Komunikaty

Jak spędzić weekend w Gdyni

Klif w Orłowie, fot. Patrycja Walczak

Gdyńskie warsztaty podróżnicze

Kontynent afrykański jest głównym tematem kolejnej edycji Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w Świat". Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się wybitni reporterzy i podróżnicy: Wojciech Jagielski, Andrzej Meller, Bartek Sabela, Tomasz Owsiany, Robert Gondek, Krzysztof Jaxa Kwiatkowski, Dominik Szmajda, Adam Kamrowski i Barbara Gostyńska, Aldona Klebowska i Kuba Dąbrowski, Monika Witkowska, Marcin Korzonek.

Pierwsze spotkanie Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat” w 2018 roku poprowadzi dobrze znana już uczestnikom spotkań Monika Witkowska – podróżniczka, żeglarka, miłośniczka gór – zdobywczyni Korony Ziemi, dziennikarka, pilot-przewodnik oraz autorka kilku książek. To spotkanie jest dla wszystkich, którym marzą się słynne góry świata, ale nie są fanami ekstremalnej wspinaczki.Tematem będą słynne trasy trekkingowe – m.in. do bazy pod Everestem w nepalskich Himalajach czy przez lodowiec Baltoro w Karakorum do bazy pod K2 oraz te bliższe, choćby w Alpach czy polskich górach. Uczestnicy dowiedzą się, co trzeba brać pod uwagę przy organizacji trekkingu, aby wyprawa była udana i bezpieczna; co można zrobić, aby zminimalizować koszty wyprawy oraz jak przygotować się kondycyjnie i zdrowotnie, zwłaszcza w kontekście dużych wysokości. Omówione będą także kwestie odpowiedniego ubioru, sprzętu i  prowiantu oraz optymalnego pakowania.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książek prelegentki!

Spotkania odbywają się w godz. 18.00 - 20.00 w Sali Morskiej PPNT Gdynia. Początek w piątek 12 stycznia o godz. 18:00.

Organizatorem Warsztatów jest Hufiec ZHP Gdynia reprezentowany przez Karinę i Marcina Stenclów. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia.

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront

Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

#pasjascena: Warsztaty aktorskie

Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza młodzież w wieku 14–18 lat na warsztaty aktorskie, podczas których – w atmosferze wspaniałej zabawy – uczestnicy nauczą się m.in.:
– wyrażania emocji na scenie,
– prawidłowej dykcji,
– technik gry aktorskiej,
– pracy na  scenie,
– partnerstwa scenicznego.
W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby mające doświadczenie aktorskie, jak i zupełnie początkujące, które chcą spróbować swoich sił na scenie.

Zgłoszenia drogą e-mailową na adres: pasja@bibliotekagdynia.pl. Warsztaty odbędą się w sobotę 13 stycznia o godz. 14:00.

Warsztaty poprowadzi Staś Kostanek, jak sam o sobie mówi, aktor amator. Mimo młodego wieku z aktorstwem teatralnym związany od czterech lat. Jest m.in. członkiem Grupy Teatralnej Off przy Teatrze Muzycznym. Brał też udział w przedstawieniach Grupy Teatralnej „Ja, Aktor”.

Ameryka Łacińska. Dzieje. Kultura. Polonia

W sobotę 13 stycznia o godz. 16:00 Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie Ameryka Łacińska. Dzieje. Kultura. Polonia. Wstęp wolny.

W spotkaniu wezmą udział: dr Krzysztof Smolana oraz dr Michał Dankowski i dr Nora Orłowska z Uniwersytetu Gdańskiego, autorzy książki „Ameryka Łacińska. Dzieje i kultura." W swojej publikacji w sposób syntetyczny prezentują dzieje i kulturę Ameryki Łacińskiej, przyjmując autorską perspektywę i odnosząc się do polskich śladów związanych z dziejami i kulturą latynoamerykańską.

„Dzieje i kultura. Ameryka Łacińska" to książka przeznaczona zarówno dla studentów jak i podróżników, pasjonatów historii i kultury tego odległego, fascynującego kontynentu.

Rozmowę poprowadzi dr Rafał Raczyński z Działu Historyczno - Badawczego Muzeum Emigracji w Gdyni.
Na spotkaniu zostanie również zaprezentowana monografia naukowa „Polacy i ich potomkowie w Ameryce Łacińskiej". Publikacja jest rezultatem międzynarodowej konferencji naukowej „Polacy i Polonia w Ameryce Łacińskiej: przeszłość i teraźniejszość", która odbyła się w Muzeum Emigracji w 2016 roku.

BASKET 90 Gdynia - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

W sobotę 13 stycznia o godz. 18:00 w hali sportowej GCS (ul. Olimpijska 5/9) BASKET 90 Gdynia zagra z drużyną Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin.

Zimowa Niedziela z Ptakami

Nadleśnictwo Gdańsk w partnerstwie z Fundacją Akcja Bałtycka zaprasza na zimowe pokazy obrączkowania ptaków do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni (ul. Marszewska 5). Pokazy będą prowadzone w ramach Akcji Karmnik czyli ogólnopolskiego programu obrączkowania zimujących ptaków przy karmnikach, który prowadzony jest już w naszym kraju od dziesięciu lat. Dzięki temu możliwe jest poznanie składu gatunkowego ptaków odwiedzających karmniki, a także zbadanie ich kondycji oraz zebranie cennych pomiarów biometrycznych.

Obrączkowanie jest prowadzone od początku grudnia do końca lutego, co drugą niedzielę i jest otwarte dla osób z zewnątrz, chcących zobaczyć z bliska różne gatunki karmnikowych gości. Dodatkowo można posiedzieć przy ognisku (prowiant we własnym zakresie, brak zadaszenia). Najblizszy pokaz w niedzielę 14 grudnia w godzinach od 8:00 do 13:00.

Spotkania są szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Wstep wolny.

Czwarty bieg CITY TRAIL

W niedzielę 14 stycznia na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdyni odbędzie się czwarty z serii sześciu biegów cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Dystans 5 km, leśna trasa, setki zmotywowanych biegaczy – to pewnik. Warunki na trasie – to jak zawsze niespodzianka, która dodaje smaczku rywalizacji – także tej z własnymi słabościami. Elektroniczna rejestracja do biegu trwa do końca dnia w środę, 10 stycznia.
W CITY TRAIL startują prawie wszyscy średnio i długodystansowcy, których trenuję, ponieważ jest to najlepszy sprawdzian aktualnej dyspozycji. Około miesięczny okres między biegami daje czas na potrenowanie i sprawdzenie efektów tej pracy. Rywalizacja najszybszych zawodników jest oczywiście wisienką na torcie, ale zdecydowana większość biegaczy CITY TRAIL startuje w zawodach dla własnej satysfakcji, z zamiarem poprawiania własnych rekordów, a często po prostu dla przyjemności, nie zważając na rezultat na mecie. Dla najwytrwalszych, którzy pobiegną w cyklu co najmniej cztery razy przewidziane są pamiątkowe medale. Ich wręczenie odbędzie się na oddzielnej, siódmej imprezie – uroczystej gali – na początku kwietnia.
Poza biegiem dla dorosłych, przy okazji każdych zawodów odbywa się rywalizacja dzieci i młodzieży, które startują na dystansach 300 m, 600 m , 1 km i 2 km – w zależności od wieku. Zawody CITY TRAIL Junior mają wymiar charytatywny – połowa każdej opłaty startowej jest przekazywana na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Harmonogram imprezy:
8:30 – otwarcie biura zawodów (okolice startu i mety biegu – skraj ulicy Spokojnej w Gdyni)
9:30 – 10:10 – biegi CITY TRAIL Junior
10:30 – zamknięcie biura zawodów
11:00 – start biegu głównego
Elektroniczna rejestracja
Zapisy do biegu odbywają się poprzez stronę www.citytrail.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Koncerty, pokazy taneczne, spotkanie z postaciami z „Gwiezdnych Wojen”, czy przejazd rowerowy. W niedzielę 14 stycznia w Gdyni będzie się działo. A wszystko w ramach 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdynia tradycyjne włącza się w akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcać będą trzy główne sztaby, które koordynują większość orkiestrowych działań. Wszyscy chętni wciąż mogą się też zaangażować w wielkie granie – zostać wolontariuszem lub przekazać przedmioty na licytacje.
 
Jak co roku cel zbiórki jest szczytny. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Betlejem w Gdyni

Ponad 30 kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w nowych i oryginalnych aranżacjach. W niedzielę 14 stycznia na scenie w Gdynia Arena ul. Kazimierza Górskiego 8 pojawią się wielkie gwiazdy polskiej estrady, m. in.: Natalia Kukulska, Igor Herbut, Kasia Moś, Daria Zawiałow, Mietek Szcześniak, Beata Bednarz, Mate.O, Agnieszka Musiał, Adam Krylik oraz Dana Vynnytska. Wokalistom będzie towarzyszyć AUKSO - jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, która od ponad 20 lat jest wizytówką Polski na świecie. Ponadto specjalnie na Betlejem w Polsce 2017/2018 zostanie stworzony międzynarodowy zespół muzyczny, w skład którego wejdą wybitni instrumentaliśc. Na scenie będzie można podziwiać również niezwykłe duety. Wokalistom będzie towarzyszyć także chór…, czyli widzowie.
Widowisko Betlejem w Gdyni jest częścią ogólnopolskiej trasy pt. Betlejem w Polsce. Odwiedzi ona 12 miast i największych hal koncertowych w Polsce.

Bilety: https://betlejemwpolsce.bilety24.pl/

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza w piątek i sobotę 12 i 13 stycznia na komedię małżeńską Floriana Zellera „Prawda” w reżyserii Zbigniewa Rybki.

„Gdyby z dnia na dzień ludzie przestali się okłamywać, nie ostałaby się na ziemi ani jedna para. I w pewnym sensie byłby to koniec cywilizacji” - twierdzi Michał (Szymon Sędrowski) jeden z bohaterów „Prawdy”. Na zimno kłamie więc również jego żona - Laura (Monika Babicka), jego kochanka i żona Pawła - Alicja (Agnieszka Bała) i Paweł, przyjaciel Michała (Maciej Wizner). To prawdziwie mistrzowski koncert na cztery postaci i osiem rąk, w którym tylko pozornie dyrygentem jest Michał. Słuchając tego notorycznego kłamcy zastanawiamy się, czy prawda ma w ogóle rację bytu?

Centrum Kultury proponuje

Centrum Kultury zaprasza:
- w piątek 12.01 o godz. 19.30 i 14.01 o godz. 16.30 na spektakl „Psiunio” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza.
„Psiunio” to tragikomedia, która dzięki humorystycznym dialogom i brawurowej grze aktorów obnaża słabości związku pomiędzy kobietą a mężczyzną oraz przedstawia relacje międzyludzkie w zupełnie nowym świetle. Występują: Marta Kalmus-Jankowska, Piotr Jankowski i Tomasz Sapryk.
Bilety: 35/30 zł.
- w sobotę 13.01 o godz. 17.00 i 19.30 na spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” w reż. Tomasza Sapryka (Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa).
Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz”. Komedii specjalnie napisanej przez Olę Wolf dla dwojga aktorów – Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej. To sztuka o nas… bardzo bliska polskiemu widzowi, ciepła i mądra. Pewnie o tym, że zawsze (chociaż wstyd, cierpi nasze ego i nie wiadomo od czego zacząć) warto podjąć walkę o kogoś kto nas kocha… z wzajemnością.
Bilety: 40/35 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Koziołek Matołek to jeden z bohaterów poranka filmowego z cyklu „Bajka w Centrum”, który odbędzie się 13 stycznia w Gdyńskim Centrum Filmowym. W sobotę również kolejne spektakle komedii „Zacznijmy jeszcze raz”, którą na scenie sali Warszawa wystawia Centrum Kultury w Gdyni. Kino Studyjne GCF zaprasza widzów na premiery filmowe, między innymi filmy: „Król rozrywki” i „Gniew”.

W Gdyńskim Centrum Filmowym przy Placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Na miejscu działa filmowa kawiarenka FaBuła. Bilety kosztują 17 i 14 złotych (normalny/ulgowy), a w Tanie Poniedziałki – 13 i 11 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek.

Sala Warszawa

Piątek, 12 stycznia

Paddington 2 – 10.15
Najlepszy – 12.15
I tak cię kocham – 15.50
Gotowi na wszystko. Exterminator – 18.10
Narzeczony na niby – 20.20

Sobota, 13 stycznia

Bajka w Centrum: filmy animowane z serii „Przygody Koziołka Matołka” i „Hip Hip i Hurra” – 10.00
Zacznijmy jeszcze raz. Spektakl Centrum Kultury w Gdyni – 17.00, 19.30

Niedziela, 14 stycznia

Paddington 2 – 11.30
Narzeczony na niby – 13.30, 20.20
I tak cię kocham – 15.50
Gotowi na wszystko. Exterminator – 18.10

Sala Goplana

Piątek, 12 stycznia

Magiczna zima Muminków – 10.30
Cicha noc – 12.50
Storm. Opowieść o odwadze – 14.50
Król rozrywki – 16.50
Party – 19.00
Gniew – 20.20

Sobota – Niedziela, 13-14 stycznia

Storm. Opowieść o odwadze – 10.50
Cicha noc – 12.50
Storm. Opowieść o odwadze – 14.50
Król rozrywki – 16.50
Party – 19.00
Gniew – 20.20
Sala Morskie Oko

Piątek – Niedziela, 12-14 stycznia

Gniew – 11.20
Twój Vincent – 13.20
Studniówk@ – 15.20
Louise nad morzem – 17.00
The Florida Project – 18.35
Wyznania mordercy – 20.50

Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń