Komunikaty

Jazda na legitymację

Od 1 czerwca dzieci i młodzież pojadą za darmo
Na Dzień Dziecka Gdynia przygotowała dla dzieci i młodzieży prezent. Od dziś najmłodsi i gdyńscy uczniowie mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Zamieszkałe w Gdyni dzieci i młodzież ucząca się, która nie przekroczyła 20 roku życia, nie będzie płacić za bilety. - Dzieci do lat 7 oraz każdy uczeń, który mieszka w Gdyni, choćby jeszcze całkiem mały albo już całkiem duży, począwszy od dziś nie musi kupować żadnego biletu na przejazd autobusem lub trolejbusem. Cieszę się, że Gdynia staje się jeszcze bardziej przyjazna rodzinom, a wysoko oceniana  jakość życia w naszym mieście jeszcze się poprawia. Ta wolność podróżowania po naszym mieście oznacza dla wielu rodzin dodatkowe pieniądze w budżecie. Mam też nadzieję, że wielu rodziców dzieci pozwoli swoim pociechom na samodzielne dojazdy do szkoły. Byłoby to z pewnością z korzyścią dla wszystkich naszych mieszkańców. Te same zasady obowiązują w wakacje, niezależnie od celu podróży – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnych przejazdów?

Uczeń w wieku od 7 do 20 lat musi mieć przy sobie ważną legitymację szkolną, z gdyńskim adresem zamieszkania. Rodzice dzieci do lat 7 powinni wiedzieć, że podstawą do bezpłatnej podróży środkami komunikacji miejskiej jest każdy dokument, który potwierdza wiek dziecka. Może to być dowód osobisty dziecka, jego paszport lub inny dokument zawierający dane dotyczące wieku i tożsamości.

Gminy sąsiadujące z Gdynią także wprowadziły u siebie bezpłatne przejazdy dla uczniów. Są to: Sopot, Rumia, Kosakowo, Szemud i Żukowo. Aby móc skorzystać z ulgi na terenie tych gmin, trzeba tam mieszkać. Wyjątkiem jest podróż linią autobusową 105 (na trasie Pogórze Górne – Kosakowo Cmentarz), a także liniami 194 i 305 na całej ich długości.

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych przejazdów dla gdyńskich dzieci i młodzieży znajdują się na stronie zkmgdynia.pl, w pliku "FAQ - Najczęściej zadawane pytania "Jazda na Legitymację" - do pobrania na dole strony lub pod numerem infolinii gdyńskiego ZKM: 801 174 194 (dla połączeń stacjonarnych) i +48 695 174 194 (dla połączeń komórkowych). Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.