Gdynia InfoBox

GDYNIA INFOBOX - obserwatorium miejskich zmian

Późnym latem 2012 r., w centrum Gdyni, u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego (tzw. skwerek Żeromskiego), powstanie GDYNIA INFOBOX - centrum informacji o realizowanych inwestycjach, zarówno tych spektakularnych, jak i nieco mniejszych, ale zawsze miastotwórczych. Inspiracją dla powstania infoboxu były podobne projekty w Berlinie, Hamburgu czy Saragossie.

Inwestycje w multimedialnej formie
Wszyscy zainteresowani przyszłością Gdyni, a zwłaszcza mieszkańcy, turyści i inwestorzy, otrzymają w centrum wszelkie informacje dotyczące np.: rewitalizacji obszarów portowych, budowy Forum Kultury, rozbudowy Teatru Muzycznego, budowy nowej siedziby głównej banku Nordea i hotelu Marriott przy Sea Towers, rozbudowy PPNT, adaptacji lotniska Gdynia-Kosakowo do potrzeb ruchu cywilnego czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Co ważne, informacje będą przedstawiane w ciekawej formie - multimedialnej i angażującej odbiorcę.

Już sama fasada obiektu będzie interaktywna i dynamiczna, m.in. dzięki zastosowaniu ekranów. W centrum znajdą się: salon prasowy, kawiarnia z tarasem i pawilony wystawowe. Jak na Gdynię przystało, również i design infoboxu będzie niebanalny, czego gwarantem jest projektant - mgr inż.arch. Jacek Droszcz, laureat licznych konkursów architektonicznych.

Infobox, swoisty pasaż, zbudowany zostanie z... 65 przeszklonych kontenerów, które nawiązują do portowego charakteru miasta, a zarazem wyrażają tymczasowość projektu. Infobox działać będzie przez kilka najbliższych lat.

Taras z widokiem na inwestycje
Niebanalna architektura to niejedyna atrakcja nowego projektu. Jego integralną częścią jest także Panoramium - 22-metrowa przeszkolona wieża widokowa, na którą chętni dostaną się schodami lub panoramiczną windą. Z tarasu widokowego obejrzą postępy w realizacji inwestycji i miasto.

Także teren przy infoboxie zyska unikalną, specjalnie zaprojektowaną zieleń i małą architekturę, a po zmroku. intrygującą iluminację. Skwer, dotychczas mało atrakcyjny, dzięki realizacji projektu ma szansę stać się przyjazną przestrzenią publiczną i nowym miejscem spotkań.

Inwestycję, której koszt wynosi 6 mln zł, zrealizuje Forum Kultury Sp. z o.o.. Będzie ono również  operatorem obiektu. Najprawdopodobniej pod koniec stycznia zostanie wydane pozwolenie na budowę. Po jego uprawomocnieniu będzie można ogłosić przetarg na realizację inwestycji, która potrwa 5,5 miesiąca. Obiekt zostanie oddany do użytku w III kwartale
2012 r.


Skwer Stefana Żeromskiego obecnie, fot. Tomasz Kamiński  Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept
Po lewej: Skwer Stefana Żeromskiego obecnie, fot. Tomasz Kamiński, po prawej: Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept.


GDYNIA INFOBOX w liczbach:

- powierzchnia obiektu
456 m2 - parter
242 m2 - piętro
141 m2 - taras kawiarni z zadaszeniem membranowym

- liczba użytych kontenerów - 65

- kubatura obiektu - 2280 m3

- wysokość Panoramium - wieży widokowej - 22 m

Infoboxy, czyli miejsca informujące o przyszłych inwestycjach,
popularność zyskały stosunkowo niedawno. Pojawiły się wraz z potężnymi europejskimi placami budowy w centrach miast, których celem było stworzenie atrakcyjnej architektury publicznej, przestrzeni do pracy i życia czy spektakularnych projektów komercyjnych. Choć architektura obiektów odpowiadała tymczasowości projektów, to niespodziewana popularność niektórych infoboxów sprawiła, że o takich rozwiązaniach zaczęto myśleć nie tylko w kategorii informacji, prezentacji wizji inwestorów, ale także jako o atrakcyjnych miejscach, przyciągających ciekawą architekturą.


Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept

Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept

Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept
Gdynia Infobox - wizualizacja, autor koncepcji Jacek Droszcz, autor wizualizacji Rebel Concept.

Skwer Stefana Żeromskiego - przyszłość autor koncepcji: Jacek Droszcz wizualizacja: Rebel Concept
Skwer Stefana Żeromskiego - przyszłość, autor koncepcji: Jacek Droszcz wizualizacja: Rebel Concept.