatach wzięło 58 osób (dzieci w wieku 6-10 lat wraz z opiekunami). Z przygotowanych drewnianych elementów powstały bardzo funkcjonalne automatyczne karmniki. Ciekawa konstrukcja zapewniała wygodę stosowania (pokarm dla ptaków wsypuje się raz na tydzień) oraz łatwość zachowania czystości karmnika (element, na którym siadają ptaki został tak pomyślany, by ptaki nie brudziły karmnika odchodami). Zbudowane prace uczestnicy mogli zabrać do domu.

Warsztaty budowania karmników /fot. Dorota Marszałek-Jalowska

Zaproszenie na warsztaty.

Warsztaty plastyczne „Ptasie Mobile”


13.10.2019 r. w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo odbyły się warsztaty plastyczne „Ptasie Mobile”. Wzięło w nich udział 23 dzieci w wieku od 7 do 10 lat wraz z opiekunami. Warsztaty przygotowała i poprowadziła ilustratorka Joanna Czaplewska – autorka ilustracji do książki pod tytułem „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, przedstawiającej ptaki bytujące w Gdyni, przygotowanej w ramach zeszłorocznego dofinansowania z WFOŚiGW.

Warsztaty plastyczne /fot. Joanna Czaplewska

Na warsztatach dzieci przy pomocy swoich rodziców i dziadków tworzyły modele ptaków – Ptasie Mobile. Z tektury i kolorowych papierów powstawały przepiękne ptaki, inspirowane ilustracjami z książki, które dzięki farbom i kredkom zyskiwały jeszcze więcej barw. Każdy uczestnik poza swoimi pracami zabrał do domu również książkę "Zapraszamy ptaki do Gdyni".
 
Zaproszenie na warsztaty

Relacja z warsztatów plastycznych znajduje się tutaj

Prelekcje


W październiku odbyło się 10 prelekcji w szkołach podstawowych na temat prawidłowej opieki nad ptakami dziko bytującymi w mieście, które poprowadził doświadczony weterynarz Michał Michalski – dyplomowany specjalista chorób zwierząt nieudomowionych. Zainteresowanie prelekcjami było ogromne. Posłuchać o ptakach miała możliwość bardzo duża liczba dzieci, bo w prezentacjach udział wzięły aż 24 klasy – w tym dzieci ze szkoły dla niedosłyszących.

Prelekcja o ptakach

Dzieci mogły zapoznać się z ptakami, które mieszkają lub mogą być zauważone w Gdyni, dowiedziały się jak można rozpoznać ranne zwierzę potrzebujące pomocy - kiedy należy mu jej udzielić, a kiedy powinno się je zostawić w spokoju. Omówione zostały również zagrożenia dla ludzi, jakie może powodować kontakt z dzikim zwierzęciem i jakie trzeba przedsięwziąć środki ostrożności w kontaktach z dzikimi ptakami. Teść była ilustrowana zdjęciami zrobionymi na terenie Gdyni, w gabinecie weterynaryjnym i w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Po wykładzie dzieci mogły obejrzeć pióra różnych ptaków oraz zadawać pytania.

Prelekcja o ptakach


Trailer do książki Zapraszamy ptaki do Gdyni

W celu promocji książki napisanej w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w roku 2018 oraz całej akcji edukacyjnej stworzono niezwykłą animację prezentującą w nowoczesny i ciekawy sposób książkę. Trailer jest pięknie połączoną kompilacją ożywionych rysunków z książki.

Promocja książki nie była jedynym wykorzystaniem filmu. Promuje on całą akcję Zapraszamy ptaki do Gdyni i jest wykorzystywany podczas prezentacji działań ekologicznych Urzędu Miasta oraz zaproszeń na organizowane wydarzenia.
 
W trailerze Gdynia jest przedstawiona jako miasto pełne ptaków, gdzie można podziwiać je w bardzo różnorodnym środowisku: na plaży, w lesie i pośród miejskiej zabudowy. Film zachęca do oglądania, słuchania i poznawania ptaków.


Kadr z trailera do książki Zapraszamy ptaki do Gdyni

Efekt ekologiczny akcji edukacyjnej Zapraszamy ptaki do Gdyni


Podczas akcji edukacyjnej „Zapraszamy ptaki do Gdyni” uczymy mieszkańców w różnym wieku (głównie dzieci, ale również ich rodziców i dziadków) o znaczeniu ptaków w ekosystemie miejskim. Efektem jest zwiększona świadomość o roli ptaków i ich potrzebach. Dodatkowym efektem akcji jest wzrost wrażliwość na przyrodę oraz większe zainteresowanie obserwacją ptaków.

Zbudowane na konkurs budki lęgowe rozdane mieszkańcom zwiększyły bazę miejsc lęgowych dla miejskich dziuplaków. Przy okazji rozdawania budek mieszkańcy byli edukowani jak i gdzie je prawidłowo wieszać.     
  
Karmniki z konkursu i warsztatów, uzupełniane odpowiednią karmą przez mieszkańców, pozwolą zapewnić ptakom bezpieczne przetrwanie zimy.

Dzięki prelekcjom w szkołach zwiększyła się świadomość najmłodszych dotycząca dzikich ptaków w mieście. Wzrosło zainteresowanie przyrodą. Możliwość przyjrzenia się z bliska piórom dużych ptaków było szansą na dokładne zapoznanie się budową piór. Każdy uczestnik będzie wiedział jak zachowac sie w obecności dzikich zwierząt.

Cała akcja przekazuje wiedzę w sposób przystępny oraz na najwyższym poziomie.

Co roku konkurs Zapraszamy ptaki do Gdyni cieszy się ogromnym, rosnącym zainteresowaniem. W związku z powiększającym się gronem odbiorców poszerzamy zakres i kształt akcji. Różnokierunkowe formy (konkurs, ciekawe warsztaty, prelekcje, pięknie ilustrowana książka) pozwalają na szerzenie wiedzy przyrodniczej wśród bardzo zróżnicowanych odbiorców.

Partnerem akcji było Nadleśnictwo Gdańsk, które w ramach partnerstwa udostępniło kompleks edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, a także wsparcie merytoryczne edukatorów leśnych oraz wsparcie promocji projektu.
 

  • ikonaOpublikowano: 22.11.2019 09:49
  • ikona

    Autor: Agata Madejska (a.madejska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.05.2021 14:03
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona