Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Co nowego

Zdobądź nagrodę i wyrusz w podróż życia

Ruszyły zgłoszenia do konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi // fot. Anna Rezulak

Ruszyły zgłoszenia do konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Zawady oraz Nagrodę Wiecznie Młodzi // fot. Anna Rezulak

01.03.2021 r.

Masz pomysł na ciekawą wyprawę? Marzysz o wojażach w nieznane, a może chcesz zrealizować niebanalny podróżniczy projekt w skali lokalnej? Teraz to wszystko jest w zasięgu ręki. Jeśli masz mniej niż 35 albo więcej niż 65 lat, zgłoś się do konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Zawady lub o Nagrodę Wiecznie Młodzi. Do wygrania finansowe wsparcie, ufundowane przez prezydenta Gdyni, na realizację podróży życia. Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia. Laureatów poznamy podczas 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które w zależności od sytuacji epidemicznej odbędą się w ostatni weekend maja lub na początku października.


Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów przyciągają do Gdyni tłumy globtroterów i pasjonatów dalekich wypraw. Przed nami 23. edycja tej imprezy. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, nie odbędzie się ona w marcu. Organizatorom zależy bowiem na tym, żeby zachować tradycyjny kształt Kolosów. Dlatego tegoroczna odsłona imprezy planowana jest w maju. Jeśli pozwolą na to przepisy i do tego czasu będzie już można organizować imprezy masowe, podróżnicze spotkania w Gdyni wystartują 28 i potrwają do 30 maja. Jeśli nie – trzeba będzie poczekać do jesieni, a konkretnie do pierwszego weekendu października (1-3.10.2021).

Niezależnie od tego, kiedy ostatecznie odbędą się tegoroczne Kolosy, młodzi, ambitni podróżnicy oraz nestorzy wielkich wypraw zostaną docenieni.

Nagroda im. Andrzeja Zawady jest przyznawana młodym i odważnym ludziom. Dzięki niej mogą oni zrealizować swoje podróżniczo-eksploracyjne marzenia. O tę nagrodę mogą powalczyć osoby, które nie ukończyły 35 lat lub drużyny, których średnia wieku nie przekracza 35 lat. Liczy się oryginalność i jakość projektu oraz dorobek podróżniczy uczestników. Wybrani kandydaci będą mieli za zadanie opowiedzieć podczas festiwalu o swoim największym podróżniczym osiągnięciu dokonanym w ostatnich dwóch latach. Laureaci dostają statuetkę, ale nie tylko. Zwycięzca otrzymuje 15 tysięcy złotych wsparcia, ufundowanego przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie wymarzonej wyprawy.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy do Nagrody im. Andrzeja Zawady.

Wyjątkowa nagroda czeka również na podróżniczych nestorów. Od 2017 roku o Nagrodę Wiecznie Młodzi na realizację podróżniczych marzeń mogą ubiegać się najstarsi uczestnicy spotkań. To wyróżnienie analogiczne do Nagrody im. Andrzeja Zawady. Tu jednak projekty wypraw mogą zgłaszać kandydaci, którzy ukończyli 65 lat. O zwycięstwie również decyduje oryginalność i jakość projektu oraz wcześniejszy dorobek podróżniczy uczestników. Wybrani kandydaci zostaną poproszeni o wygłoszenie podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni prelekcji o swoim największym dokonaniu z ostatnich lat. Również i w tym przypadku prezydent Gdyni wspiera podróżników - seniorów nagrodą w wysokości 15 tysięcy złotych, która jest przeznaczona na realizację podróży opisanej w zgłoszeniu projektu.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy do Nagrody Wiecznie Młodzi.


Zmiany, zmiany


Ponieważ przez ostatni rok na świecie sporo się pozmieniało, a pandemia miała ogromny wpływ m.in. na to, gdzie i jak możemy podróżować, kapituła postanowiła to uwzględnić. Nadal oceniane (i potencjalnie nagradzane) będą duże projekty. Szansę na zdobycie nagrody mają też jednak przedsięwzięcia skromniejsze, z mniejszym budżetem, również krajowe. Dlatego jeśli planujesz coś niebanalnego – niezależnie od tego jak blisko swojego miejsca zamieszkania – i wiesz, że budżet wyprawy będzie niższy niż 15 tys. zł, nie wahaj się wysłać zgłoszenia. W tym roku kapituła będzie miała możliwość podzielenia nagrody finansowej na dwie mniejsze.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia pocztą na adres: Urząd Miasta Gdyni, Referat Promocji i PR, al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia.

W ubiegłym roku Nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymał Krzysztof Story na realizację przedsięwzięcia Projekt Tygrys, czyli wyprawy dokumentującej warunki, w jakich żyją dzikie tygrysy syberyjskie i malajskie. Nagroda Wiecznie Młodzi powędrowała natomiast do Anity Pogorzelskiej na projekt wyprawy do Indii, Bhutanu i Nepalu .