Gdynia InfoBox

Gdynia Infobox
otwarcie gdyńskiego Obserwatorium Zmian

Miasto w mikroskali, czyli ponad 2000 obiektów na wielkiej makiecie Gdyni, widok z 22-metrowej wieży na jedyną w Polsce oś ulicy wdzierającej się w morze czy spacer po Gdyni, która powstanie dopiero za kilka lat - to tylko część oferty gdyńskiego Infoboxu. Otwarcie zaplanowano na sobotę 8 czerwca 2013 r., ale ciekawie będzie przez cały weekend. Nie zabraknie atrakcji muzycznych - wystąpią Skubas, Kamp! i Novika.


Miasto, to żywa, wciąż zmieniająca się tkanka. W przestrzeni urbanistycznej Gdyni zmiany widoczne są wręcz z dnia na dzień. Jednak w najbliższych latach ich skala będzie jeszcze większa, gdyż metamorfoza czeka tereny postindustrialne. Tam, gdzie kiedyś dominował przemysł przetwórczy i stoczniowy, wkrótce powstanie nowe centrum Gdyni. Już trwa budowa hotelu i biurowca obok Sea Towers, a to przecież tylko pierwszy etap projektu Gdynia Waterfront. Równolegle realizowane będą tak spektakularne przedsięwzięcia, jak zabudowa Międzytorza, adaptacja lotniska Gdynia-Kosakowo do obsługi ruchu cywilnego, inwestycje drogowe otwierające nowe przestrzenie, budowa Forum Kultury, Nowej Mariny, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej... Wymieniać można jeszcze długo.

Otwierany Gdynia Infobox jest nową przestrzenią publiczną o ciekawej funkcji. To obserwatorium wszelkich zmian zachodzących w Gdyni. Jak w soczewce, skupiać się w nim będą informacje o przeobrażeniach, których areną jest miasto. To bezprecedensowe w naszym kraju przedsięwzięcie, odważnie wpisujące się w światowe trendy architektoniczne. Gdynia Infobox będzie też płaszczyzną, która kumuluje dobrą energię podmiotów zainteresowanych rozwojem Gdyni i całego regionu - uczelni, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, firm działających na terenie miasta, deweloperów, instytucji kultury, mediów i oczywiście mieszkańców.

W głównej sali Gdynia Infobox zobaczymy ogromną makietę miasta o rozmiarach prawie 8 x 4 m. Imponuje nie tylko wielkością, ale i dbałością o odwzorowanie szczegółu. Na makiecie znalazły się zarówno budynki istniejące, jak i te projektowane. Dopełnieniem dla makiety są wielkie ekrany dotykowe, które zabiorą oglądających w interaktywną podróż do przyszłości.

Niezaprzeczalną atrakcją Gdynia Infobox jest Panoramium - 22-metrowa wieża widokowa, na którą dostaniemy się schodami lub panoramiczną windą. Stamtąd będzie można podziwiać postępy w realizacji niektórych inwestycji, ale też zobaczyć jedyną w Polsce oś ulicy, która wdziera się w morze.

Realizowana budowa to nie tylko budynek Gdynia Infobox. To także rewitalizacja całego skweru przy jednym z głównych skrzyżowań w Gdyni. Z powodu skomplikowanych kwestii własnościowych, skwer ten, zwany popularnie skwerem Żeromskiego, od lat nie wykorzystywał potencjału. Teraz zyskał dobrze zaprojektowaną zieleń i nową małą architekturę, a po zmroku intrygującą iluminację. Dzięki przebudowie, miejsce to ma szansę stać się przyjazną, zieloną i nowoczesną przestrzenią godną centrum dużego miasta. Miejscem na skrzyżowaniu szlaków, gdyńską agorą, gdzie można usiąść na trawie w cieniu rozłożystego klonu, odpocząć, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi czy pobawić się z dziećmi. W skład inwestycji wchodzi również kawiarnia, Juniorbox - w którym najmłodsi mogą kreować przestrzeń miejską, nowa - kontenerowa - wiata przystankowa, ale też Culturebox czyli centrum aktywności kulturalnej.

Dlatego podczas otwarcia Infoboxu nie może zabraknąć aktywności kulturalnych. I to zarówno w sobotę 8 czerwca, jak i w niedzielę 9 czerwca. Na plenerowym koncercie wystąpią: Skubas, zespół Kamp! oraz Novika. Będzie też okazja, by obejrzeć wystawę multimedialną „Portret miasta Gdyni" Roberta Sochackiego. Natomiast w niedzielę będzie kulturalnie, poetycko i żeglarsko. Dzień rozpocznie się śniadaniem (na trawie) z kulturą (Uczestników zachęcamy do przyniesienia kocy). Dyskusję poprowadzi Paweł Huelle. Później usłyszymy artystów Teatru Muzycznego w najbardziej rozpoznawalnych standardach musicalowych. Nie lada gratką będzie też premierowe wykonanie utworu z przygotowywanego musicalu Chłopi. Z przeglądem utworów ze Sceny Letniej zaprezentują się też aktorzy Teatru Miejskiego. Będzie okazja spotkania z Jerzym Gruzą, recital Belli Olejnik i Czesława Majewskiego, prezentacja dzwonów Daru Pomorza i warsztaty wiązania węzłów żeglarskich. Całość zakończy slam poetycki.

Otwarcie Gdynia InfoBoxSzczegółowy program inauguracyjnego weekendu Gdynia Infobox:


Sobota, 8 czerwca

od 14.00 Gdynia Infobox otwarty dla publiczności
od 14.00 Prezentacja multimedialna Roberta Sochackiego - Portret miasta Gdyni
14.00 - 15.30 Joga na trawie
18.00 - 19.00 Skubas
Jego debiutancka płyta „Wilczełyko” okazała się jednym z fenomenów polskiego rynku muzycznego 2012 roku, a utwór „Linoskoczek” ponad pół roku święcił triumfy na liście przebojów radiowej Trójki. Muzyka Skubasa, bo o nim mowa, to klimatyczne, akustyczne gitarowe brzmienia, nawiązujące do stylistyki folkowej. Łączy ostre gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, czego efektem są nostalgiczne, melodyjne utwory.

19.30 - 20.30 Kamp!
To prawdziwy fenomen na polskiej scenie. Ich debiutancki album był jedną z najbardziej oczekiwanych polskich płyt ostatnich lat. Bez cienia przesady nazywani są najlepszym zespołem grającym elektronikę. „Breaking A Ghost’s Heart”, „Heats”, „Distance Of The Modern Hearts”, to tylko część ich repertuaru. Singiel „Cairo” z 2011 roku ukazał się nakładem portugalskiej wytwórni Discotexas, co zaowocowało dalszą współpracą. Nowe interpretacje utworów innych artystów są ważnym elementem muzycznej działalności Kamp! Szerokim echem odbił się ostatnio remiks piosenki Brodki „Dancing Shoes”.

21.00 - 22.00 Novika

Novika, a właściwie Kasia Nowicka, ma na swoim koncie trzy płyty. Utwory na ostatni album „Heart Times” powstawały w momencie, który wszyscy wokół określają jako kryzysowy, jako „ciężkie czasy”. Stąd gra słów: „Heart Times”. Płyta łączy w sobie melancholię poprzedniczki – „Tricks Of Life” z tanecznym wpływem debiutanckiego albumu „Lovefinder”. Sama Novika ucieka jednak przed tak prostymi skojarzeniami. Trudno określić ten album stylistycznie, jest dość zróżnicowany, w większości przesiąknięty elektroniką, ale są też momenty akustyczne. Wspólnym mianownikiem są emocje, prostota melodii, bogactwo dźwięków – mówi artystka.


Niedziela, 9 czerwca

11.00 Śniadanie z kulturą - dyskusja panelowa na temat „Uczestnictwo w kulturze". Prowadzenie: Paweł Huelle
13.00 Aktorzy Teatru Muzycznego w evergreenach z najchętniej oglądanych spektakli. Premierowo - utwór z musicalu „Chłopi"
14.00 Spotkanie autorskie z Jerzym Gruzą - prezentacja książki: „Głową o stolik. Kronika wypadków medialnych"
16.00 Aktorzy Teatru Miejskiego w utworach ze spektakli ze Sceny Letniej 2013
17.00 Po co dzwony na statku? Wybij szklankę, czyli prezentacja dzwonów okrętowych Daru Pomorza. Prelekcja Arlety Gałązki
18.00 Muzeum Marynarki Wojennej - warsztaty wiązania węzłów żeglarskich
19.00 Recital „Nie odbierzesz mi radości" w wykonaniu Belli Olejnik i Czesława Majewskiego
20.00 Slam poetycki. Prowadzenie: Wojciech Boros


W związku z otwarciem Infoboxu w Gdyni w dniu 8 czerwca 2013 r., w godz. 15.00 - 24.00, zamknięta dla ruchu zostanie ul. Świętojańska oraz ul. Zygmuntowska od godziny 8.00 do 24.00. W tym czasie wystapią zakłócenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej