Komunikaty dla mediów

Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni

Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni // fot. materiały prasowe

Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni // fot. materiały prasowe

Nocowanie w muzeum, śniadanie na jego tarasie, spotkania autorskie, czytanie książek dla dzieci, rodzinne warsztaty czy oprowadzania kuratorskie po wystawach. W sierpniu w Muzeum Miasta Gdyni czekać będzie sporo ciekawych i inspirujących atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Prezentujemy muzealny rozkład jazdy na drugą połowę wakacji.
 
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni  będzie obfitować w cykle wakacyjnych rodzinnych warsztatów, spotkań i pokazów. Już jutro, 3 sierpnia, odbędą się warsztaty pod hasłem „Wakacje w Muzeum. Światy własne: Recykling artystyczny”. To świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Uczestnicy stworzą książkę inspirowaną twórczością Andrzeja Strumiłły. Wszystko wykonane zostanie metodą literackiego i graficznego recyklingu. Kolejne okazje do uczestnictwa w tych warsztatach będą: 10, 17 i 24 sierpnia. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
 
Najbliższy weekend w muzeum też upłynie twórczo. W sobotę, 4 sierpnia, uczestnicy warsztatów „Maszynownia: Projektujemy rodzinny znak graficzny” będą tworzyć własny znak graficzny. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych. Natomiast w niedzielę, 5 sierpnia, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Karol Śliwka. Polskie Projekty, Polscy Projektanci”. Wiele projektów tego artysty do dziś funkcjonuje w przestrzeni publicznej i w świadomości kolejnych pokoleń, ale on jako sam autor często pozostaje anonimowy. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, PKO Banku Polskiego czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe. Kolejne oprowadzania zaplanowane są na 18 i 19 sierpnia.
 
Najmłodsi będą mogli przenieść się w świat opowiadań i bajek. 8 sierpnia dzieci usłyszą m.in.: o tym, jak powstawał słynny tryptyk Hansa Memlinga – „Sąd ostateczny”, kto go zamówił, kto namalował i jak dzieło trafiło do Gdańska. Wszystko podczas czytania książki „Z Brugii do Gdańsk. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”. Obowiązują zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona. Dwa dni później, 10 sierpnia, podczas Nadmorskiego pleneru Czytelniczego najmłodsi będą mogli poznać historię „Gdyńskich wędrówek kota Antoniego”. Kot wędruje po Gdyni w najważniejszych momentach jej historii. To publikacja, w której obrazy są kluczem do opowiedzenia historii w czasie i przestrzeni. Ich autorką jest Joanna Czaplewska. Historie miasta z morza i marzeń, specjalnie dla dzieci, opisała Dorota Abramowicz. Natomiast 22 sierpnia odbędzie się czytanie książki „A niech to Gęś kopnie”. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
 
Kolejne dni to cykl spotkań z kulturą. 12 sierpnia, podczas oprowadzania kuratorskiego, będzie można dokładnie przyjrzeć się wystawie „Za horyzontem”. Jest ona częścią projektu At the Water’s Edge,. To próba subiektywnego spojrzenia – poprzez zdjęcia, archiwalne amatorskie filmy i autentyczne relacje – na historię państw regionu nadbałtyckiego w okresie Zimnej Wojny. Bilety wstępu w cenie: 10 złotych – normalny i 5 złotych – ulgowy. Z kolei 15 sierpnia, Małgorzata Sokołowska zeprezentuje swoją książkę „Polski cud nad Bałtykiem. Na 100-lecie niepodległej”. To bogato ilustrowana opowieść, obejmująca lata 1914 -1939, od wojny do wojny, będąca spojrzeniem na Polskę oraz Pomorze oczami świadków i uczestników tamtych czasów, gdyż oparta została na starannie wybranych fragmentach gazet codziennych. A 17 sierpnia muzeum opanuje świat kina. Odbędzie się pokaz filmu „Dobra żona”. Tuż po nim zaplanowana jest dyskusja na jego temat. Wszystko w ramach cyklu Kino Otwarte. To cykl filmów dokumentalnych i fabularnych, które poruszają temat praw człowieka w rozmaitych kontekstach - społecznych, ekonomicznych, politycznych. Filmy te pomagają dotrzeć do ukrytych emocji, inspirują do zmian, dają nadzieję, rozwijają samoświadomość, pozwalają z dystansu spojrzeć na nasze problemy. „Dobra żona” to debiut reżyserski Emira Kusturicy. Akcja filmu toczy się w powojennej Serbii. Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Podczas sprzątania Milena odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób.


 
18 sierpnia znajdzie się coś dla miłośników dobrej i zdrowej kuchni. Będą mogli przygotować i zjeść śniadanie na tarasie muzeum. A to za sprawą warsztatów pod nazwą „Samo dobro w Gdyni”. Tematem przewodnim będzie kuchnia roślinna. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział w warsztatach to koszt w wysokości 10 złotych. Tego samego dnia szykuje się też niecodzienna atrakcja dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat – rodzinne warsztaty projektowe „Pokład: Czekamy!”. Najmłodsi poznają, jak wygląda praca na statku, kiedy trzeba sklarować linę, wejść na maszt i zobaczyć, co tam widać na horyzoncie, naprawić drobne usterki, czy przejść chrzest po przekroczeniu równika. Warsztaty są skierowane są do najmłodszych uczestników, którzy z czasem będą gotowi do pracy pod pokładem, w maszynowni. Obowiązują zapisy, bilety w cenie 10 złotych.

Dorośli i seniorzy będą mieli swój czas 21 sierpnia. Wtedy odbędą się warsztaty „Pracownia opakowań”. Uczestnicy zaprojektują prototypy obiektów inspirując się znakami graficznymi Karola Śliwki. Zajęcia mają na celu sprowokować uczestników do refleksji na temat własnej przestrzeni wizualnej w jakiej się poruszamy każdego dnia. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Ci, którzy chcą się nauczyć języka migowego mogą uczestniczyć w darmowych lekcjach, które odbywają się w Muzeum Miasta Gdyni. Kolejna odbędzie się 22 sierpnia. „Ino Mig – podstawy języka migowego” to lekcje organizowane są we współpracy z Pomorską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Prowadzi je Kamila Skalska.
 
Młodzi rodzice też znajdą coś dla siebie. „Muzealne zmysły: Pielęgnacja niemowlęcia” to zajęcia rozwojowe dla niemowląt z opiekunem. Rodzice dowiedzą się podczas nich, co dziecko czuje przy pierwszych spacerach i jak wygląda mechanizm przejścia od raczkowania do chodzenia oraz w jaki sposób najłatwiej i najsprawniej umożliwić dziecku stawianie pierwszych pewnych kroków. Zajęcia są zaplanowane na 24 sierpnia. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Bilet wstępu – 5 złotych.
 
24 sierpnia może się spełnić marzenie niejednej osoby. Wtedy odbędzie się nocne projektowanie, czyli nocowanie w muzeum. Uczestnikami wydarzenia są rodziny z dziećmi. Zwiedzając wystawę oraz uczestnicząc w warsztatach zapoznają się z pracami na wystawie. Bazując na tym oraz inspirując się pracami Karola Śliwki, będą mieli okazję wykonać własne produkty, które zabiorą ze sobą do domu. Dodatkową atrakcją jest możliwość spędzenia nocy w muzeum. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych.
 
Na końcówkę wakacji, 26 sierpnia, zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Bilety wstępu: 10 złotych – normalny, 5 złotych – ulgowy i 15 złotych – rodzinny.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Muzeum Miasta Gdyni. Na wydarzenia, na które obowiązują zapisy, należy się zgłaszać drogą mailową: zapisy@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37.

ikona