Co nowego

ZKM profilaktycznie wyłącza „ciepły guzik”

fot. Kamil Złoch

fot. Kamil Złoch

Na świecie rośnie liczba zachorowań na koronawirusa. Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania zanotowano także w Polsce. W wielu miejscach wprowadzane są dodatkowe procedury, które na celu mają działania profilaktyczne. Takie działanie wprowadza także Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni, zawieszając funkcję tzw. „ciepłego guzika”.

Od piątku, 6 marca, w pojazdach gdyńskiej komunikacji miejskiej do odwołania zawieszona zostanie funkcja tzw. „ciepłego guzika”. Zatrzymując się na przystanku kierowca z pozycji swojej kabiny będzie otwierał wszystkie drzwi w autobusie czy trolejbusie. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami, jednocześnie zapewniając przepływ świeżego powietrza w pojazdach.

Koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową. Kaszel i kichanie przyczynia się do rozprzestrzeniania się zarazków i wirusów. Używanie dłoni do zasłonięcia ust i nosa może zanieczyścić dotykane przedmioty lub osoby. Zawieszenie działania „ciepłego guzika” w transporcie publicznym ma właśnie na celu ograniczenie kontaktu z potencjalnie zanieczyszczonymi przyciskami, a co za tym idzie – z zarazkami. W zaistniałej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na działania profilaktyczne. Są to m.in. częste i odpowiednie mycie rąk, czy higiena kaszlu i kichania. O szczegółach zapobiegania zarażenia koronawirusem można przeczytać: tutaj.„Ciepły guzik” to potoczna nazwa dla funkcji indywidualnego otwierania drzwi. Zgodnie z nią, podczas zatrzymania pojazdu na przystanku kierowca nie otwiera wszystkich dostępnych drzwi, a robią to pasażerowie, niejako na własne żądanie.

  • ikonaOpublikowano: 05.03.2020 13:08
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.03.2020 13:38
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze