Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Rekordowy finał WOŚP #wGdyni: ponad 1 mln 170 tys. złotych

„Klasyk” finałów WOŚP to tradycyjne puszki, do których można wrzucać pieniądze - to w nich wolontariusze zbierają największe kwoty. Ostateczną sumę środków zebranych przez gdyńskie sztaby poznamy po podliczeniu internetowych aukcji, fot. Kamil Złoch

„Klasyk” finałów WOŚP to tradycyjne puszki, do których można wrzucać pieniądze - to w nich wolontariusze zbierają największe kwoty. Ostateczną sumę środków zebranych przez gdyńskie sztaby poznamy po podliczeniu internetowych aukcji, fot. Kamil Złoch

Znamy wyniki zbiórek, które podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prowadzili wolontariusze z czterech gdyńskich sztabów. Gdynianie otworzyli serca i… portfele, bo tym razem w puszkach, e-skarbonkach i przez terminale udało się uzbierać 1 170 904 złote. Tym samym został pobity rekordowy wynik sprzed roku.


Finałowe granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już dawno za nami, ale emocje jeszcze nie opadły. Sztaby w ostatnich dniach ciągle działały, wykonując jedną z najważniejszych czynności – podliczenia zbiórek. Nic tak nie elektryzuje jak duże kwoty i ilość medycznego sprzętu, który uda się dzięki nim kupić – przypomnijmy, że w tym roku chodziło o doposażenie szpitali w urządzenia, które pomogą walczyć z sepsą u ich pacjentów.

Mamy rekord


Każdy, kto wrzucił w dzień finału, 29 stycznia chociaż przysłowiową złotówkę do puszki wolontariusza (lub wspierał orkiestrę na jakikolwiek z wielu innych sposobów, także w innych dniach) może czuć się dumny – tegoroczna, 31. edycja największej akcji charytatywnej w Polsce znów bije rekord zebranej kwoty.

W skali całego kraju – jak ogłosiła sama WOŚP tuż po zakończeniu finału – deklarowaną sumą w tym roku było 154 606 764 złote. Choć to szacunkowa kwota, a na tę precyzyjną trzeba jeszcze poczekać (oficjalne podsumowania mają miejsce najczęściej pod koniec marca), to już wiadomo, że na tym etapie przebiła o ponad 18,3 miliona złotych wynik z 2022 roku.
Gdynia bije swój najlepszy wynik


Nie byłoby rekordu, gdyby nie lokalne akcje – w końcu to sztaby w poszczególnych miastach, miasteczkach i wsiach w całym kraju napędzają spiralę pomagania. Jak zwykle, spory wkład do orkiestrowego grania wnieśli gdynianie - na terenie miasta działały cztery oficjalne sztaby wolontariuszy:

 • sztab „Gdynia dla Orkiestry”;
 • sztab In gremio / Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa;
 • sztab „Wiczlino dla Orkiestry” / Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni;
 • sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Poza tradycyjną kwestą do puszek, wielu gdynian wzięło udział w innych formach pomocy – w tym przede wszystkim w emocjonujących licytacjach. Te odbywały się w tym roku m.in. w Teatrze Miejskim, gdzie „fanty” przekazane dla WOŚP licytowali ze sceny m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć z małżonką i aktorka Beata Buczek-Żarnecka, sporo emocji było też w centrum Batory, gdzie prowadzącą na moment została Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta. Orkiestrowie granie w mieście uzupełniły też dziesiątki specjalnych stoisk i pokazów lokalnych uczelni, szkół, firm i stowarzyszeń.

Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć podczas tegorocznych licytacji WOŚP w Teatrze Miejskim w Gdyni. Na scenie także Beata Buczek-Żarnecka, aktora Teatru Miejskiego, fot. Kamil Złoch
Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć podczas tegorocznych licytacji WOŚP w Teatrze Miejskim w Gdyni. Na scenie także Beata Buczek-Żarnecka, aktora Teatru Miejskiego, fot. Kamil Złoch

Jak wypadł 31. finał WOŚP w Gdyni? Rekordowo, tak samo jak w skali kraju. Wszystkie sztaby podliczyły już swoje zbiórki – to tradycyjne skarbonki na gotówkę, tzw. e-skarbonki do wpłat online i wpłaty dokonane przez terminale płatnicze.

Trzeba przy tym dodać, że jeszcze kilka dni po finale akcji niektóre ze sztabów prowadziły aukcje online na portalu Allegro, gdzie internauci licytowali m.in. udział w wyjątkowych wydarzeniach, dzieła sztuki czy gadżety i pamiątki – końcowa kwota może zatem ulec zmianie.

Łącznie wolontariusze z Gdyni zebrali 1 170 904 złote (dane z oficjalnej strony WOŚP, zgodne ze złożonymi rozliczeniami). To o ponad 13 tysięcy złotych więcej niż rok temu. W czasie finału oraz dzień wcześniej wolontariuszy w Gdyni można było spotkać m.in. na ulicach centrum, w lokalnych centrach handlowych, w szkole na Chwarznie-Wiczlinie, w gdyńskich uczelniach i należących do nich obiektach czy podczas organizowanych w tym czasie wydarzeń.

Wolontariuszy WOŚP można było spotkać w wielu różnych miejscach na mapie Gdyni, fot. Michał Puszczewicz
Wolontariuszy WOŚP można było spotkać w wielu różnych miejscach na mapie Gdyni, fot. Michał Puszczewicz

Jak zbiórki wypadły w poszczególnych sztabach? Oczywiście największe kwoty padły tam, gdzie działało najwięcej wolontariuszy, ale i mniejsze sztaby – w tym ten z Wiczlina, który konsekwentnie „gra” w swojej dzielnicy – także dorzuciły istotną cegiełkę. Oto wyniki sztabów z Gdyni:

 • sztab „Gdynia dla Orkiestry”: 568 214 zł z puszek, 124 233 zł z e-skarbonek, 1 961 zł z terminali płatniczych (sztab organizował też aukcje na Allegro);
 • sztab In Gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej: 155 795 zł z puszek, 1 715 zł z terminali płatniczych (sztab organizował też aukcje na Allegro);
 • sztab „Wiczlino dla Orkiestry” / Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni: 24 974 zł z puszek, 9 868 zł z e-skarbonek;
 • sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza: 227 769 zł z puszek, 23 229 zł z e-skarbonek, 33 146 zł z terminali płatniczych.

Z oficjalnymi wynikami poszczególnych sztabów WOŚP z całej Polski można zapoznać się na oficjalnej stronie fundacji, w zakładce „sztaby”.

Razem w walce z sepsą


Pieniądze zebrane w Gdyni podczas 31. finału akcji zostaną przeznaczone na wspomnianą walkę z sepsą. Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie - w ciągu kilku godzin może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

W skali globalnej sepsa jest przyczyną nawet do 20 procent wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.


Konferencja poświęcona celowi 31. finału WOŚP - walce z sepsą

WOŚP planuje wyposażyć polskie szpitale przede wszystkim w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

 • ikonaOpublikowano: 13.02.2023 14:21
 • ikona

  Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 13.02.2023 15:55
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze