Komunikaty dla mediów

„Pociąg do miasta” przemierza gdyńskie plenery

Jedną ze sztuk, które można zobaczyć na festiwalu

Jedną ze sztuk, które można zobaczyć na festiwalu "Pociąg do miasta" jest "Dobroć nasza dobroć" // fot. Przemek Świderski

W Gdyni trwa letni festiwal teatralny. „Pociąg do miasta” powoli zbliża się do stacji końcowej, ale wciąż nie zwalnia tempa. W piątek festiwalowa publiczność mogła zobaczyć spektakl „Dobroć nasza dobroć” Teatru Wiczy z Torunia. Wszystko w niezwykłej scenerii gdyńskiego skweru Sue Ryder. Przed nami jeszcze dwa dni teatralnych wrażeń.
 
Festiwal Teatru Gdynia Główna „Pociąg do miasta” odbywa się po raz czwarty. Rozpoczął się 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. W tym roku przypomina o wolności, dlatego jego hasłem przewodnim jest: Stacja Niepodległa. W programie festiwalu znalazło się siedem spektakli, które przygotowało pięć teatrów z całego kraju.
 
Festiwalowe sztuki są wystawiane w nietypowych lokalizacjach na terenie całego miasta. W piątkowy wieczór, 3 sierpnia, w teatralny plener zamienił się m.in. gdyński skatepark na skwerze Sue Ryder. Zawładnął nim Teatr Wiczy, który odegrał spektakl „Dobroć nasza dobroć”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. To artystycznie przetworzony obraz naszych narodowych przywar, tęsknot i marzeń. Akcja sztuki rozgrywa się na weselu, na ósmym piętrze wieżowca. Podczas uroczystości, jedna z ciotek zostaje wyrzucona przez okno. Powodem są jej żydowskie korzenie. Zanim zainterweniuje policja, biesiadnicy, których odwiedzają koledzy Pana Młodego, toczą dysputy o marzeniach i przywarach, śpiewają pieśni, recytują wieszczów i oglądają telewizję.
 
Ci, którzy nie widzieli spektaklu, a chcieliby go zobaczyć, będą jeszcze mieli taka okazję w sobotę, 4 sierpnia, o godz. 21.00 w tym samym miejscu – na skwerze Sue Ryder.

fot. Przemek Świderski
 
W sobotni wieczór będzie można obejrzeć jeszcze jedną sztukę. 4 sierpnia, również o godz. 21.00, na placu przy Automobilklubie Morskim (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28) aktorzy Teatru Gdynia Główna zaprezentują spektakl „Od wesela do wesela”. To esencjonalna adaptacja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Ewy Ignaczak. Pokazuje zadania, które społeczeństwo stawia przed intelektualistami i artystami. Skupia się na tym, by porzucili oni celebryckie flirty, snucie marzeń i planów, a zamiast tego działali i podjęli wysiłki, by odważnie opisywać i krytykować rzeczywistość. By wybudzili się ze stuletniego uśpienia i stali się przewodnikami, inspirowali, zadawali niewygodne pytania.
 
„Pociąg do miasta” dojedzie do stacji końcowej w niedzielę, 5 sierpnia. Wtedy na placu Konstytucji 1, przy budynku Dworca PKP Gdynia Główna, publiczność obejrzy ostatni festiwalowy spektakl. Będą to „Hultaje” Teatru Porywacze Ciał z Poznania. To historia kilku pracowników różnych banków, którzy podczas przerwy w pracy spotykają się w umówionym miejscu, żeby razem poszaleć na hulajnogach. Spektakl rozpocznie się o godz. 18.00.
 
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie Teatru Gdynia Główna.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona